Gör&Sin Blog

9 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi Annede Olan Değişiklikler

22.05.2019
5.711

9 Haftalık Gebelik

Dokuz haftalık hamilelik döneminde bebeğin boyu iki cm’e ulaşır. Anne adayları, henüz hissetmese bile bebek bu dönemden başlayarak kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeye, ağzını açıp kapatmaya ve kafasını çevirmeye başlar. Hamilelikte dokuzuncu hafta; birinci trimester döneminin son ayının ilk haftası olarak bilinmektedir. Bu dönemde, anne adaylarında hamilelik sürecinin etkileri giderek daha çok hissedilir. Dokuz haftalık hamilelik sürecinde anne adaylarında yorgunluk ve sık sık idrara çıkma isteğine ek olarak açlık ve bulantı gibi hisler de yoğun olarak yaşanır. Kısacası, bu dönemle beraber anne adayları için oldukça zorlu günler başlamış olur. Ancak, dokuzuncu haftayla beraber başlayan hamileliğin üçüncü ayının tamamlanmasına kadar devam eden süreç bittiğinde anne adayları rahat bir nefes alır.

İlk trimester’ın son ayı ile birlikte mide bulantısı, kabızlık, kusma, aşerme ya da tiksinme, koku hassasiyeti ya da hazımsızlık gibi durumlar en üst seviyeye çıkacaktır. Ancak bu geçici bir dönem ve minik bebeğiniz için biraz daha sabretmelisiniz. 9. Hafta hamilelik dönemi itibariyle karnınız hafif bir şekilde öne doğru çıkabilir artık dar ve sizi sıkan kıyafetler yerine bol ve rahat hamilelik kıyafetleri giymelisiniz. Bebeğinizin gelişimi ve beden sağlığınız için dar kıyafetleri, topuklu ayakkabıları ve saç boyatma işlemlerini doğum sonrasına ertelemeniz gerekiyor.
Hamile olmadığınız zamanlara göre kan hacminiz nereyse %50 oranında arttı, bu sayede bebeğiniz gelişiyor ve kalbiniz daha hızlı çalışıyor.
Tüm hamilelik dönemi boyunca sauna, hamam ve sıcak duş yapmaktan kaçınmalısınız, sıcak ortamlar fetüs gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir, anne adayının zor nefes alması ya da çarpıntı yaşaması gibi durumlara sebep olabilir.

9 Haftalık Gebelikte Bebekte Yaşanan Değişimler

Dokuzuncu hafta itibariyle bebeğin ayak parmakları oluşur. Buna ek olarak, bebeğin baş bölgesinden kalçasına kadar olan uzunluğu yaklaşık 25 mm olarak ifade edilir. 9 haftalık gebelik sürecinde bebeğin kolları ve bacakları hızla uzamaktadır. Bebeğin elleri; bilekten kıvrılmış bir şekilde kalbin üzerinde yer almaktadır. Bebeğin parmakları, geçmiş haftalara kıyasla artık daha uzundur ve parmak uçları biraz daha genişlemeye başlamıştır. Bebeğin ayakları; vücudun ortasına doğru yaklaşmaktadır. Bu dönemde, baş kısmı daha dik olup boyun geçmiş haftalara kıyasla daha gelişmiştir. Dokuzuncu haftaya kadar gözler açık durumdayken bu hafta itibariyle göz kapakları gözleri örtmeye başlamıştır. Bebeğin kulak kısmında dış kulak kepçeleri belirgin hale gelmiştir. Bu dönemde, anne adaylarını heyecanlandıran bir diğer gelişme ise bebeğin artık organlarını ve vücudunu hareket ettirebilmesidir. Bebekteki bu değişimler, ultrason yardımıyla görülebilir. Ancak, bu hafta itibariyle bebeğin cinsiyeti hakkında fikir edinmek mümkün değildir. Çünkü, erkek ve dişi üreme organları birbirine çok benzer ve ayırt edilebilmeleri için biraz daha zaman geçmesi gerekir.

Hamileliğin ilk üç ayı bebeğin organlarının oluşması ve gelişmesi açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde yeni oluşmaya başlayan organların sağlığı için anne adayları alkol, sigara, çiğ ve işlenmiş et ürünlerinden uzak durmalıdır. 9. Haftalık hamilelik döneminde bebek gelişimi ise son hızla devam ediyor, işte gelişmeler:
• Bebeğiniz yaklaşık 2 cm boyutuna geldi ve yeşil zeytin tanesi kadar,
• El ve ayak parmaklarındaki perdeler gitti, artık onar tane parmağa sahip,
• Kol ve bacaklarını hareket ettirebilir veya kafasını oynatabilir ancak anne adayının hissetmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var.

9 Haftalık Gebelikte Annede Yaşanan Değişimler

9 haftalık gebelik itibariyle annede yaşanan değişimler, bebekte yaşanan değişimlerle beraber paralel olarak devam etmektedir. Bu dönem itibariyle annenin hamile olduğu dışarıdan belli olmaz. Dokuzuncu haftanın tamamlanmasıyla embriyonik dönem sonlanmış olur. Onuncu hafta itibariyle fetal dönem başlamış olur. Dokuzuncu hafta itibariyle annenin şikayetleri kaldığı yerden devam etmektedir. Bu dönemde, mide bulantısı ve halsizlik gibi sorunlara ek olarak gaz problemi ve hazımsızlık ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, anne adayları ekşime ve mide yanması problemlerinden şikayet edebilir. Anne adaylarının bu şikayetleri çözmek adına çok fazla yemek yememesi gerekir. Midelerini çok fazla doldurmak yerine az ama sık yemeyi tercih etmelidirler. Bu dönemde, birçok yiyecek anne adaylarının midesine dokunabilir. Bu yiyecekleri tüketmekten kaçınmak gerekir. Fiziksel sorunlara ek olarak anne adaylarında psikolojik şikayetler de kendini gösterebilir. Bunun en önemli örneği olarak, anne adayları bu dönemde daha hassas olmaya başlar, en basit problemlere bile aşırı duygusal tepkiler verilebilir. Anne adaylarının bu dönemde gerekli ve gereksiz her şeye ağlaması; tamamen hormon değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Anne adayları, sekizinci haftada olduğu gibi bu haftada da bel bölgelerinde kalınlaşma hissederler. Anne adaylarının kan miktarı, hamile kalmadan önceki dönemlerine kıyasla yaklaşık yüzde 50 oranında artmıştır. Dokuz haftalık hamilelik dönemiyle beraber, anne adaylarının göğüslerinde dolgunluk ve aşırı hassasiyet görülebilir. Bundan kurtulmak isteyen anne adaylarının göğüslerini alt kısımdan destekleyen sütyen kullanmaları gereklidir. Tüm bunlara ek olarak, anne adaylarının bu dönemde çok çabuk yorulması normaldir. Bu yüzden, anne adayları, fırsat buldukları her an uyumayı tercih etmelidirler.

Not: Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır doktorunuzun dışında olan işlemlerden kaçının.

10. Hafta Gebelik Okumak İçin Tıklayınız

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.