Gör&Sin Blog

Gebelik Dönemi İçin Uygun Güneş Kremleri

26.09.2019
1.439

Hamilelik dönemi yaz aylarına denk gelen anne adaylarının tatil konusunda kendisini kısıtlamasına gerek yoktur. Her kadın gibi hamile kadınların da denize girmeye, güneşlenmeye, plajda vakit geçirmeye hakkı bulunmaktadır. Ancak, anne adaylarının tatil yaparken kendilerinin ve bebeklerinin sağlığını düşünmesi gerekmektedir. Bu noktada, tatile çıkarken gereken eşyalar eksiksiz olarak temin edilmelidir.

Güneş kremi; anne adayları için büyük önem taşımaktadır. Değişen hormonlardan dolayı vücut yapısı bozulan kadınların kullanacakları güneş kreminin gebelik dönemine uygun olması gerekmektedir. Güneş ışınlarından maksimum koruma sağlayan güneş kremlerinin tercih edilmesi şarttır.

Hamileler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilmeli?

Yaz aylarında güneşin yaydığı UV ışınların vücut için oldukça zararlı olduğu herkesin malumudur. UV ışınlardan korunmaya dikkat edilmediği takdirde vücutta lekelenmelerden tutun da cilt kanserine kadar uzanan sorunların ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Buna ek olarak, gebelik döneminde kadın cildinin lekelenmeye daha müsait olduğunu vurgulamak gerekir. Bunun yanı sıra, gebelik maskesinin de söz konusu ışınların etkisiyle ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Güneş kremi kullanılmadığı takdirde gebelik maskesinin kalıcı olma riski bulunmaktadır.

Hamilelikte güneş kremi kullanmak isteyenlerin aklında kremin bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusu bulunmaktadır. Anne adaylarının bu konuda kararsızlık yaşaması normaldir. Çünkü, birçok güneş kreminin içerisinde kimyasal maddeler bulunmaktadır. Söz konusu güneş kremlerinin cilt tarafından emilmesi halinde ise bebeğin kötü anlamda etkilenmesi mümkün olacaktır. Bu sebepten dolayı, anne adaylarının içeriği arındırılmış güneş kremlerini kullanması gereklidir.

Hamilelikte güneş kremi seçerken kremin cilde uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra, krem, cilt tarafından kolayca emilmelidir. Herhangi bir tabakanın vücutta kalmaması gerekir. UVA ve UVB koruyucu içeren kremlerin tercih edilmesi başka bir zorunluluktur. Güneş kremlerinin içerisinde kesinlikle parfüm bulunmamalıdır. Bunun yanı sıra, oksibenzon içeren güneş kremlerinin kullanılması risk taşımaktadır. Söz konusu maddenin bebekte fiziksel ve zihinsel gelişim bozukluklarına yol açma riski bulunmaktadır.

Sonuç olarak, hamilelikte güneş kremi tercih ederken su bazlı ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra, alkol ve paraben içermeyen kremler tercih edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.