Gör&Sin Blog

Detaylı Ultrason Nedir?

17.05.2019
286

Detaylı Ultrason Nedir?

Ultrason

Ultrason taraması, vücudunuzdaki canlı görüntüleri yakalamak için yüksek frekanslı ses dalgalar kullanan tıbbi bir testtir. Bir bilim dalı olduğunu unutmayın

Ultrason genel olarak uçak,  gemi askeri sistemlerde kullanılan olan radarlara benzer bir özelliktir. Doktorunuz sizlerden detaylı ultrason istediği ise şu anlamı taşımaktadır, genel olarak damar ve dokuları daha net görünmesini sağlayacaktır.

Detaylı ultrason radyasyon yaymamaktadır. Bu yüzden hamilelik esnasında doktorunuz sizlerden detaylı bir ultrason isterse bundan asla çekinmeyiniz.

Neden Detaylı Ultrason Yapılır?

Detaylı ultrason bilinen aksine sadece hamileler için kullanılmaz pek çok özelliği içinde bulundurmaktadır, ayrıca hamile bir annenin bebeğini ilk kez görmesini sağlamaktadır.

Organların iç görünümleri için bir çok amaç ile kullanılmaktadır alt kısımda vereceğimiz bilgilere göz atınız.

  • Beyin
  • Göz
  • Safra kesesi
  • Karaciğer
  • Yumurtalık
  • Dalak
  • Tiroid
  • Hayalar
  • Kan damarları vb.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler neticesine ek olarak cerrahlara rehberlik etmektedir, bu onlar için yararlı bir yol olmaktadır.

Ultrason İçin Nasıl Hazırlanılır

Ultrason için hazırlık aşaması incelenen ağlana bağlı olması ile başlar.

Not: Sildirilmemiş bir gıda ultrason için net görüntüler vermeyebilir. Uzun süre izlenebilirsiniz buna örnek olarak 12 saat gözetim altında kalma ihtimalide çok sık görülmektedir.

Safra kesesi, karaciğer gibi bazı testlerde doktorunuz size yağsız bir yemek yemenizi söyleyebilir. Talimata göre ilaçlar alabilirsiniz mutlaka kullandığınız ilaçları doktorunuza iletiniz ayrıca su içmenizde genel olarak sorun görülmez. Bazı durumlarda idrar tutmanız istenebilir bu yumurtalıkların görülmesi için önemlidir.

Doktorunuza ultrason ile ilgili olan soruları sorun ve asla çekinmeyin. Bu sorunlar oldukça önemlidir.

Bir ultrason çok az risk taşımaktadır. Ultrason radyasyon kullanmaz gelişmekte olan bebeğiniz için en fazla tercih edilen yöntemdir.

Ultrason Nasıl Yapılır

Ultrasona girmeden önce yukarıda istenen sorulara cevap aldıktan sonra muhtemelen bir masaya uzanacaksınız.

Vücudunuza bir madde sürülecek akışkan (jöle vb gibi) Bunun amacı daha rahat hareket etmesi ve ses dalgalarının daha iyi sonuçlar vermesini sağlamaktır. Dönüştürücü bu sırada ses dalgalarını vücudunuza göndermektedir. Ses dalgaları vücudunuza çarptıktan sonra kemik veya yoğun bir cisme yankılanarak geri döner. Bu görüntü daha sonra bilgisayara yansımaktadır. Bu ses dalgalarını sizler duymazsınız doktorlar tarafından yorumlanacak bir görüntü ile karşılaşacaksınız.

Uzman hekim sizden pozisyon değiştirmenizi isteyebilir, bu daha net görüntü alması için olduğunu unutmayın.

Ultrason Sonrası Neler Olur?

Ultrason sonrası doktor tarafından incelenir ve bir bulgu ile karşılaşılırsa size bunu bildirecektir. Bulguların hamilelikte takibi çok önemlidir.

Not : Her görüntüyü ve sonrasını takip etmek için not alınız.

Doktorların size özel olarak bazı durumlarda sizlerden farklı istekleri olabilir

Yazı Tıbbı değil genel bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.