Gör&Sin Blog

Gebelik Hesaplama, Kaç Haftalık Hamile Olduğunuzu Öğrenin

22.05.2019
567

Gebelik Hesaplama

Çocuk sahibi olacağını öğrenen anne adaylarının ilk yaptığı eylem hiç şüphesiz gebelik hesaplamadır. Hamilelik oluşumu bilimsel olarak kadınların son adet tarihinden on beş gün sonrasında meydana gelmektedir. Fakat, gebelik hesaplama yapılırken bu bilginin yerine son adet tarihi dikkate alınır. Gebelik hesaplama sayesinde bebeğin kaçıncı haftasında olduğu öğrenilerek gelişimine dair bilgi edinilir. Hamilelik sırasında bebeğin gelişim süreci hamileliğin haftalarına göre şekillenmiştir. Gebelik hesaplama sayesinde bebeğin gelişiminin normal süreçlere uygun olup olmadığı takip edilmiş olunur. Bununla birlikte, gebelik hesaplama yapılırken bir veya iki hafta kayma olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kaymanın kendine özgü sebepleri olabilir.

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Anne olmaya hazırlanan kadınların birçoğu; hamileliğin kaçıncı haftasında olduklarını doktorlarından öğrenmelerine rağmen kendileri de hesaplamak istemektedirler. Ancak, bir ay dört haftadan oluşmadığı ve iki ile üç gün arasında fazlalık kaldığı için ay hesabında yanlışlıklar çıkmaktadır Bu yüzden, ay hesabından çok hafta hesabı dikkate alınmaktadır. Hamilelik, bilimsel olarak kırk hafta sürmektedir. Doktorlara göre; dört ile beş haftalık gebeliklerde bir ay, sekiz ile dokuz haftalık gebeliklerde iki ay, 12 ile 13 haftalık gebeliklerde üç ay, 16 ile 17 haftalık gebeliklerde dört ay, 20 ile 21 haftalık gebeliklerde beş ay, 24 ile 25 haftalık gebeliklerde altı ay, 28 ile 29 haftalık gebeliklerde yedi ay, 32 ile 33 haftalık gebeliklerde sekiz ay, 36 haftalık hamileliklerde ise dokuz ay tamamlanmış demektir. 36 haftalık hamileliğin tamamlanmasının ardından son aya girilir. Ancak, hamileliğin tamamlanması ve doğumun gerçekleşmesi; on aylık bir süreçte gerçekleşmektedir. Bir başka deyişle; 40 haftalık süreç tamamlandığında 9 ay 10 günlük süreç bitmiş demektir.

Hamilelik Takvimi Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik takvimi bir başka deyişle gebelik hesaplama aracı; kadınların son adet tarihleri ve yaşadıkları menstrüasyon döngüleri arasında yer alan süreyi kullanarak ovulasyon tarihi ve bundan yola çıkarak kadınların hamileliğinin başlangıç ve bitiş tarihlerini hesaplamaktadır. Ancak, bu hesaplamalar yapılırken Türkiye’deki ortalamalar dikkate alınmaktadır.

Gebelik Takviminin Önemi

Hamilelik takvimi sayesinde anne adayları; bebeklerinin gelişim sürecine dair birçok bilgi edinebilirler. Bu bilgiler arasında hamileliğin kaçıncı haftasında oldukları, gebelik grafiği, bebeğin yaklaşık doğum tarihi, doğuma kaç gün kaldığı, ortalama ovulasyon tarihi, doktor ziyaretlerinin yapılması gereken dönem, bebeğin kalp atışlarının başladığı tarih, bebeğin sağlık problemleri yaşama döneminin yüksek olduğu tarih, gebelik şekeri tarama tarihi, eğer yapılacaksa CVS dönemi ve amniosentez tarihi yer almaktadır. Hamilelik belirtileri arasında en çok kabul edilen gerçeklik, anne adayının adet döneminin gecikmesidir. Bu yüzden, kadınların son adet tarihi; hamilelik döneminin hesaplanmasında kullanılan ilk kriter olmaktadır. Diğer belirtilerin de ortaya çıkmasına ek olarak, anne adayının hamileliğinin kesinleştiği söz konusu olduğunda son adetin ilk gün tarihi sayesinde hem kaç haftalık hamile olunduğu hem de bebeğin dünyaya ne zaman geleceği bilgisi edinilmektedir. Anne adayının adet döneminin gecikmesi; hamileliğin en önemli belirtisidir. Ancak, her adet gecikmesi hamilelik anlamına gelmez. Çünkü, kişinin yaşadığı başka problemler de adet gecikmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden, anne adaylarının öncelikle gebelik testi yapması sonrasında emin olmak için doktora gitmesi gerekmektedir.

Gebelik Ne Zaman Başlar?

Gebelik; erkeğin sperminin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği sırada meydana gelmektedir. Döllenmenin gerçekleşmesinden sonra sekizinci haftanın bitimine kadar devam eden döneme embriyonik dönem adı verilmektedir. Sekizinci haftadan doğuma kadar geçen sürece ise fatal dönem denilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.