Gör&Sin Blog

Doğum Korkusu Nedir?

Anne olacağını öğrenen kadınların birçoğu, doğum sırasında çekecekleri ağrıların dayanılmaz olacağını düşünürler. Ancak, bu durumun korkulduğu gibi olmadığı birçok kişi tarafından dile getirilmektedir.

Doğum korkusunu tokofobiyle açıklamak mümkündür. Tokofobi; acı eşiği düşük olan, stresli ve karamsar anne adaylarında görülen doğum korkusunu simgelemektedir. Tokofobiden muzdarip olan anne adaylarının çevrelerindeki kadınlardan doğumla alakalı kötü tecrübeler dinlemiş olmaları muhtemeldir. Sonuç olarak, birçok anne adayı, doğum sırasında hem kendilerinin hem de bebeklerinin ciddi anlamda zarar göreceğine inanmaktadır. Doğum korkusunu yenmek isteyenlerin kesinlikle psikolojik destek alması gerekir.

Doğum Korkusunu Yenme Yolları

Tokofobi sahibi olan kadınların bu korkularını yenmek adına mutlaka terapilere katılmaları gerekmektedir. Ancak, anne adaylarının ilk olarak böyle bir korkuya sahip olduklarının farkına varması şarttır. Ardından, bu korkuyu yenmek adına terapilere başlanmalıdır. Terapiler sayesinde doğum korkusunun kısa sürede yenilmesi mümkündür.

Anne adaylarının hamilelik öncesinde tokofobi sahibi olduklarını keşfettikleri takdirde işleri daha kolaylaşmaktadır. Terapilere hamile kalmadan önce başlayan bir kadının hamilelik süreci çok daha rahat geçmektedir. Doğum korkusunu yenmek isteyen bir anne adayının doğum sırasında yanında güvendiği bir kişinin bulunacağını kendine devamlı hatırlatması gerekmektedir. Buna ek olarak, anne adaylarının doğum süreci zor geçen kadınların hikayelerini dinlememesi şarttır. Bu sayede, kendi doğumları adına olumsuz fikirlere sahip olmaktan kurtulmuş olurlar.

Doğum korkusunun sebeplerinden birisi de anne olmaktan korkmaktır. Bir başka deyişle, birçok kadın doğurduğu bebeğe bakamayacağını düşünmektedir. Bu düşünceye sahip olan kadınların doğum öncesi kurslara katılması tavsiye edilmektedir. Doğum korkusuna sahip olan kadınların bu süreçte asla yalnız bırakılmaması gerekir. Bilhassa baba adaylarının eşlerine daima yanında olacaklarını sürekli olarak hatırlatması gerekir. Bu sayede, anne adayları, kendilerini asla yalnız hissetmeyecektir.

Doğum korkusunun ortaya çıkma sebeplerinden birisi, anne adayının yaşadığı hormon değişimlerinden kaynaklanmaktadır. Yoğun hormon değişimleri sonucunda anne adayının depresyona girmesi mümkündür. Bilhassa mutlu bir evliliği olmayan kadınların doğum sonrasında daha da mutsuz olacakları düşüncesiyle kendilerini depresyonda bulması söz konusu olacaktır. Bu gibi örneklerde eşlerin aralarındaki sorunu bir an önce çözmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.