Gör&Sin Blog

4. Hafta Hamilelikte Neler Olur Detaylı Anlatım

4. haftalık gebelik (hamilelik) de neler yaşanır, 4. haftalık hamilelik’de nelere dikkat etmeliyiz, hangi sorunlar ile karşılaşırız? Bebeğinizin 4. hafta hamilelikte nasıl olur aklınıza takılan bu soruların cevabını yazımızın içeriğinde bulacaksınız hemen okumaya başlayın!

4. Haftalık Gebelik

Hamileliğin 4. haftası; anne adaylarının hamile olduklarını yeni öğrendikleri bir döneme denk gelmektedir. Anne adayları; adet dönemlerinin gecikmesinden dolayı yaptırdıkları hamilelik testinin pozitif sonuçlanmasından dolayı artık hamile olduklarının farkına varmışlardır. Gebeliğin dördüncü haftası itibariyle dışarıdan herhangi bir belirti gözükmese de anne adaylarının vücudu, bebeğin sağlıklı gelişimi için kendisini hazırlama sürecine çoktan girmiştir. Dördüncü hafta; hamilelik için büyük önem taşımaktadır. Çünkü, döllenmenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesine bağlı olarak bu dönemde blastosist, anne rahminin içerisine sıkıca yerleşmektedir. Buna ek olarak, bebeğin gelişim süreci adına en avantajlı dönem 4.hafta itibariyle başlamıştır. 4. hafta itibariyle, vücudun kendisini bir sonraki adet dönemine hazırlaması gerekirken tam aksine vücut hamilelik hormonları salgılamaya başlar.

Hamileliğin 4. Haftasında Meydana Gelen Değişiklikler

Üçüncü hafta itibariyle yumurtlamanın tamamlanmasından sonra bu süreci takip eden ardışık iki haftalık sürece luteal faz adı verilmektedir. Bu dönemde, vücutta meydana gelen değişimlerde baş rolü korpus luteum oynamaktadır. Korpus luteum sayesinde vücuttaki progesteron üretimi artar. Bu durum, embriyonun oluşması için vücudu ve rahmi ısıtmaktadır. Bu dönemde, endometrium adı verilen rahim duvarı kalınlaşır. Bunun sebebi, blastosist geldiğinde yakalamak amacıyla yumuşak bir yastık oluşmasını sağlamak için kan dolaşımının arttırılmasıdır. Buna ek olarak, bu dönemde, menstrual prosedürü durdurması adına üreme sistemi beyne bilgi göndermektedir. Beyin; hormonal sinyaller ve tetikleyiciler aracılığıyla fetüs için en avantajlı olan sinyali alır. Gebeliğin 4. haftasında, vücut için önemli olan gelişmelerden birisi de, hCG hormonunun salgılanmasıdır. Anne adaylarının vücududaki hCG hormonu seviyesi; hamileliğin ilk birkaç haftası boyunca sürekli olarak artar, her artışta iki katına çıkar. hCG hormonunun bir diğer önemi de; gebelik testi sırasında idrarda rastlandığı takdirde kişinin hamile olduğunu kesin hale getirmesidir.

4. Haftadaki Rahim İçerisindeki Değişiklikler

Blastosistin anne rahminin içerisine rahatça yerleşmesi hamileliğin 4. haftasında görülen bir olaydır. Bu dönemde, anne rahmi birtakım değişikliklere uğrar, blastosistin alınması için rahim duvarı müsait hale gelir. Fakat, endometriyal epitel implementasyonun düzgün hazırlanmadığı durumlarda blastosistin anne rahmine yerleşme işlemi başarısız olur. Buna ek olarak, bu dönemde, birkaç hafta önce oluşturulan tek hücreli zigot; trofoblast, embryoblast ve sarı bir kese şeklinde iç hücre kitlelerini meydana getirir. İlerleyen dönemlerde, embryoblast, embriyo haline gelecektir. Amniyon kesesi ise rahim içerisinde oluşabilecek olumsuz durumlara karşı kendisini korur. Yumurta kesesi ise bu dönemde fetüs için besin sağlar. Buna ek olarak, bu dönemde kırmızı kan hücreleri üretilmeye başlanır.

4. Haftadaki Hamilelik Belirtileri

4. haftada, anne adayları hala daha hamile olduğunun farkında olmayabilir. Bu durumda, endişe etmeye gerek yoktur. Ancak, hamilelik hormonu olarak bilinen hCG hormonunun vücutta üretilmeye başlanması anne adaylarının baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşamasına sebep olur. Üçüncü haftada olduğu gibi 4. haftada da göğüslerde hassasiyet ve karıncalanma hissi yaşanır. 4. hafta itibariyle kendisini gösteren hormonal değişiklikler; anne adaylarının ruh halinin sürekli değişmesine ve ağlama krizleri yaşamalarına sebep olabilir. Buna ek olarak, bu dönemde anne adayları, koku alma konusunda daha hassaslaşırlar. Yine bu dönemde lekelenmeler meydana gelebilir. Bu lekelenmelerin bir diğer adı da, implantasyon kanamasıdır. Ancak, hamile kalmak isteyen kadınların bu kanamayı adet kanamasıyla karıştırmamaları gerekir. 4 haftalık gebelik sürecinde anne adayları nefes alma problemleri yaşayabilirler. Nefes darlığı; oldukça normal bir problemdir. Ayrıca, kadınlarda farklı sebeplerden dolayı hafif kanamalar yaşanabilir.

 5. Hafta Hamilelik okumak için linke tıklayın

Not: Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır,lütfen doktorunuzun kontrollerinden çıkmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.