Gör&Sin Blog

Gebelik Maskesi Nedir?

04.06.2019
407

Gebelik Maskesi Nedir? Gebelik maskesi lekelerinden nasıl kurtulunur, gebelik maskesi tedavisinin önemi ve daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz.

Hamilleik döneminde östrojen hormonunun artmasıyla birlikte saçlarda, gözlerde, yüzde ve beynin bazı bölgelerinde bulunan melanin pigmenti çoğalır. Melanin artışı nedeniyle, burun, üst dudak, yanak ve alın bölgelerinde küçük noktalar halinde cilt lekeleri oluşur. Bu lekeler gebelik maskesi ya da kloazma olarak adlandırılır.


Bazı hamilelerde göğüs, karın, boyun, kol ve bacaklar, genital bölgede de gebelik maskesi meydana gelir. Özellikle koyu ten rengine sahip olan anne adayları bu durumla daha sık karşılaşabilir. Gebelik maskesi her on anne adayının dördünde meydana gelir.  

Gebelik Maskesi Ne Zaman Geçer?

Gebelik maskesi anne adaylarını rahatsız edebilir ve cilt görünümlerinde değişiklikler olur. Hamilelik maskesi doğumdan kısa bir süre sonra ya da en geç iki – üç ay içinde sonlanabilir. İstisnai durumlarda gebelik maskesi, emzirme dönemi bitene kadar devam edebilir ancak leke renkleri büyük oranda azalacaktır.

Gebelik Maskesi Olmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Gebelik maskesi anne ya da bebek sağlığı için tehlikeli değildir ve kaşıntı, kızarıklık, kabarma gibi durumlar olmadığı sürece normal olarak kabul edilir. Ancak cilt görünümünde değişiklik istemeyen hamile kadınlar aşağıda belirtilen durumlara uyum sağlamalıdır:


• Folik Asit Kullanımı: Gebeliğin erken zamanlarında kullanılan folik asit, gebelik maskesi tedavisi için önem taşıyor. Folik asit kullanan hamilelelerde bu durum daha az rastlanıyor, özellikle yeşil yapraklı sebzeler, mercimek ve portakal yüksek miktarda folik asit içeriyor.


• Güneş Kremi: Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak gebelik maskesi lekeleri için asla doğru değildir. Doğal içerikli güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.