Gör&Sin Blog

Gebelik Bulantıları İçin Çözüm Yolları

Gebelik döneminde en fazla yakınılan durumlardan biride mide bulantılarıdır. Bu sorunun önüne geçebilmek için mutlaka uyulması gereken bazı durumlar bulunur. Hamileliğin ilk aylarında başlayarak dördüncü aya kadar süren bu rahatsızlık verici durumdan kurtulmak için aşağıdaki konulara ağırlık vermek doğru olacaktır.

Prebiyotik Desteği Almalı

Gece bulantıları sıklıkla ortaya çıkıyorsa ve gece saatlerinde kusmalar varsa bağırsak flora bozukluğu görülebilir. Bu tarz durumlar içinde mutlaka prebiyotik desteği almaya özen göstermek lazımdır. Kefir tarzında prebiyotik bakımından bir hayli zengin olan gıda seçeneklerine yönelmek mantıklı bir karar olacaktır.

Zencefil

Hamilelikte bulantıyı bitirmek için zencefil en etkili çözüm yollarından biri olarak biliniyor. Salata veya çorbalara eklenerek kullanılabilecek zencefil çok kısa bir sürenin içinde mide bulantısını keser. Özellikle kimyasal yöntemlerden kaçınarak doğal bir çözüm yolu arayanlara bu yöntem sıklıkla tavsiye edilmektedir.

B Vitamini Alın

B vitamini düzeyi bulantılara doğrudan etki edenlerden biri olarak biliniyor. Bu dönem içinde bulantıları bitirmek ve konuya daha hızlı bir şekilde çözüm sağlayabilmek için B vitamini miktarını arttırabilirsiniz. Daha çok doğal yollar üzerinden B vitamini alımı doğru olacaktır.

Kokusu Rahatsız Eden Gıdalardan Kaçının

Bazı gıdaların kokusu oldukça rahatsız edici olduğundan dolayı mide bulantısı ve kusma gibi etkiler sıklıkla görülebilir. Bu nedenle hamilelik dönemi içinde bu tarz gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya bakmak faydalı olacaktır. Bunun yerine aromaterapi yağları koklamaya vakit ayırmalı ve bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Nane

Hamilelikte bulantıyı giderme yolları arasında nanede bulunur. Naneyi kaynar suya atıp demleyerek kullanmanız faydalı olacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere tüketilmesi daha etkili sonuçlar almanıza olanak sağlar.

Tarçın

Sindirim sisteminin dostlarından biri olan tarçın aynı zamanda kusma ve mide bulantısı gibi olumsuz durumların önüne geçmek için bir hayli etkilidir. Tarçın çayını on dakika boyunca demledikten hemen sonra bal ve limon ekleyerek günde iki kez içmeye özen göstermeniz gerekir. Bunu alışkanlık haline getirdikten sonra eski dönemlerde sıklıkla ortaya çıkan bulantı ve kusmaların önüne geçmiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.