Gör&Sin Blog

Dış Gebelik Nedir?

Anne adaylarının en korktuğu hastalıkların başında gelen Dış Gebelik rahatsızlığı, oldukça büyük problemlere kapı aralayabilmektedir. Bu yazıda, Dış Gebelik ’in ne olduğundan, belirtilerine ve nedenlerine kadar konular ele alınmıştır.

Dış Gebelik, embriyonun rahim yerine tüplere, karın bölgesine veya yumurtalara yerleşmesiyle gelişen normal olmayan bir gebelik çeşididir. Gebeliklerin normal olması durumunda, döl yatağına yerleşen döllenmiş yumurta rahmin dışına yani döl yatağına yerleşir. Dış Gebelik ’in belirtileri normal bir hamilelik sürecindeki belirtileri kapsamaktadır. Adet gecikmesi, bulantı, kusma, hamilelik testinin pozitif çıkması gibi durumlar buna örnek olarak verilebilir niteliktedir. Dolayısıyla Dış Gebelik, anne adayını en çok hayal kırıklığını uğratan hastalıkların başında gelmektedir. Çünkü Dış Gebelik ’in bulguları normal bir hamileliğin bulgularını yansıtmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, her 50 gebelikten 1’i Dış Gebelik hastalığından mustariptir.

Dış Gebelik ’in Nedenleri Nelerdir?

Cinsel olarak ilişkide olan her kadının Dış Gebelik hastalığına yakalanması ihtimaller arasındadır. Fakat Dış Gebelikti tetikleyen bazı nedenler kadının 35 yaş üzerinde olması, sigara kullanımı, rahimde görülen iltihaplar, başarısız sonuçlanan tüp bağlama işlemleri gibidir. Büyümenin sağlıklı olmaması da nedenler arasında gösterilebilmektedir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış Gebelik ’in fiziksel bir teşhis yolu bulunmamakla birlikte erken tanı ve teşhis, ameliyatsız bir müdahaleye sebep olabilmektedir. Anne adayının bu evrede sık sık doktor kontrolü altında olması büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü normal gebelik ile Dış Gebelik arasında gözle görülebilecek derecede ayrım bulunmamaktadır. Fakat Dış Gebelik bazı durumlar da anlaşılabilir noktaya varabilir ve normal hamilelikten ayrılabilir. Bunlardan biri, kanamadır. Kanama gerçekleştikten sonra hastaya cerrahi müdahale yapılabilir.

Dış Gebelik, 5. ve 14. Haftalarda belli olmaya başlar ve karnın bir bölgesinde ağrılar meydana gelebilir. Vajinal kanamalar, omuz ağrıları gibi sorunlardan Dış Gebelik belirtileri arasında yer alabilmektedir.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dış Gebelik ’in tedavisinde cerrahi operasyonların yapılıyor olmasının yanında çeşitli yöntemler de mevcuttur. Laparoskopik yöntem denilen bu işlemde, açtığı yaralar diğer operasyonlara nispeten daha küçüktür ve genellikle tercih edilen işlemdir. Dış Gebelik’te uygulanan diğer bir tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. Fakat Medikat tedavi yalnızca embriyonun kalp atışı yoksa ve hormonal değerleri mevcutsa uygulanabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.