Gör&Sin Blog

Anne Karnında Teşhis Edilebilen Hastalıklar

Her anne çocuğunun sağlıklı olarak dünyaya gelmesini ve bu şekilde bir ömür geçirmesini ister. Doktorların erken teşhisleri, annenin de bilinçli olmasıyla artık mümkün hale gelen bu tedavi süreçleri doktorlara sık sık kontrole gidilmesi takdirde büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü erken teşhisin farkına varmak, kanser hastalıklarında bile neredeyse tedavi sürecinin hepsini kapsamaktadır.

Hamilelik süreçlerinden geçiyorsanız eğer sık sık doktor kontrolüne gitmenizi ve doktorunuzu size yapmış olduğu programa uyarak bir hamilelik dönemi geçirmeniz gerekmektedir. Yapacağınız bilinçsizce bir hata bebeğiniz ve sizin için oldukça kötü sonuçlara sebep olabilir.

Kalbe Bağlı Hastalıklar

Kalp ile ilgili birçok sorun çağımızda artık anne karnında tespit edilebilir seviyeye ulaşmış durumdadır. Kalp ile ilgili sorunlara genetik faktörlerden, anne adayının diyabetli olmasına ve kızamıkçık gibi hastalıklar geçirmesi neden olabilmektedir.

Kafa ve Beyin ile İlgili Hastalıklar

Ultrasonografi cihazların en kolay tespit edebildiği rahatsızlıkların arasında: Beyin dokusunun tam olarak gelişmemesi, Beyin dokusunun açıkta kalabilir olması, içi sıvı dolu kesecikler ile büyümesi görülebilmektedir.

İskelet ile İlgili Tespit Edilebilen Hastalıklar

Anne adayının vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişmediği düşünülen iskelet sorunları, bebeğin anatomik taraması sonucunda açık bir şekilde tespit edilebiliyor.

Böbrek ile İlgili Problemler

Böbrekler ile ilgili problemler tespit edilebiliyor fakat hayatı tehlikeye atabilecek kadar önemli sayılmıyor. Böbreklerle ilgili sorunun başında ilerleyen yaşantıda böbrek hastalıklarının oluşabilecek olması sorun yaratıyor.

Tavşan Dudak

Tavşan Dudak hastalığı nedeni tam olarak belirlenemeyen hastalıklardan birisidir.

Down Sendromu

Ultrasonografi cihazları ile bebeğin Down Sendrom’lu olup olmadığı incelenebilmektedir.

Karın Ön Duvar Anomalileri

Bazı hastalıklar doğduktan sonra tedavi edilebiliyor. İç organların dışarıya doğru fıtıklaşması görülebilen hastalıklardandır.

Nöral Tüp Defekti

Beyni ve omuriliği oluşturan borunun kapanmaması nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlığın sonucunda bebeklerin genellikle yaşayamadığı görülmektedir. Fakat yaşam ihtimalleri olsa bile felçle doğdukları bilinmekte veya bağırsak kontrollerini yerine getirememektedirler. Nöral Tüp Defekti, Folik Asit kullanımının yetersizliği sonucunda çıkabilen rahatsızlıklardandır. Dolayısıyla annenin doğumdan önce ve sonra folik asit içeren gıdaları düzenli alması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.