Gör&Sin Blog

Bebek ve Annenin İhtiyacı olan Vitaminler

12.05.2020
121

Hamilelikte kullanılan vitaminler anne ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren kesinlikle kullanmanız tavsiye edilen vitaminler, hem bebeğinizin daha sağlıklı gelişmesi hem de sizin daha rahat bir hamilelik dönemi yaşamanıza olanak sağlıyor. Yalnız, kulaktan dolma bilgilerle, doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya vitamin kesinlikle kullanmamalısınız. Unutmayın, gebeliğiniz boyunca içeceğiniz ilaçlar, plasenta yoluyla bebeğinize geçebiliyor ve bilinçsiz kullanımlarda bebeğe ciddi zararlar verebilir.

Her anne ve babanın hayali sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Dolayısıyla bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi ve büyüyebilmesi için annenin çeşitli hazırlıklar yapması gerekiyor. Bu hazırlıkların başındaysa, gebelik ve öncesinde kullanılması önerilen vitaminler ve haplar bulunmaktadır. Bu vitaminler, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesinin yanında annenin de daha rahat bir gebelik süreci geçirmesine olanak sağlar. Annelerin gebelik döneminde kullanması gereken bu rutin vitaminler herhangi bir eksikliğe işaret etmemekle birlikte kesinlikle doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır aksi bir davranış yapılmamalıdır. 

Sağlıklı bir gebelik için önerilen tüm vitaminleri sizler için derledik.

Hamilelikte Kullanılması Gereken Vitaminler

1)Folik asit

Folikasit, bebeklerde nöral tüp defekti denilen anomalinin oluşmasını engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Gebelik sürecinde annenin kullanması gereken en önemli takviyelerde rol almaktadır. Hatta uzmanlar, gebelik planları yapıyorsanız hamile kalmadan 3 ay önce kullanmaya başlamanızı tavsiye ediyor. Gebeliği boyunca annenin günde 0,4 mg alması gerekir. Fakat daha önce nöral tüp defektli bebek dünyaya getiren ve risk grubunda bulunan anne adaylarının günde 4 mg folikasit alması gerekir.

2)Kan /Demir İla

Hamilelik sürecinde annede kansızlık olmasa bile doğuma kadar mutlaka bu takviyeleri alması önerilir. Aynı zamanda doğumda oluşabilecek yoğun kanamalar için de önlem alınması adına bu ilaçlar kullanılmaktadır.Hamilelik kansızlığa eğilimi olan bir dönem olduğundan tedbir amaçlı kullanılması doktorlar tarafından önerilmektedir.  

3)Magnezyum ve Kalsiyum İlaçları

Magnezyum ve kalsiyum ilaçları, hamilelikte zorunlu olmayan takviyeler grubuna giriyor. Her hamilenin kullanması gerekiyor diye bir kuralı bulunmuyor. Anneye yapılan testler sonucunda herhangi bir kalsiyum veya magnezyum eksikliği tespit edilirse, o zaman doktoru tarafından kendisine reçete verilir. Magnezyum ve kalsiyum ilaçları genellikle kramplar ve kasılmalar olduğunda doktorlar tarafından önerilir. Kalsiyum ihtiyacınızı gıdalardan da bolca alabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca süt tüketmeniz, kalsiyum ihtiyacınızın belli bir miktarını karşılamaktadır.

4)Multivitamin Kullanımı

Hamilelik döneminde anne adaylarının rutin olarak kullanması gereken vitaminler arasında multivitamin bulunmamaktadır. Anne adayının vitamin ve mineral ihtiyacını besinlerden sağlaması en sağlıklısıdır. Ancak, annede aşırı vitaminsizlik varsa doktorlar tarafından önerilebilir. Bunu da yapılan basit bir kan testiyle anlamak mümkün oluyor. Dolayısıyla anne adaylarının kendi kararlarıyla multivitaminler alıp kullanmaması gerekmektedir.  

5)Progesteron Hormonu Kullanımı

Gebelikte kullanılan fakat herkes için rutin kullanılması gerekmeyen bir diğer takviye ise progesteron hormonu içerenlerdir. Bu ilaçlar yalnızca düşük tehlikesi olan ve kanaması bulunan kadınlarda kullanır. Annenin bilinçsizce doktor onayı olmadan kullanması kesinlikle önemlidir .

6)Omega 3

Uzmanlar, hamilelerin haftada 2 kere balık tüketmesini önermektedir. Eğer balık tüketemiyorsanız bunun yerine omega 3 tabletlerinden kullanabilirsiniz. Bebeğin özellikle beyin gelişimini destekleyen omega 3, yine doktorunuzun onayı alınarak kullanılmalıdır.   

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.