Gör&Sin Blog

Gebelik Döneminde Bel Ağrısı

Gebelik döneminde bel ağrısı, birçok gebenin en çok yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Bu bel ağrısı gebeliğin genellikle ikinci döneminde görülmektedir. Bu dönemde görülmesinin en büyük sebebi artık bebeğin ağırlaşması, iç karnın genişlemesi ve gebenin artık bebeğini taşımak konusunda doğal olarak zorlanmaya başlaması ile alakalıdır. Bu dönemde vücudun ağırlık merkezi değişmiş, bebeğin bulunduğu kese artık anneye ağırlık yapmaya başlamıştır. Bu durum da gebe kadın açısından bel ağrıları ile karşılaşma ihtimalini artırır. Gebelik döneminde gebelerin neredeyse tamamı bel ağrıları yaşamaktadırlar. Bu bel ağrıları bazı dönemlerde oldukça katlanılmaz olabilir.

Gebelikte Bel Ağrısının Sebepleri Neler Olabilir?

Gebelikte bel ağrısının pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Ancak bu sebeplerin ortak sonucu anne adayın mevcut durumdan oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmesi olacaktır. Gebelikte bel ağrısının ilk nedeni artan kilo alımı ve bebeğin büyümesidir. Bu doğrudan bir bel ağrısına sebep olabilmektedir. Rahim kasılmaları da doğrudan bel ağrısına sebebiyet veren unsurlar arasında yer almaktadır. Hatta bu rahim kasılmaları çoğu zaman da erken doğum ihtimalini beraberinde getirmektedirler. Bel ağrısı bu sebepten ötürü iyice analiz edilmeli, ağrının çekilmez olduğu durumlarda gebe doğrudan hekimi ile iletişime geçmelidir. Gebelikte bel ağrısı ani sinir sıkışmalarından da kaynaklanabileceği için bu durumun hafife alınmaması oldukça elzemdir.

Bel Ağrısı için Ne Yapmak Gerekmektedir?

Gebelikte bel ağrısı yaşayan gebe kadınların bu sorundan kurtulmak ya  da bu sorunu mümkün olduğunca en aza indirmek için yapmaları gereken şeylerin başında egzersizler gelmektedir. Kemik ve eklemlerin esnemesi beraberinde meydana gelen bel ağrılarını büyük ölçüde azaltmakta gebe, gebelik dönemi boyunca kendisini daha rahat hissedebilmektedir. Gerinme ve esneme hareketleri bu noktada size yardımcı olabilir. Bacakların altına yastık koymak ve bu şekilde uzanmak da bel ağrılarını azaltma konusunda size yardımcı olabilecek unsurlar arasında yer almaktadır. Ancak bel ağrıları nadir de olsa erken doğumun işaretleri arasında yer alabileceğinden ötürü, bu durum mutlaka hekime anlatılmalı, gerekli görülmesi halinde bu durum ile ilgili bir önlem alınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.