Gör&Sin Blog

38 Haftalık Hamilelik ve 38 Haftalık Bebek Gelişimi

30.05.2019
1.291

38 Haftalık Hamilelik ve 38 Haftalık Bebek Gelişimi, gebe annenin durumu ve gelişimi için aklınıza takılan soruların cevapları öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Hamileliğin 38. Haftası


Anne adayları 38 haftalık hamilelik dönemlerinde iyi ya da kötü pek çok anı yaşamış olsa da artık sevimli bebeğinizi kucağınza almaya az kaldı. Bu dönemlerde karnınız o kadar büyüdü ki ayaklarınızı görmeniz neredeyse imkansız bir hal aldı. Hamilelik dönemi anne adaylarının hayatlarında oldukça farklı deneyimler yaşamasını sağladı, zaman sizin için çok hızlı ya da çok yavaş geçti. Hamileliğin 38. haftası ile birlikte doğumunuz her an gerçekleşebilir, bebeğinizde ve kendinizde yaşanna gelişmeleri yakından takip etmeniz son derece önemlidir.


Hamileliğin 38. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişimler


Anne adayları 38 haftalık gebelik döneminden önce mutlaka doğum çantasını hazırlamalı ve araba için araç koltuğu edinmelidir. Bebeklerin sadece %5’i tahmini doğum tarihinde doğdukları için her an hazırlıklı olunması anne ve baba adayının sakin ve temkini hareket etmesini sağlayacaktır. 38 haftalık hamilelikte anne adayında artık çok az değişimler gözlemlenir. 38 haftalık hamilelikte annede meydana gelen değişimler :
• Kilo alımınız durabilir: endişelenmeyin. Bu tarihe kadar ortalama 11-17 kilo almanız beklenir ancak hamilelikten önceki kilonuz bu konuda çok etkilidir. Kilolu hamile kalan kadınlar daha az kilo alırken zayıf hamile kalan kadınlar daha çok kilo alabilir. Doğumdan kısa bir süre sonra tüm kilolarınız gidecektir, strese girmeyin ya da üzülmeyin.
• Uyku pozisyonunda zorlanabilirsiniz: Karnın iyice büyümesi ile birlikte hamilelerin mümkün olduğu kadar sola doğru yatması önerilir. Sol tarafa yatan hamilelerde kan akışı hızlanacak ve bebeğe giden oksijen, kan ve besin de artacaktır. Ancak yine de en doğru pozisyon için bebeğiniz sizi yönlendirecek ve tekmeleri ile hissettirecektir.
• Nişan gelebilir: Doğum belirtileri arasında yer alan nişan gelmesi olayı tüm kadınlarda gözükmez. Doğum kanallarını tıkayan kanlı ya da beyaz yapıdaki mukus aşağı doğru inecektir. Bu gelişmeden sonra doğumunuz kısa süre içinde başlayabilir.
• Kasılma ve sancılar artabilir: Doğumun yaklaşması ile birlikte kasılmalarınız da artacaktır. Gebelik dönemlerinde kasılma ve sancılar olağandır ancak geçmeyen ve belirli aralıklarla tekrar eden sancılarda doktora başvurulması gerekir.
• Süt gelebilir: Kolostrum adı verilen sarımsı süt bu dönemde kendini belli edebilir ancak her anne adayında gözlenmez. 38 haftalık hamilelik göğüslerde şişkinliğe de sebep olabilir.
• Şişkinlik devam eder: Hamileliğin son aylarında el ve ayak bilekleriniz başta olmak üzere şişkinlikler artarak devam edebilir. Doğumdan sonra kısa sürede geçecektir.


38. Haftalık Hamilelik Döneminde Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler


Bebeğiniz artık dış dünyada yaşamak ve uyum sağlamak için son hazırlıklarını tamamlıyor. Yaklaşık 49 cm ve 3100 kilo olan bebeğiniz sürekli hıçkırıyor ve dış dünyada nefes alabilmek için ciğerlerini kullanmaya başlıyor. Hamileliğin 38. haftasında bebekte meydana gelen değişimler :
• Bebeğiniz günde yaklaşık olarak 30 gram almaya devam ediyor ve büyüyor.
• Mekonyum adı verilen ilk dışkı, bebeğinizin bağırsaklarında birikmeye devam ediyor. İlk dışkının içinde geçici tüyler ve ölü deriler olacaktır.
• Yakalama ve tutma refleksleri gelişiyor.
• Daha önceki haftalarda oluşan lanugo yani geçici tüyler bu haftadan itibaren dökülmeye başlayacaktır.
• Verniks tabakası, kıvrımlı yerlerden ve boyun, sırt harici bölgelerden erimeye başlayacak ve kaybolacaktır.
• Bebeklerin çoğu bu hafta doğar ya da az bir süre sonra dünyaya gelir.


38. Haftada Doktorun Aranması Gereken Durumlar


Hamilelikte çok fazla değişim yaşansa da aşağıda yer alan durumlardan birini yaşadığınız takdirde en kısa zamanda doktora gitmelisiniz. 38 haftalık hamileler her konuda kendilerine dikkat etmelidir.
• Şiddetli ve geçmek bilmeyen baş ağrıları,
• Mide bulantısı ve kusma yaşanması,
• Geçici görme kaybı ya da parlak ışıklar, noktalar görmek,
• Yoğun üst karın ağrıları,
• Nesneleri çift ya da bulanık görme.

Gebelik 39 hafta merak edilen sorular ve süreç için linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Not: Yazı bilgilendirme amaçlı olup gebe annelerin gebelik süreçlerini doktor kontrolünde takip etmesini öneriyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.