Gör&Sin Blog

39 Haftalık Hamilelik ve 39 Haftalık Bebek Gelişimi

30.05.2019
1.325

39 Haftalık Hamilelik ve 39 Haftalık Bebek Gelişimi, annede olan değişimler, bu son haftada sizleri neler bekliyor, öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hamileliğin 39. Haftası

Sayılı gün çabuk geçiyor, büyük mucizenize kavuşmak için çok az bir zaman kaldı. Anne adayları bu heyecanlı bekleyiş süresinin sonunda bebeklerini kucağına almanın dayanılmaz mutluluğunu yaşayacak. Bebeğiniz de doğum için hazırlanıyor ve annesinin kucağında huzurla uyuya dalmakk için günleri sayıyor. Büyük boy bir karpuz kadar olan bebeğiniz doğum kanalına girdi ya da girmek üzere hazırlıklarını tamamlıyor. Hamileliğin 39. haftası anne adaylarının iki kişi olarak gezdiği son dönemler olarak unutulmayacak anıların yaşanmasını da sağlıyor.


Hamileliğin 39. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişimler


Doğumunuz her an başlayabilir ya da bir – iki hafta daha bekleyebilirsiniz, özellikle ilk kez doğum yapacak olan anne adayları geç doğumları ile bilinir. Çok küçük bir kısım tahmini doğum tarihinde bebeklerini kucaklarına alabiliyor. Gebeliğin 39. haftası anne adayında küçük ama etkili değişimlerin yaşanmasını sağlıyor. İşte değişimlerden bazıları:
• Kilo alımı büyük ölçüde yavaşlayabilir hatta durabilir,
• Rahim, doğum için son halini alıyor ve günden güne büyümeye devam ediyor. Rahmin ,karın ve pelvis bölgesini büyük oranda doldurduğu için nefes almakta zorlanabilir ve sık sık idrara çıkmaya devam edebilirsiniz.
• Bu ay doktor kontrolleri sıklaştı ancak bu haftadan itibaren haftada iki kez bile gidebilirsiniz. Doktor kontrollerinde bebeğinizin ve sizin sağlığınız için doğum öncesi son kontroller yapılacaktır ve doğum yöntemine karar verilecektir.
• Normal doğum için bebeğinizin baş aşağı dönmesi gerekir, bebeğiniz baş aşağı döndüğünde büyük ihtimal hissedebilirsiniz ve daha rahat nefes almaya başlarsınız.
• Sırt ağrılarınız hamilelik döneminde hiç olmadığı kadar artabilir, dinlenin ve kendinizi zorlamadan yürüyüşlerinize devam edin.


Hamileliğin 39. Haftasında Doğum Belirtileri Nasıl Olur?


Doğumun yaklaşması ile birlikte üzerinizdeki ilgi de artacaktır. Sık sık telefon görüşmeleri yapabilir, çevrenizden sürekli aynı soruları duymaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde anne adayları büyük ölçüde hassas ve stresli olabilir ancak sevildiğinizi ve çevrenizde bulunan insanların size kıymet verdiğini unutmayın. Hamilelik sürecinin yavaş yavaş sonuna geliyorsunuz.
39. Haftada bebek hareketlerini ve yalancı kasılmaları doğum belirtileri olarak görmeniz olağan bir durumdur ancak sabırla ve dikkatle bebeğinizdeki ve kendinizdeki gelişmeleri takip etmelisiniz.
• Kasılmalar: Doğum belirtileri arasında anne adaylarının en çok beklediği hareketler kasılmalardır. Yalancı kasılmalar dinlenme ya da sıcak duş ile geçerken gerçek sancılar asla geçmez ve düzenli aralıklarla tekrar eder. Kasılmalar arasında dakika tutmak en doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.
• Rahim Ağzının Açılması: Doktor kontrollerinde yapılan bu muayenede doktorunuz gerekli bilgiyi verecektir. Rahim, doğum sırasında 0’dan 10 cm’e kadar açılır ve doktorunuz doğumun başlatılması hakkında kararını verir. Gebelik muayeneleri kesinlikte ihmal edilmemelidir.
• Suyun Patlaması: Günlük işleriniz sırasında suyunuz gelebilir, ani bir idrar gibi hissettirse de kontrol edilemez, kokusuz ve renksizdir. Suyunuz geldiğinde acil olarak doktora başvurmalısınız.
• Nişan Gelmesi: Vajina akıntınız pembe ya da kahverengi olabilir, nişan adı verilen bu kanlı ve sümüksü yapı en büyük doğum habercilerinden biridir. Ancak doğum birkaç saat içinde ya da birkaç gün sonra da gerçekleşebilir.


39 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi


Bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi yavaşlasa da asla durmuyor. Doğuma az bir süre kala bebeklerin ortalama boyu 50 – 53 cm olabiliir ve kiloları yaklaşık 3 – 3.5 civarındadır. Ancak bunlar ortalama rakamlardır ve bebekten bebeğe değişim gösterir. 39 haftalık gebelik döneminde bebeklerin en büyük yeri başıdır ve normal doğum için baş aşağı durmaları gerekir. Bebeğinizin pembe derisi beyaz olmaya başlıyor ve deri altında az da olsa yağ oluşuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nagihan mavisu dedi ki:

    Bende hamileliğin son gunundeyim aynı yazıda olduğu gibi doktor sezeryan demişti ama bugün için normal doğum olacak bebek, inanilmaz derecede dönmüş ve geliyor bitanem. İnanin o kadar çok mutluyum ki, anlatamam gerçi normal doğumdan korkuyorum ama o daha sağlıklı olacak diyede çok mutluyum. Allah herkese güzel sağlıklı bir doğum nasip etsin. Haftaya doğum var 🙏😘