Gör&Sin Blog

Bebek Beşiğindeki Tehlikeler!

19.07.2019
326

Yeni doğan bebekler için birbirinden şık ve farklı renklerde beşik çeşitleri piyasada yer almaktadır. Bu konuda tercih yaparken bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Amerika’da yapılan geniş kapsamlı bir araştırma sonucunda bebek beşiğindeki tehlikeler ortaya çıkarılmıştır. Bu konuda tercih yapmadan önce mutlaka bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz.

Kapaklı Beşiklere Dikkat!

Yapılan araştırmaya göre bebek beşiğindeki tehlikeler konusunda öne çıkanlardan biri, kapaklı beşiklerdir. Yaklaşık 5 yıl önce ABD’de yayınlanan bir raporun ardından bu tür beşikler geri çağrıldı ve satışı yasaklandı. Ayrıca, bebek beşiğiniz tekerlekli ise mutlaka sabitlemeye dikkat edin. Bebeğin hareketleri ile beşiğin yerinden kayması bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Böylece bebeğin düşmesini de engellemiş olursunuz.

Konumlandırmanın Önemi!

Bebek beşiğindeki tehlikeler konusu incelendiğinde ürün seçimi kadar konumlandırma konusu da son derece önemlidir. Deprem güvenlik yönetmeliklerini inceleyerek konumlandırma yapmanız güvenlik açısından olmazsa olmazdır. Beşikle aynı hizada raf ya da tablo, saat gibi düşebilecek nesneleri asla kullanmayın. Bunlar olası bir düşme durumunda bebeğin büyük zarar görmesine neden olabilmektedir.

Yatak İle Karyola Uyumu

Beşik konusunda tercih yaparken yatak ile karyolanın uyumlu olmasına dikkat etmenizde büyük fayda vardır. Yatak ile karyola arasında boşluk kalacak şekilde tercih edilmesi bebek beşiğindeki tehlikeler arasında yer almaktadır. Bebek farkında olmadan bu boşluklara sıkışabilir. Bu nedenle tam uyumlu beşikleri almanız gereklidir. Beşiğin içerisinde oyuncak, minder gibi maddelerin unutulması da son derece tehlikelidir. Ayrıca, süs ya da kurdele gibi maddeler asılması da asla tavsiye edilmemektedir.

Ahşap Beşiklere Dikkat!

Bebeği için beşik alacak kişiler ahşabı tercih edecekse kıymık olmamasına dikkat etmelidir. Özellikle düşük kalitede yapılan üretimlerde kıymıklar kalmaktadır. Bu da bebeğin sağlığına büyük zarar verebilmektedir. Bu nedenle tercih yaparken dikkatli olmanız ve kaliteden asla ödün vermemeniz gerekmektedir.

Bebek sağlığı açısından önemli olan beşik seçiminde lisanslı ürünler tercih edilmelidir. Kanserojen madde içeren, kalitesiz bir şekilde üretilen ürünlerden uzak durulmalıdır. Bebek beşiğindeki tehlikeler konusunu iyi araştırarak tercih yapabilirsiniz. Bu durumda seçiminiz daha doğru olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.