Gör&Sin Blog

Bebekler Neden Ağlar?

17.09.2019
241

Anne adaylarının gebelik döneminde öğrenmesi gereken konuların başında bebeklerin ağlama sebepleri gelmektedir. Sonuç olarak, birkaç ay sonra anne olacak bir kadının bebeğinin neden ağlayacağı ve nasıl susturulacağı gibi konularda fikir sahibi olması şarttır.

Bebeklerin ağlamasının birçok sebebi bulunmaktadır. Karnı acıkan, üzülen, sıkılan, yorulan bir bebek doğal olarak ağlar. Bir başka deyişle, kendini mutlu ve rahat hissetmeyen her bebeğin ağlaması söz konusu olmaktadır. Bunun dışında, hasta olduğu için ağlayan bebeklerin olabileceğini gözardı etmemek gerekir. Fıtık, barsak düğümlenmesi, idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunlara bebeklerde çok fazla rastlanmaktadır. Sonuç olarak, bebeğin her ağlaması ciddiye alınmayabilir ancak ağlamanın altında ciddi sorunlar yatıyor olabilir.

Bebeklerde En Sık Görülen Ağlama Sebepleri

Bebeklerin ağlama sebeplerinin diğer insanlardan farklı olabileceğini unutmamak gerekir. Örneğin, bebekler en çok kolik ağrısından dolayı ağlarlar. Kolik sancısı; bebeklerde hiçbir sebebi olmadan ortaya çıkan şiddetli ağlama nöbetleri olarak bilinmektedir. Kolik sancısının en çok üçüncü ayını dolduran bebeklerde görüldüğüne rastlanmaktadır. Söz konusu kolik sancılarının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Ayakların karna doğru çekilmesi, ellerin yumruk yapılması, ağrılı bir yüz ifadesi; söz konusu sancıların belirtileri arasında gösterilmektedir.

Gaz sancısı; bebeklerin ağlama sebeplerinin başında gelmektedir. Yediği besinlerden dolayı gaz sancısı çeken bebeklerin sayısı bir hayli fazladır. Buna ek olarak, hıçkırırken veya esnerken hava yutmalarından dolayı bebeklerin gaz sancısı çekmesine rastlanmaktadır. Bir bebek, ayağını karnına doğru çekerek ağlıyorsa gaz sancısı çektiğinin sinyallerini veriyordur.

Bebeklerin ağlama sebeplerinin başında diş çıkarma ilk sıralarda gelmektedir. Diş çıkarma sürecine giren bebeklerin birden huysuz, hırçın ve sinirli olduklarına rastlanmaktadır. Bir bebeğin diş çıkarıp çıkarmadığını anlamak isteyenlerin bunun için bebeğin damağını kontrol etmesi ve diş kabarcıkları olup olmadığına bakması gerekmektedir.

Bebekler neden ağlar sorusuna verilecek cevaplardan birisi; hiç şüphesiz aç oldukları için olmaktadır. Bilhassa yeni doğan bebeklerin mideleri oldukça küçüktür. Emzirilen bebeklerde sütün sindirilmesi çok uzun sürmez. Bu sebepten dolayı, bebek kısa sürede tekrar acıkır.

Tüm bunların dışında bebeklerin ortam sıcaklığından veya altlarını kirletmelerinden dolayı ağlamaları söz konusu olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.