Gör&Sin Blog

Gebelikte Ağrı Kesici Kullanmak Doğru Mudur?

Hamilelik sürecinin anne adayında birçok değişikliğe sebep olması söz konusudur. Bu değişikliklerden dolayı anne adaylarının dönem dönem kendilerini kötü hissetmesi normaldir. Bu dönemlerde anne adaylarının aklında ağrı kesici ilaç kullansam zararlı olur mu sorusu bulunmaktadır. Sonuç olarak, ağrı, vücudun alarm durumuna geçtiğinin bir göstergesidir. Hastalığa bağlı olarak ağrının şiddetinin değişmesi mümkün olmaktadır.

Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanmanın Zararları

Gebelikte ağrı kesici kullanmak zararlı mı sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Yapılan araştırmalar, bu konuda çekimser kalmaktadır. Bebeğin anne karnında olduğu dönemde tüm ihtiyaçlarını plasenta ve göbek kordonu sayesinde karşılaması mümkün olmaktadır. Bir başka deyişle, bebeğin tüm ihtiyaçları annesinin vücudundan karşılanmaktadır. Plasente gelen besinleri bebeğe kan yoluyla ulaştırmaktadır. Bebekten gelenler ise annenin dolaşımına geçerek vücuttan atılmaktadır. Bu yüzden, gebelik döneminde annenin maruz kaldığı her şeyin bebeği etkilemesi söz konusudur. Bir başka deyişle, anne adayının ağrı kesici ilaç kullanması, bebeği kesinlikle etkileyecektir. Birçok doktor bu konuda çekimser kalmaktadır.

Doktorların gebelik döneminde ağrı kesici ilaç kullanımını desteklemediği bilinmektedir. Bu konuda, ilaç dışı yöntemlerin uygulanması tavsiye edilmektedir. Ağrıların sebebinin ortaya çıkması halinde ilaçsız bir tedavi yöntemi planlanmalıdır. Ancak, vücutta ağrı oluşması, aynı zamanda vücudun stres seviyesini arttıran bir unsur olacaktır. Yoğun stres altında kalan kişilerin vücutlarında farklı hormonların salgılanması söz konusudur. Bu yüzden, ilaç kullanmadan ağrının geçmesini beklemek, farklı sorunlara yol açabilir.

Gebelik döneminde en çok baş ağrısı görülmektedir. Baş ağrısı söz konusu olduğunda ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur. Güzel bir dinlenme sürecinin ardından baş ağrısının kendiliğinden geçmesi mümkündür. Ancak, uzun süre devam eden baş ağrılarında ağrı kesici kullanmak faydalı olabilir. Diş ağrısı ise herkesin bildiği gibi oldukça şiddetli bir ağrıdır. Bu tip ağrılarda diş hekiminden tavsiye almak gerekli olacaktır. Ancak, diş ağrısında ağrı kesici ilaç kullanmak zorunda kalmak söz konusu olabilir.

Karın ve kasık ağrısı; hamilelik döneminde en çok karşılaşılan ağrılar arasındadır. Çok yoğun olmadığı takdirde bu tip ağrılarda ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.