Gör&Sin Blog

Gebelik Şekeri

04.06.2019
318

Gebelik Şekeri Nedir? Gebelik şekerinin bebeğe olan etkisi ve daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Gebelik Şekeri Nedir?

Anne adaylarının diyabet hastalığına yatkınlığı varsa ya da genetik olarak diyabet hastalığı yaşanıyorsa gebelik şekeri ihtimali de yükselmektedir. Gebelik şekeri geçici bir durumdur ve sadece hamilelikte ortaya çıkar. Gebelik şekeri yaşayan hamilelerde daha öncesinde diyabet hastalığı bulunmaz ve düzenli bir diyet ve beslenme programına uyulması gerekir.
Hamileliklerde, bebeğin fazla şeker alımını engellemek için anti – insülin  mekanizmaları vardır ancak bazı zamanlarda anti – insülin etkisinin fazla olması sebebiyle gereğinden fazla olan şeker, kanda kalır ve böbrekler bu şekerle baş edemez. Bu olayın sonucunda gebelik şekeri meydana gelir ve anne – bebek sağlığı için oldukça riskli bir hastalıktır ancak diyet ve gerekli tedaviler ile çözümü oldukça kolaydır.

Gebelik Şekeri Belirtileri Nelerdir?

Gebelik şekeri belirtileri kişiye göre değişir, bazı anne adayları hiçbir belirti yaşamaz ve şeker yükleme testi sonucunda öğrenir ancak bazı anne adayları da aşağıda yer alan belirtileri yaşar.

  • Yoğun susuzluk hissi yaşanır ve litrelerce su içilse de geçmez,
  • Bitkinlik ve yorgunluk,
  •  İdrara sık çıkılması ancak az miktarda idrar gelmesi,
  • Aşırı iştah hali ve doymama hissi.

Gebelik Şekerinin Bebeğe Etkisi

Gebelik şekerinin bebek üzerinde olumsuz etkileri vardır; hastalık tespit edilemezse yüksek şeker alan bebeğin kordonu kesildiğinde kan şekeri seviyesi düşer ve havaleye sebep olabilir. Ayrıca hamilelik şekeri nedeniyle bebekler olması gerektiğinden daha büyük ya da iri doğabilir. Ancak gerekli tedaviler sonucunda tüm riskler büyük oranda ortadan kalkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.