Gör&Sin Blog

Erken Doğum Nedir?

Hamilelik süreci; tıbbi olarak 9 ay 10 gün sürmektedir. Ancak, her bebeğin bu zaman dilimini tamamlaması mümkün değildir. Bu tür bebeklerin erken doğumla dünyaya gelmesi söz konusu olmaktadır. Bebeklerin tüm gelişim süreçlerini ve organlarını tamamlayabilmeleri adına 40 haftaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Fakat, erken doğumdan dolayı, birçok bebek, 40 haftayı tamamlayamadan dünyaya gelmektedir. Erken doğum sonucu dünyaya gelen bebeklerin birçok sağlık sorunuyla karşılaşması söz konusu olmaktadır.

Erken Doğum Ne Zaman Meydana Gelmektedir?

Erken doğum; gebelik sürecinin 20 ile 37. haftaları arasında meydana gelen doğum türüdür. 20. haftadan itibaren bir bebeğin doğmasına düşük adı verilmektedir. Tıbben 37. haftadan itibaren bebeğin tüm gelişim süreçlerini tamamlaması mümkün olmaktadır. 37.haftadan itibaren doğan bebeklerin yaşadığı en önemli sorun solunum sıkıntısı çekmeleri olarak bilinmektedir. Bunun sebebi, bebeğin akciğerlerinin gelişiminin hala daha devam ediyor olmasıdır.

Erken doğumun birçok sebebi bulunmaktadır. Erken doğumun genel olarak anneden kaynaklı olarak meydana gelmesi söz konusu olmaktadır. Bebekten kaynaklı olarak meydana gelen erken doğumda ise bebekte gelişim geriliği ve birtakım anormallikler gözlemlenmektedir. Bu tür durumlarda bebeğin erken aylarda alınmasına rastlanmaktadır.

Bazı anne adaylarının erken doğum riskinin diğer anne adaylarına göre daha fazla olduğunu belirtmek gerekir. Anne adayı 18 yaşın altındaysa veya 40 yaşın üzerindeyse erken doğum riski artmaktadır. Buna ek olarak, hamile kalmadan önce düşük yapan kadınların erken doğum riski daha fazla olmaktadır. Erken doğum riskinin annelerin gebelik döneminde düzenli ve yeterli beslenememesinden kaynaklı olarak oluştuğu bilinmektedir. Bunun dışında, sigara kullanan anne adaylarının erken doğum yapma riskleri daha fazladır.

Anne adayının fiziksel özelliklerinin de erken doğum riskinin artmasında etkili olduğu bilinmektedir. Boyu 150 cm’nin altında olan ve 50 kilodan daha düşük bir kiloya sahip olan kadınların erken doğum riski taşıdıkları tıbbi açıdan bilinen bir gerçekliktir. Buna ek olarak, çok zayıf veya çok kilolu anne adaylarının her an erken doğum riskiyle karşı karşıya oldukları bilinmektedir. Geçmişinde veya gebelik sırasında ağır hastalıklar geçiren kadınların erken doğum riski daha yüksek olmaktadır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.