Gör&Sin Blog

Doğum Sonrası Sarkmaları Önlemenin Sırları

Anne adayları hamileyken doğumdan sonra oluşacak olan göbek sarkmalarından endişelenirler. Hamilelik boyunca gerginleşen ve büyüyen karınları doğumdan sonra rahatlayacak olsa da, eski haline dönmesi için zaman ister. Sezaryen ya da normal doğum yapsanız bile doğum sürecinde oluşan deformasyonlar için size birkaç önerimiz var!

Hamileliğe ideal kilo ile başlayın!

Hamilelik planınızı yapmadan önce bir diyetisyen ile görüşüp mutlaka ideal kilonuza kavuşun. Hem sağlığınız hem de doğum sonrası oluşacak olan sarkmalar için kilo önemli bir problem oluşturmaktadır. İstatistiklere göre hamileliğine kilolu başlayan kadınlar için göbek sarkmaları daha büyük bir sorun yaratıyor.

Beslenmenize dikkat edin!

Beslenme uzmanı ya da doktorunuz ile oluşturacağınız beslenme düzeni hem hamileliğiniz süresince hem de sonrasında işinize çok yarayacaktır. Çok beslemekten ziyade düzenli, bol vitaminli ve mineralli besinler tüketmek sizin için daha faydalı olacaktır. Bu süreçte doymuş yağdan mutlaka uzak durmanız gereklidir. Proteinli ve demir ağırlıklı besinler sağlığınız ve formunuz için idealdir. Eğer çevrenize kulak asarak düzensizce istediğiniz şekilde yemeye başlarsanız doğum sonrası hiç istemeyeceğiniz sarkmalara sebep olabilirsiniz.

Su tüketiminizi arttırın!

Hamilelik boyunca su tüketiminizi arttırmalısınız. Hem çatlak oluşumunu hem de doğum sonrası göbek sarkmalarını engelleyen su, uzmanların hemfikriyle günde 2,5 litre olarak tüketilmelidir.

Egzersiz yapın!

Hem hamilelik süresince hem de doğum sonrasında egzersizlerinizi aksatmayın. Doktorunuzun kontrolünde yapacağınız egzersizler doğum sürecinizi kolaylaştıracağı gibi oluşacak olan göbek sarkmalarını engellemede en önemli yardımcıdır. İlk 6 hafta boyunca nefes egzersizleri ile karın kaslarınızı çalıştırmaya başlamak ve kegel egzersizleri ile pelvik tabanınızı güçlendirmek çok faydalı olacaktır. Bundan sonra hareket etmeniz zor olacağı için dolaşımı hızlandırmak ve enerji düzeyini arttırmak için egzersizler yapmalısınız. Fakat rahim kalbe uzanan damara baskı yaptığından dolayı kan basıncınız düşer bu yüzden kesinlikle yere sır üstü uzanılmamalıdır. Bu dönemde bebeğinizi korumak için oturma pozisyonunda olan hareketler yapılmalıdır. Yürüyüş ve pilates doğumun kolay geçmesi açısında önemlidir. Doğum sonrası için yere sırt üstü uzanın ve dizler bükük şekilde ayaklarınızı zemine bastırın. Dizlerinize koyacağınız havlu yardımı ile iki ucundan destek alarak karın kaslarınızı kastırın ve baş, boyun ve omuzlarınızı yerden kaldırın.

Geleneksel bir yöntem olarak doğum sonrasında göbeğinizi sıkıca bir kumaş parçasıyla sarmak göbek sarkmalarınız için faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.