Gör&Sin Blog

Baby Shower Aslında Nedir?

23.07.2019
446

Son zamanlarda özellikle genç yeni anne adaylarımızın dilinde “Baby Shower” vardır. Peki nedir bu Baby Shower? En basit açıklamasıyla doğuma kısa bir süre kala yapılan, anne adayına maddi ve manevi destekte bulunmak için yapılan bir kutlama, eğlencedir.

Çoğu kişi kendi adetlerimiz varken yurtdışından gelen geleneği neden yapayım ki diye düşünür. Fakat işin aslı böyle değildir. Baby Shower, bebeğin doğumundan önce anneyi rahatlatmak, eğlendirmek, yalnız hissettirmemek ve destek olmak için güzel bir yöntemdir. En önemlisi de bebeğin doğumundan sonra zorluk çekecek anneyi kalabalık ve stresli bir ziyaretçi topluluğundan kaçındırmaktır. Bu yüzden annenin arkadaşları, akrabaları, komşuları doğumundan önce eve gelerek birlikte hazırlık yaparak, sohbet ederek, dans ederek, eğlenerek hem bebeğin gelişini kutlar hem de anneyi rahatlatırlar. Bunun dışında getirdikleri hediyelerle maddi olarak da anne ve babaya destek çıkarlar.

Baby Shower’ı kim düzenler?

Genel olarak annenin yakın arkadaşı ya da kardeşi düzenler. Fakat bizim ülkemizdeki anne adaylarımız Baby Shower’ını kendi düzenlemeyi daha çok tercih ediyorlar. Tabi ki davetiye düzenleme, dağıtma, alışveriş, hazırlık derken pek çok insan düzenleme konusunda annemize yardım eder ve pek çok kişi bunun katılımcısı olur.

Baby Shower nasıl yapılır?

Öncelikle bir katılımcı listesi ayarlamak ve buna göre bir mekân seçmek gerekir. Eğer az kişi gelsin biz bize olalım diyorsanız maddi açıdan da sizi rahatlatması için evinizi bunun için kullanabilirsiniz. Fakat büyük ve kalabalık bir Baby Shower istiyorum derseniz sizin için en uygun mekânı bir an önce bulmalısınız!

Mekânınızı ayarladıktan sonra yapılması gereken şey oturma düzenini ayarlamaktır böylece o gün geldiği zaman hiçbir karışıklık olmadan yakınlarınızın eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunları ayarladıktan sonra en eğlenceli ve en sevimli tarafı süslemelerdir. Pasta, masa düzeni, yemekler, mekânın süslemesi derken sizi çok iş bekliyor olabilir. Fakat emin olun yaptığınız her şeyin sonunda memnun kalacak ve çok mutlu olacaksınız!

Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız bir organizasyon şirketiyle de anlaşabilirsiniz.

Baby Shower ne zaman yapılmalı?

Bunun için elbette belli bir kural yok fakat genel olarak anne adayları doğuma 1-2 ay kala yapmayı daha çok tercih ediyor. Baby Shower tarihinize karar verdiğinizde o tarihten 2-3 ay önce hazırlıklara mutlaka başlayın. Bizden söylemesi!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.