Gör&Sin Blog

Anne Karnında Bebeğin Duyu Gelişimi Ne Zaman Başlar?

Anne Karnında Bebeğin Duyu Gelişimi Ne Zaman Başlar? bebeğinizin duyguları ne zaman gelişir ve değişmektedir, öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Bebekler anne karnında beş duyu gelişimini de tamamlar ve dış dünyaya hazırlanır. Anne karnında bebeğin duyu gelişimi duyulara göre farklılık göstermektedir, ilk gelişen duyu dokunma duygusudur ve sekizinci haftada oluşmaya başlar ve en son görme duyusu ile tamamlanır.

Hangi Duyu Ne Zaman Gelişir?

Dokunma Duyusu: Bebekler dokunma duyusunu ilk olarak ağız ve yanaklarında hisseder, 12. Haftada dokunma duyuları hassaslaşır ve 17. Haftada vücudunun pek çok yerinde dokunma duyusu tamamlanır. 32. Haftada ise bebeklerin dokunma duyusu kafalarının tepe noktası hariç tamamlanır. Anneler, karınlarını okşadığı zaman bebekler hisseder ve tekmelerini arttırır.

Koku Duyusu: Gebelik döneminin 9. Haftası itibariyle koku duyusu da gelişmeye başlar ancak burun deliklerinde tıkaç olduğu için koku hissini tam olarak yaşamaları 28. Haftayı bulacaktır. Bebekler doğduğu andan itibaren güçlü bir koku hassasiyeti hisseder.

Tat Alma Duyusu: Gebeliğin 12 ve 15. Haftası arasında tat alma duyusu da gelişmeye başlar. Tatlı besinler tüketildiğinde bebeklerin daha fazla hareket etmesi de bu sayede olur. Amniyotik sıvı, annenin tükettiği besinlere göre tatlanır ve bebekler daha fazla hareket eder.

İşitme Duyusu: Anne karnında duyu gelişimi ne zaman başlar hakkında merak eden hamileler aslında en çok işitme duyusunu merak ediyor. Gebeliğin 16. Haftası itibariyle duyu gelişimi başlar ve 24. Haftada dış dünyadan gelen sesleri duyabilir.

Görme Duyusu: Anne karnındaki bebeklerin gözleri 26. Haftaya kadar kapalıdır ve asla açılmaz. Bu haftadan itibaren görme duyuları da gelişir ve yüksek ışıklara tepki verir hale gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.