Gör&Sin Blog

Gebelik Zehirlenmesinde Belirtiler

21.07.2019
163

Gebelik zehirlenmesi anne adayları için korkulu durumlardan biridir. Gebelik zehirlenmesi, hem bebeğin hem de annenin hayatını tehlikeye atar. Tıp dilindeki adı preeklampsi olurken, gebeliğin daha çok 20. Haftasından sonra görüleceğini belirtmek doğru olur. Gebelik zehirlenmesi genel olarak üç farklı tipe sahiptir. Bu türler ise hafif, orta ve şiddetli olmak üzere değişkenlik gösterir.

Risk Altında Olan Kişiler

Özellikle bu konuda bazı özelliklere sahip olan kişilerin diğerlerinden daha riskli bir konumda olduğunu belirtmek gerekir. Daha önceki zamanlarda hamilelikte düşük tehlikesi atlatan kişiler, bu konuda en riskli olan grup arasında bulunur.

Öte yandan genç yaşta hamile kalan kadınlarda da sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle çok genç yaşında hamile olanlar veya hamilelik için önerilmeyen dönemler arasında bulunan 35 yaşından sonra hamile kalanlar bu riskli grup içinde bulunur. Bunlara ek olarak sistemik hastalıkları bulunan kişilerde gebelik zehirlenmesinde riskli gruplar arasında yer alır. Ayrıca dörtten fazla gebe kalmış kadınlar, hipertansiyonu bulunanlar, gizli şekeri olanlar da riskli grupta yer aldığından bu kişilerin düzenli olarak kontrole gitmesinde fayda vardır.

Gebelik Zehirlenmesi Ne Gibi Belirtiler Verir?

Gebelik zehirlenmesi belli aşamalarda kendini gösterir. Uzun zamandan beri şikayetleri devam eden kişilerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Özellikle bu şikayetler görülüyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşundan yardım almak mantıklı olacaktır.

İlk olarak kendini ödem şeklinde gösterir. Ödeme ek olarak titreme ve nöbetler gebelerde sıklıkla ortaya çıkar. Bunun yanında nadir olarak ayak şişmeleri, parmak ve el şişmeleri görülebilir. İleri seviyeye ulaşmış olan gebelik zehirlenmelerinde ise, ödemin vücuda yayılması daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu seviyede gebelik zehirlenmesinde gözle görülür şişkinlikler ortaya çıkmış olacaktır.

Gebelik Zehirlenmesine Karşı Önlem Almak

Risk grubunda bulunan kişilerin hamilelik dönemi boyunca kontrol altında tutulması gerekir. Doktor kontrolü altında gebenin bulundurulması lazımdır. Bunun aksi yönde hareket edilmesi halinde hızlı bir şekilde belirtilerin görülmeye başlanması gebeler için kaçınılmaz bir durum olabilir. Bu nedenle dönem boyunca dikkatli olmakta fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.