Gör&Sin Blog

Gebelik Döneminde Kanama

Gebelik döneminde kanama, gebelik süresince görülebilecek sorunlardan birisi olmakla beraber, farklı sebepleri bulunmaktadır. Ancak gebelik dönemi süresince yaşamış olduğunuz her kanama dikkate alınmalı ve doğrudan doktorunuz ile iletişim halinde olmalısınız. Gebelikte kanamanın birçok nedeni bulunmaktadır ve eğer bu kanama ilk aylarda görülürse, normal kabul edilebilir. Ancak yine de kahverengi lekelenmelerinizde dahi doktorunuza haber vermeniz esastır.

Neden Olur?

Gebelikte kanamanın başlıca nedenleri arasında ilk sırada implantasyon kanaması yer almaktadır. Yerleşme kanaması olarak da adlandırılabilecek olan bu kanama, bebeğin rahme yerleştiğinin bir nevi işaretçisi olabilir. Bu genelde gebelikten 2-3 hafta sonra gerçekleşir ve adet kanaması ile karıştırılabilir. Bunun yanında gebelikte meydana gelecek herhangi bir kanamanın normal olarak kabul edilmesi ve bu şekilde değerlendirilmesi mümkün değildir.

Kanamaların çeşitli sebepleri olsa da akla ilk gelen sebep bir düşük tehlikesinin bulunuyor olmasıdır. Gebelik döneminde kanama yaşıyorsanız bu durum düşük yaptığınız anlamına gelebilir. Bunun dışında kanama gözlemlenmesi, dış gebelik ve üzüm gebeliği gibi durumların da başlıca sebeplerinden birisi olabilir. Kanama gören kadınlarda rahim hastalıkları riskinin de olabileceğinin altını çizmekte fayda bulunuyor. Eşiğin durumu ile ilgili bir problem olması da kanama ile beraber akla ilk gelen sebepler arasında yer alıyor. Gebelik döneminde kanamaların rengi ve kanamanın ne sıklıkla meydana geldiği oldukça önemlidir. Gebenin bunu iyi analiz etmesi gerekir.

Ne Yapmak Gerekir?

Gebelikte kanama sorunu yaşıyorsanız, bu sorunu asla görmezden gelmemeli ve doğrudan doktora gitmelisiniz. Öncelikle sakin olmalı ve gebelik süresince kadınların %30’unun kanama sorunu ile karşı karşıya kaldığını bilmelisiniz. Kanamanızın renginin koyu kırmızı olması durumunda, vakit kaybetmeden doktorunuza giderek önlem almanız gerekmektedir. Ancak bu sırada da kanamanın şiddeti ve sıklığını da takip ediyor olmanız esastır. Gebelikte kanama sorunu genellikle doktorlar tarafından nedeni hızlıca belirlenip çözüme kavuşturulan sorunlardan birisidir. Hatta bu sorun bir lekelenmeyi dahi ifade edebilir. Ancak yine de kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için böyle bir durumla karşılaştığınızda, durumu eşinize söyleyerek doktora gidiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.