Gör&Sin Blog

Doğuma Hazırlık Egzersizlerinin Faydaları

Hamilelik; fiziksel ve psikolojik bakımdan oldukça zor bir süreci temsil etmektedir. Bu dönemde kadınların yoğun bir hormon değişim sürecine girmesi onların her açıdan yıpranmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak, gebelik döneminde anne adaylarının aklında doğum anına dair şüpheler bulunmaktadır. Bu yüzden, anne adaylarının hamileliğin ilk ayından itibaren doğum anına hazırlanması gerekmektedir. Bu noktada, doğuma hazırlık egzersizleri yapmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Doğuma hazırlık egzersizleri; bilhassa normal doğum yapacak olan anne adayları tarafından uygulanmalıdır. Bu sayede, söz konusu sürecin beklenenden daha az sancılı ve ağrısız atlatılması mümkün olacaktır. Bunun dışında, hamilelik döneminde egzersiz yapmanın hem annenin hem de bebeğin daha sağlıklı olmasına neden olduğu bilinmektedir.

Neden Doğuma Hazırlık Egzersizleri Yapmak Gerekir?

Doğuma hazırlık egzersizleri sayesinde her şeyden önce anne adaylarının daha az yorgunluk hissi yaşaması mümkün olmaktadır. Bunun sebebi, spor yapmanın başlı başına enerji veren bir aktivite olmasıdır. Buna ek olarak, anne adaylarının gebelik döneminde ödem ve varis gibi sıkıntılar yaşaması muhtemeldir. Ancak, bu sıkıntıların altından kalkmak, yalnızca egzersizler sayesinde mümkün olmaktadır.

Doğuma hazırlık egzersizleri sayesinde normal doğum sürecinin beklenenden daha kısa sürmesi söz konusu olacaktır. Tüm bunların dışında, doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonların riski azalmaktadır.

Doğuma hazırlık egzersizleri yapmak; anne adayına verimli bir alışkanlık kazandıracaktır. Bu egzersizleri düzenli olarak yapan kadınların doğum sonrasında da yapmaya devam ettikleri bilinen bir gerçektir. Bu sayede, anne adaylarının doğum sonrası kilolarını vermesi daha çabuk olacaktır. Ayrıca, egzersiz yapmak; normal hayata adapte olma sürecini kısaltmaktadır.

Doğuma hazırlık egzersizleri yapan anne adaylarının psikolojik açıdan kendilerini daha mutlu hissettiği bilinmektedir. Egzersizler sayesinde anne adaylarının daha neşeli olması söz konusudur. Ayrıca, bu tür aktiviteler, bir grup hamile kadınla beraber yapıldığında anne adayının sosyalleşmesi söz konusu olacaktır.

Doğuma hazırlık egzersizlerinin bir diğer faydası ise birçok hamile kadında görülen gebelik şekeri riskinin azaltılması olarak bilinmektedir. Doğuma hazırlık egzersizleri yapan anne adaylarında gebelik şekeri görülme olasılığının %27 oranında azaldığı yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.