Gör&Sin Blog

8 Haftalık Gebelik Bebeğin Gelişimi ve Annede Olan Değişiklikler

22.05.2019
8.233

8 Haftalık Gebelik ( Hamilelik )

Anne adayları bu dönemde belinin kalınlaştığını hissedebilir, kıyafetler eski rahatlığında olmayabilir. Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyürken bedeninizde buna uyum sağlıyor. Rahminiz günden güne büyümeye devam ediyor, rahminiz bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı. Doğum aşamasına gelene kadar rahminiz normal büyüklüğünden neredeyse bin kat daha büyük olacak. Rahmin büyümesi ile birlikte idrar torbası sıkışabilir ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. 8. Hafta hamilelik dönemi ile anne adayları ikinci ayının son haftasına geldi ve önünde uzun ve güzel bir yolculuk var.

Karın ağrıları ya da ani sancı veya kramplar bu dönemin olmazsa olmaz eşlikçileridir ancak uzun süreli ağrılarda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Mide bulantıları, kusma ve iştah kaybı gibi problemler bu hafta da devam eder ancak hamileliğin ikinci tirimester’ı ile birlikte oldukça rahatlayacak ve bebeğinizin hareketlerini hissedeceksiniz.

8 haftalık hamilelik döneminde bebek artık bir fetüs haline gelmiştir. Göz kapakları oluşmaya başlayan bebeğin gözleri, burnu ve ağzı da daha belirgin durumdadır. Gebeliğin 8. haftası bebeğin gelişiminin yüksek hızla devam ettiği bir dönemdir. Bu dönemde, bebeğin boyu artık bir cm’i geçmiştir. Gebelikte 8. haftadaki bebek boyu; 1.4 ile 2 cm arasına denk gelmektedir. Bebeğin bu dönemde artık bir insan görüntüsünü aldığı söylenebilir. 8 haftalık gebelikte bebeğin burnu, göz kapakları, bacakları, dudakları ve sırtı şekillenmeye başlamıştır. Buna ek olarak, anne adaylarında hamilelik dönemi etkisini göstermeye başlar. Anne adayları, bu dönemde bellerinin kalınlaştığını ve giysi ölçülerinin değişmeye başladığını hissederler. Sekizinci haftada rahim gittikçe büyümesine rağmen dışarıdan fark edilecek seviyeye gelmemiştir.

8 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

8 haftalık gebelik sürecinde bebeğin boyu hızla büyümeye devam etmektedir. Bu hafta itibariyle bebeğin göz kapağı çukurları oluşmaktadır. Ayrıca, retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlar. Bebeğin burnunun ucu bu hafta itibariyle belirgin hale gelmiştir. Bebeğin kulakları ise hem içten hem de dıştan şekillenmeye devam etmektedir. Bebeğin kalbinin içinde akciğere ve aorta ait tüpler belirgin ve hazır durumdadır. Gebelikte 8. haftada bronşlar dallara ayrılmıştır. Ayrıca, bebeğin vücudunun gövde bölgesi hem genişlemekte hem de uzamaktadır. Buna ek olarak, bu hafta itibariyle, ayak parmakları ve dirsekler oluşur.

Bebeğiniz bir ahududu büyüklüğüne ulaştı ve artık boyu milimetre ile değil santimetre ile ifade ediliyor. Şu an 1.4 cm uzunluğunda ve yenidoğan bir bebek görünümünü almaya başladı. 8. Hafta gebelik döneminde bebeğinizde yaşanan gelişmeler:

  • El ve ayak parmakları birbirine bitişik ve perdeli,
  • Kalbi dakikada 150 kez atıyor ancak dışardan normal yollarla duyulması imkansız,
  • Kulakları, üst dudağı şekil almaya başladı,
  • Göz kapakları oluştu ve çok yakında gelişimi tamamlanacak,
  • Bacak ve kolları son şeklini almaya hazır ve büyümeye devam ediyor.

8 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Bu hafta itibariyle, hamilelik süreci anne adaylarında etkisini hızla göstermeye başlamıştır. Bu dönemde, anne adayları, kasıklarında kramp ağrıları hissederler. Bunun sebebi, bebeğin gelişim sürecinin hızlanmasına paralel olarak rahmin de gerilmeye başlaması ve bu durumun ağrılara sebep olmasıdır. Anne adaylarının, bu tip ağrıları normal kabul etmesi ve fazla endişelenmemesi gerekir. Fakat, ağrıları dayanılmayacak seviyelere gelen anne adaylarının mutlaka bir doktordan randevu alması şarttır. Bu dönemde, hamilelik hormonu olarak bilinen progesteronun yükselmesi, anne adaylarının halsiz kalmasına sebep olabilir. Yine bu sebepten dolayı, anne adayları mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerle karşı karşıya kalabilir. Anne adaylarının kusma ve bulantı sayısı fazlaysa vakit kaybetmeden bir doktora görünmeleri gereklidir. Çünkü, bu durum, onların kilo kaybı yaşamasına ve bebeğin sağlığının olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, 8 haftalık gebelik döneminde anne adaylarının eski giysileri onlara dar gelmeye başlayacaktır. Bu yüzden, anne adaylarının karınlarının büyümesine paralel olarak kendilerine yeni ve bol hamile kıyafetleri almaları gereklidir. 8 haftalık hamilelik döneminde anne adaylarının cildinde birtakım değişiklikler yaşanabilir. Bu dönemde, anne adaylarının cildi daha çok yağ salgılayacaktır. Buna ek olarak, süt bezlerinin doğum için kendini hazırlamasından dolayı anne adayları göğüs bölgelerinde hassasiyet hissedecektir.

8 Haftalık Hamile Olan Anne Adaylarına Tavsiyeler

Anne adaylarının bu dönemde ellerini sürekli yıkaması gereklidir. Özellikle, tuvaletten çıktıktan sonra ve çiğ et elledikten sonra anne adayları ellerini güzelce yıkamalıdırlar. Ellerini yıkamayan anne adayları, enfeksiyona sebep olan birçok bakteri ve virüsün yayılmasına neden olur. Bu dönemde, anne adaylarının düşük riskine karşı dikkatli olması gereklidir. Düşük riski; hamileliğin ilk yirmi haftasında yaşanabilen bir risktir. Sürekli devam eden ağrıları olan, kramplar yaşayan, vajinal kanamadan şikayet eden, parça düşüren ve sırttan başlayarak karnın alt kısmına doğru devam eden ağrıları olan anne adayları düşük riskiyle karşı karşıyadır. Embriyonun gelişim sürecindeki anormallikler düşük riskini tetikler. Düşüğün her ne kadar belirgin bir sebebi olmasa da sigara içen anne adaylarında bu risk daha fazladır.

Not: Bilgi amaçlı yazılmıştır, Lütfen doktor kontrolünden farklı bir yola başvurmayınız.

 

Devamı : 9 Haftalık Gebelik << Takip Et

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.