Gör&Sin Blog

7 Haftalık Gebelik Annede Olan Değişiklikler

22.05.2019
9.090

7. Hafta Hamilelik Dönemi

Hamileliğin 7. Haftasında annede meydana gelen değişimler oldukça yavaş ve siz söylemediğiniz sürece hamile olduğunuzu kimse anlayamaz. Kişiye göre değişen hamilelik süreçlerinde bazı anneler gün boyu mide bulantısı, halsizlik, iştah kaybı gibi durumlar yaşarken bazı anneler günlük işlerini eskisi gibi sürdürebilir. Kanlı akıntı ya da kanama veya aşırı ağrı haliniz olmadığı sürece endişe edilecek ve korkulacak bir durum yaşanmaz. Erken hamilelik dönemleri genelde kabızlık, mide ekşimesi, yorgunluk, aşerme veya belirli yiyeceklere karşı tiksinti, koku hassasiyeti, hazımsızlık veya baş ağrısı gibi belirtileri ile devam eder. Ayrıca bu dönemde kısa aralıklarla tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sabah bulantıları da anne adaylarının zorlu dakikalar geçirmesine sebep olabilir ancak bebeğinizin sağlığı için tüm zorluklara katlanmaya değer.

7 haftalık gebelik döneminde bebeğin solunum ve sindirim sistemi oluşmaya başlar. Buna ek olarak, bebeğin kas ve lifleri de oluşmaya başlasa da bu durum kısa zaman içerisinde bebeğin hareket edeceği anlamına gelmez. Yedi haftalık hamilelik; hamilelik sürecinin ikinci ayına girildiğini belli eden bir süreçtir. Bu süreçte, bebek, ilk döllenmiş yumurta olan halinden yaklaşık 10 bin kat daha büyümüştür. Yedi haftalık gebelik sürecinde bebeğin büyümesi daha çok baş bölgesinde olmuştur. Ayrıca, dakikada 100 hücre hızıyla yeni beyin hücreleri ortaya çıkmaya devam etmektedir. Yedi haftalık hamilelik döneminde, anne adaylarında yaşanan değişimler hala daha belirgin değildir. Bu dönemde, anne adayının hamile olduğu dışarıdan fark edilemez. Bu süreçte, annelerde belirgin bir kilo alma veya verme durumu söz konusu değildir. Yedi haftalık hamilelik döneminde bebeğin büyümesi hızla devam ederken bebeğin baş kısmından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık 4-5 mm civarındadır.

7 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Bebeğiniz yaban mersini boyutuna geldi, hızla gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Dakikada yüz hücre üretimi ile beyni gelişiyor ve beyninin temel bölümleri oluştu. 7. Haftalık hamilelik döneminde bebeğinizin ağzı ve dili de şekilleniyor, böbrekleri idrar üretmek için gerekli hazırlıkları yapıyor. Gövdesinde kol ve bacaklar için çıkıntılar oluşmaya devam ediyor çok kısa bir süre içinde kolları ve bacaklar oluşacak. Bebeğiniz yaklaşık 12 mm boyuna geldi ancak hareketlerini hissetmek için bir süre daha beklemelisiniz. Hamile olduğunuzu sadece ultrasona girdiğiniz zaman hissedebilir ve minik bebeğinizin oluşumuna şahit olabilirsiniz.

7 haftanın başında 4-5 mm olan bebeğin boyu; bu haftanın sonuna kadar iki katından fazla büyüyecektir. Yedinci hafta itibariyle, bebeğin bacak tomurcukları tıpkı kısa yüzgeçler gibi belirmeye başlayacaktır. Buna ek olarak, bu dönemde, kol tomurcukları büyüyerek el ve kol omuz bölümü olarak ikiye ayrılmıştır. Ayrıca, bebeğin el ve ayaklarında el ve ayak parmaklarının gelişeceği tomurcuklanmalar yer almaktadır. Yedi haftalık gebelik sürecinde beyni meydana getiren beyin yarı küreleri gelişmektedir. Burun delikleri ve gözler oluşmaktadır. Akciğerlerde ilk bronşların oluşmasına ek olarak sağ ve sol kalp kapakçıkları ayrılmıştır. Yedinci haftada bağırsaklar gelişmekte ve apandis oluşmaktadır. Buna ek olarak, bebek için büyük önem taşıyan insülin hormonu üreten pankreas meydana gelmektedir. Bebeğin bağırsaklarının bir kısmı ise göbek kordonuna doğru gitmektedir.

Yedi Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Yedi haftalık gebelik itibariyle anne adaylarının rahmi normal boyutunun iki katına ulaşmaktadır. Bu dönemde, anne adayları, rahimde oluşan yüksek baskı nedeniyle daha çok idrara çıkma isteği duyacaktır. Buna ek olarak, hamileliğin bir klasiği olan mide bulantılarının sayısı artacaktır. Anne adayları, hamilelikte mide bulantısı probleminden ancak hamileliğin 14 ile 18. haftaları arasında kurtulabilirler. Buna ek olarak, bu dönemde anne adaylarının kan miktarı, hamile kalmadan önceki döneme kıyasla yüzde on daha fazladır. Ancak, hamileliğin son haftalarında bu oran yüzde 40-45 seviyelerine ulaşacaktır.

Sağlık ve Beslenme Anne adayları, hamilelik döneminin ikinci ayında oldukları için beslenme düzenlerine ve sağlık koşullarına her zamankinden daha çok dikkat etmek zorundadırlar. Gebeliğin ilk üç ayında anne adaylarının mutlaka follik asit alması gerekir. Çünkü, follik asit; nöral tüp kusurlarının embriyoda oluşmadan önlenmesini sağlar. Nöral tüp; beyin dokusundan başlar ve omuriliği de içerisine alan hayati öneme sahip bir yapıdır. Nöral tüp; yumurtanın döllenmesinden sonraki iki ile üç hafta arasında gelişimini tamamlamaktadır. Nöral tüpün gelişim aşamasının sıkıntılı olması nöral tüpün herhangi bir kısmının açık kalmasına sebep olur. Bu duruma tıp dilinde Nöral Tüp Defekti adı verilmektedir. Nöral Tüp Defekti’nin en çok rastlanılan doğumsal anomeller arasında yer aldığını düşünüldüğünde follik asidin anne adayları için hayati öneme sahip olduğu söylenebilir.

Sosyal Aktivite ve Spor Yedi haftalık hamilelik süreci; hamilelik döneminin başı sayılabileceği için bu dönemde anne adaylarının normal hayatını etkileyecek herhangi bir gelişme söz konusu değildir. Bu yüzden, anne adaylarının sosyal aktivitelerine ve spor hayatlarına kendilerini fazla yormadan kaldıkları yerden devam etmeleri önerilir.

Not: Bilgi amaçlı yazılmıştır Doktorunuzun kontrolünden çıkmayınız.

8 Haftalık Hamilelik Okumak İçin Tıklayın

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.