Gör&Sin Blog

Doğumu Kolaylaştırmak İçin Spor

23.09.2019
169

Spor yapmak, yaşam boyunca kendimizi daha iyi hissetmemizi, güçlenmemizi ve aynı zamanda da daha fit görünmemizi sağlayan eylemler arasında yer almaktadır. Hayatta daha sağlıklı kalmak için mutlaka spor yapmamız gerekmektedir. Ancak hamilelikte egzersiz ve sporun önemi her zamankinden çok daha büyüktür. Doğumu kolaylaştırmak için spor yapmak, son zamanlarda daha bilinçli hareket eden gebe kadınların dikkate aldığı konular arasında yer almaktadır. Peki spor yapmak gerçekten de doğumu kolaylaştırır mı?

Gebelikte Spor Yapmak

Gebelikte spor yapmak doğumu kolaylaştıracak unsurlar arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminde zaten yeterince kasılan kaslarınız ve eklemleriniz spor ile beraber esnemekte ve size çok daha rahat bir hareket alanı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra gebelik döneminde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz de daha fazla olduğundan, gebelikte spor yapmak size yardımcı olacaktır. Gebelik döneminde spor hayatın diğer zamanlarında olduğundan çok daha büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda yapılan araştırmalar gebelik döneminde spor ve çeşitli egzersizler yapan kadınların diğerlerine kıyasla çok daha kolay doğum yaptığını, gebelik sırasında daha az kemik ve eklem ağrısı çektiğini ortaya koymaktadır. Siz de bu unsurlara dikkat etmeli ve gebelik döneminde spor yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Nasıl Sporlar Yapmalı?

Hamilelikte yapılan spor vücudunuz için oldukça önemli olsa da elbette gebe olduğunuzu unutmamanızda fayda var. Gebelik döneminde ağır kaldırmak ya da bunun gibi aşırı efor sarf etmeli sporlardan kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir. Gebelik döneminde yanlış bir spor dalı ile ilgilenmek ve bu alanda etkinliklere katılmak düşükle dahi sonuçlanabilir. Dolayısı ile mutlaka doktor kontrolünde spor yapmanız gerekmektedir. Zumba ve pilates bu alanda tercih edebileceğiniz spor dalları arasında yer alabilir. Bunun yanı sıra çok ağır efor gerektirmeyen danslar da yine gebelik döneminde doğumu kolaylaştırmak için tercih edebileceğiniz danslar arasında yer almaktadır. Egzersiz yapabileceğiniz gibi orta tempoda yürüyüş yapmak da doğumu kolaylaştıran unsurlar arasında yer almaktadır. Siz de bu sporları yaparak gebelik döneminde doğumu mümkün olduğu kadar kolaylaştırabilirsiniz. Doktorlar da bu durumu önermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.