Gör&Sin Blog

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yumurtanın döllenmesinden sonra var olan ilk hafta erken gebelik olarak adlandırılır. Bu dönemde yükselen hormonlardan kaynaklı olarak hamilelik kesin olarak anlaşılamayabilir. Buna rağmen hamilelik kendisini bazı belirtilerle belli edecektir:

İlk Belirtiler

Artan hormonlardan kaynaklı olarak tırnaklarda eskiye nazaran hızlı bir şekilde uzama olduğu görülebilir. Bu durumun oluşması tek başka hamileliği anlamak için yeterli değildir. Aşağıdaki durumlarda buna ekleniyorsa o zaman erken hamilelik belirtileri arasında kabul edilebilir.

Sürekli olarak modun değişmesi, hamileliğin en erken görülen belirtileri arasında yer alıyor. Sadece PMS döneminde değil, aynı zamanda hamilelik sırasında da bu durum değişiklikleri sıklıkla ortaya çıkabilir. Beş dakika önce gayet neşeliyken kendinizi ansızın neden olmadan ağlarken bulabilirsiniz.

Gögüslerde Hassasiyet ve Bulantılar

Gebelik belirtileri arasında en çok bilinen durumlardan biride göğüs bölgesinde hassasiyetin meydana gelmesidir. Gebeliğin ilk haftasından itibaren bu bölgede şişkinlik ve ağrı meydana gelebilir. Hatta göğüs bölgesi dokunulmayacak kadar hassas bir yapıya gelebilir. Bu tarz durumlarda PMS hariç tutularak konuya şüphe ile bakılması mantıklı olacaktır.

Öte yandan hamileliğin ilk üç ayında mide bulantıları sıklıkla kişilerin karşısına çıkar. Yükselen ve sürekli olarak değişim gösteren hormonlar nedeniyle mide bulantıları günlük olarak en çok şikayet edilen konular arasına giriş yapacaktır. Sabah zamanlarında ortaya çıkan mide bulantısına ek olarak kusma ve halsizlikte ortaya çıkabilir. Bu durumların görülme sıklığı artmış durumdaysa hamilelikten şüphe edilmesi gerekir.

İştahta Değişikliklerin Olması

Erken gebeliğin belirtileri arasında iştah değişikliği de vardır. Özellikle iştahta ansızın beliren artış veya düşüşler önemli belirtiler arasında yer alır. Psikolojik nedenlere dayalı olmadan bu tarz bir durumla karşı karşıya olan kişiler hamilelikten şüphe edebilir. Ancak diğer belirtilerle birlikte konuda bir kararın alınması gerekecektir.

Baş Ağrısı ve Sancılar

Bu dönemde nedensiz bir şekilde baş ağrısı ve sancılar sıklıkla görülebilir. Ansızın beliren baş ağrıları ve regl dönemine benzer sancılar sıklıkla ortaya çıkacaktır. Embriyo rahme yerleştiğinden dolayı kadınlarda sıklıkla sancılar bu tarz dönemlerde sıklıkla şikayet konusu haline gelebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.