Gör&Sin Blog

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletilir Mi?

24.05.2019
742

Anne karnındaki bebeğe müzik dinletilir mi? tartışması yıllardır devam ediyor, bu sorunun yanı sıra müziğin nasıl dinletileceği, hangi tür müzik seçileceği de tartışma konuları arasında bulunuyor. Anne ve babalar, müziğin bebeği sakinleştireceğini, zihinsel gelişimini en iyi şekilde tamamlayacağı, bebeğin daha sakin ve uslu olacağını düşünüyor. Tüm bu düşünceleri kanıtlayacak bilimsel bir araştırma ortaya konulmadı ancak zararları da bulunmuyor.

Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletmenin Etkileri

Anne karnındaki bebeğin müzik seçiminde oldukça dikkat edilmelidir, beğendiğiniz ve sevdiğiniz şarkılar bebeğinizi de mutlu edecektir çünkü vücudunuz mutluluk hormonu salgılayacak ve bebeğinize ulaşacaktır. Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmenin zararları bulunmamaktadır ancak belirli şartların uygulanması gerekir:

  • Aşırı ritimli müzik seçilmemesi,
  • Telefon ya da kulaklığın direkt karın bölgesi ile temas etmemesi,
  • Gürültülü müziklerden ve yüksek sesli müzik seslerinden kaçınılması.

Tüm bebekler gibi anne karnındaki fetüsler de farklı karakterlere sahiptir ve anne karnındaki bebeğe müzikler hepsinde aynı etkiyi yaratmaz. Bazı bebekler çok sevebilir, hareketlerini arttırabilir; bazı bebekler hiç sevmeyebilir ve strese girebilir. En iyi çözüm ise her zaman sade ve sakinliği çağrıştıran şarkıların seçimi olacaktır.

Anne Karnındaki Bebeğe Ne Zaman Müzik Dinletilir?

Bebekler, gebeliğin 24. Haftası itibariyle sesleri duyabilir dolayısıyla en doğru haftalar 24 ve sonrası olacaktır. Ancak bebeğiniz daha erken duymaya başlamış olabilir dolayısıyla onunla konuşmayı, şarkı söylemeyi, şiir ve kitap okumayı da ihmal etmemelisiniz.

Doğumdan önce dinlenecek şarkılar belki bu içerik sizlerin ilgisini çekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.