Gör&Sin Blog

6 Haftalık Gebelik Süresi Neler Yaşanır? Nelere Dikkat Edilmeli?

6 haftalık gebelik ve hamilelik sürecinde neler yaşanır, hamileliğinizin 6 haftasında nelere dikkat etmelisiniz? 6 haftalık hamilelikte bebek gelişimi nasıldır, 6 haftalık hamilelikte hamile anne neler yemelidir? yazımızın devamını hemen okumaya başlayınız.

6 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 6. Haftasında anne adayı doktora gittiğinde gebelik kesesini görebilir hatta bebeğin kalp atışını dinleyebilir. Gebelik kesesi karından yapılan ultrasonla görülebilecek durumdadır ve mide bulantıları, baş dönmeleri, halsizlik gibi hamilelik belirtileri bu dönem itibariyle artış gösterecektir. Eğer mide bulantılarınız günde üç – dört defa kusma şeklinde devam ediyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz aksi takdirde kilo kaybı ve iştahsızlık gibi can sıkıcı durumlar yaşanabilir. Bu dönemde anne adayı özellikle kendine daha çok dikkat etmeli, ağır kaldırmamalı ya da germe, uzanma hareketleri yapmamalıdır.
Anne adayları, 6 haftalık hamilelik döneminde cinsel isteklerinde artış ya da azalma hissedebilir bu oldukça olağan bir durumdur, doktorunuz yasaklamadığı sürece cinsel birliktelik yaşamanızda sakınca yoktur ancak daha çok dikkat etmeli ve temizliğinize özen göstermelisiniz.

 

6 haftalık hamilelik döneminde annede bazı değişimler yavaş yavaş kendini göstermektedir. Öncelikle, bu dönemde östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasında farklılıklar gözlenebilir. Bu durum, anne adaylarının hem fiziksel hem de psikolojik değişimler yaşamasının bir numaralı sebebidir. 6 haftalık gebelik döneminde, beşinci haftada olduğu gibi anne adayları kokulara karşı aşırı hassas hale gelebilir. Özellikle, sabah saatlerinde anne adaylarının mide bulantısı gibi şikayetler yaşaması oldukça normaldir ve korkulacak bir durum yoktur. Mide bulantılarının sabah saatlerinde yaşanması, anne adayları için bir avantajdır. Çünkü, bu sayede, anne adayları, hamile olduklarının bilincine vararak buna uygun olarak yaşama konusunda kendilerini teşvik ederler. Bulantıların yaşanması; hamilelik hormonlarının düzenli olarak salgılandığının bir göstergesi olup hamilelik sürecinin sorunsuz devam ettiğinin bir işaretidir.

6 Haftalık Gebelik Belirtileri

Mide bulantısının dışında 6 haftalık hamilelik sürecinde farklı belirtiler meydana gelmektedir. Bu dönemde, anne adayları çabuk yorulurlar, sürekli uykulu olarak gezerler ve sık sık idrara çıkarlar. Baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetlere de sıklıkla rastlanılır. Bu dönemde, anne adayları, müsait olduklarında uyudukları takdirde kendilerini hamilelik hormonunun yan etkilerine karşı korumuş olurlar. Buna ek olarak, meme uçları daha koyu hale gelebilir, memelerde büyüme, dolgunluk ve zaman zaman ağrılar oluşabilir. Bunun sebebi, vücudun kendini doğum için hazırlamaya başlamasıdır. Bu yüzden, süt bezleri, yavaş yavaş hazırlık yapmaya başlamıştır. Göğüslerde yaşanan bu problemler, anne adaylarına sıkıntı yaratıyorsa anne adaylarının buna uygun sütyen kullanması gerekir. Ayrıca, anne adayları sürekli olarak kısa zamanlı acıkma hisleri yaşayabilir. 6 haftalık gebelik döneminin bir diğer belirtisi de sık sık idrara çıkma ihtiyacıdır. Aslında, bu durumun sebebi, rahimin idrar torbasına baskı yapmaya başlamasıdır. Tüm bunlara ek olarak, anne adaylarının doktor kontrollerini aksatmaması gerekir. Bu dönemde, doktorlar, anne adaylarından pap-smear testi, vajinal ultrasonografi ve jinekolojik muayene isteyebilir. Bu işlemler, hamilelik süreci için birer rutindir ve korkmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

6 Haftalık Hamilelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Alt haftalık hamilelik sürecinde bebekte gelişim devam etmektedir. Bebeğin kolları ve bacakları gelişimini sürdürmektedir. Eklemlerin uzamaya başladığı bu dönemde beyin gelişimi de başlamıştır. Buna ek olarak, gözlerin retinası gelişmeye başlar. Bilindiği gibi, retina, bir gözün görme merkezidir. Retina, hamileliğin 6.haftası itibariyle belirgin hale gelir. Bu dönemde, bebeğin gelişimi için çok önemli olan insülin üretimi başlar. Bebeğin burun deliklerinin şekillenmesi de, 6. haftanın özellikleri arasında yer almaktadır. Gebelikte altıncı haftanın anne adaylarını heyecanlandıran bir diğer özelliği de, bu dönemde vajinal ultrason yöntemiyle bebeğin kalp atışlarının duyulabilir hale gelmesidir.

Anneler, hamileliğin güzellikleri ve zorlukları ile vakit geçirirken minik bebeğiniz de gelişmeye devam ediyor. Bebeğiniz şu an da bir elma çekirdeği kadar ve baş kısmından popoya kadar yaklaşık 4 mm uzunluğunda, bu dönemde bebeklerin henüz bacak ve kolları gelişmediği için boydan boya ölçüm yapmak çok zor. Gebeliğin 6. Haftası bebeğinizin çene kemikleri belirginleşiyor ve yüz hatları şekillenmek üzere gelişiyor. Kalbinin dört boşluğu oluştu ve kalbinden damarlarına doğru kan akımı başladı. Gözleri ve burnu henüz oluşmadı sadece küçük noktacıklar halinde yüzde yerini aldı ve uygun zamanı bekliyor.

Anne Adayları 6. Haftada Neler Yapmalıdır?

6 hafta itibariyle anne adaylarında hamileliğe bağlı olarak yaşanan duygu değişimleri, iyice kendini göstermeye başlar. Altıncı ve onuncu haftalar, anne adaylarının psikolojisi açısından kritik dönemlerdir. Anne olmanın heyecanından dolayı genelde olumlu hisler yaşansa da kendisini anne olmaya hazır hissetmeyen kadınların olumsuz hisler yaşaması da normaldir. Ancak, her anne adayı, bu döneme adapte olacaktır. Buna ek olarak, hamileliğin ilk haftalarında düşük yaşanması gayet normaldir. Her ne kadar düşük ihtimali anne adayları için yaralayıcı olsa da bunun en doğal ihtimallerden birisi olduğunu unutmamak gerekir. Riskli gebelikler; en nihayetinde hayatın bir gerçeğidir. Buna ek olarak, anne adaylarının hayat tarzlarını hamilelik dönemine göre değiştirmesi gerekir. Altı haftalık süreçte, her anne adayı artık bir can taşıdığının farkında olmalıdır.

7. Hafta Hamilelik için tıklayın.

Not: Bilgi amaçlı yazılmıştır lütfen doktorunuzun görüşlerine uyunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.