Gör&Sin Blog

37 Haftalık Hamilelik ve 37 Haftalık Bebek Gelişimi

30.05.2019
806

37 Haftalık Hamilelik ve 37 Haftalık Bebek Gelişimi, bu hafta anneleri neler bekliyor öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hamileliğin 37. Haftası

37 haftalık hamileliklerden itibaren erken doğum haftasını geçmiş sayılırsınız. Tahmini doğum tarihiniz 37 hafta ile 41 hafta arasında değişebilir ve bebeğinizle kavuşabilirsiniz. Aynı bedende iki can olarak geçirdiğiniz bu son günleri iyi değerlendirin ve kendinizi yormayın. Hamileliğin 37. haftası artık doğuma az bir süre kaldığının belirtisidir ve hamilelikte yaşayacağınız pek çok olay geride kalmıştır.


Hamileliğin 37. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişimler


Son ayın içine giren hamilelerin heyecanlı ve stresli bekleyişi de en yüksek noktalara çıkıyor. Bebeklerine kavuşmak için gün sayan anne adayları, vücutlarında da daha az değişim gözlemliyor. Hamileliğin 37. haftasında annede meydana gelen değişimler mutlaka takip edilmeli ve normal olmayan durumlarda doktora başvurulmalıdır. Normal kabul edilen ve hamile adaylarında meydana gelen değişimler:
• Doktor muayeneleri değişim gösterir ve rahim muayaneleri yapılmaya başlanır. Rahmin yumuşaması ya da incelmesi gibi durumlar doğum belirtileri olarak kabul edildiği için doktorlar tarafından dikkatli bir şekilde takip edilir.
• Muayeneler sırasında NST’ye bağlanabilirsiniz bu sayede bebeğinizin kalp atım hızı ve rahim kasılmaları ölçülür.
• Vajinal akıntılar gebelik dönemi sırasında artış gösterir ancak 37. Haftadan itibaren akıntılar yoğunlaşır. Kanlı akıntılar gördüldüğünde acil olarak hastaneye gidilmesi gerekir.
• Anne adayları bu dönemde doğum korkusu ya da stresi nedeniyle korkutucu ya da tuhaf rüyalar görmeye devam edebilir. Ancak pozitif yönde düşünceler ile korkunuzu yenebilir, bebeğinizi düşünebilirsiniz.
• Kalsiyum ya da magnezyum eksikliği nedeniyle gün içinde ya da uyku sırasında kramplar meydana gelebilir. Doktorunuzla konuşarak ilaç isteyebilir ya da magnezyum içeren besinleri tüketebilirsiniz.
Gebeliğin 37. haftası ile birlikte uykusuzluk ve uykusuzluğa bağlı yorgunluklar yaşanabilir. Uyku sırasında sola yatmaya özen gösterilmeli ve sık sık dinlenilmelidir.
• Göğüs hassasiyetleri hamilelik döneminde artış gösterebilir ve acı verici olabilir.
• Düzenli aralıklarla sancı ve kasılma yaşandığında mutlaka doktora başvurulmalıdır, doğumun başladığının en önemli belirtileri arasında kabul edilir.
• Kabızlık yaşanabilir, bol bol su içmeye devam edin ve yürüyüşlerinizi ihmal etmeyin, lif içeren gıdalar tüketmeye özen gösterin.
• Bebeğin baş aşağı dönmesi ile birlikte idrar torbasına baskı artacaktır ve bu nedenle daha sık tuvalete gitmeye ihtiyaç duyabilirsiniz.


Hamileliğin 37. Haftasında Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler


Hamileliğin son haftalarına gelinmesi ile birlikte bebeğinizin de tüm vücut sistemleri gelişiyor. Erken doğum zamanı geçildiği için bu tarihten itibaren doğan çocuklar dış dünyaya daha kolay uyum sağlayabilir. Bebeğiniz şu an da yaklaşık 48 cm ve 2900 kg ağırlığında ve her şey olağan seyrinde devam ediyor. Hamileliğin 37. Haftasında bebekte meydana gelen değişimler :
• İlk nefes hazırlığını yapan bebekler amniyon sıvısını içine çekiyor ve geri bırakıyor.
• Parmaklarını emiyor ve süt emme hazırlıklarına başlıyor.
• Baş aşağı dönen bebekler doğum kanalına girmiş olarak kabul edilir.
• Bebeğinizin büyümesi ile birlikte hareket edecek alanı daraldı ancak yine de sağa ya da sola dönebiliyor, parmaklarını ve ayaklarını hareket ettirebiliyor.
• Bebek hareketlerini takip edin ve uzun süre hareket etmediğinde mutlaka doktora başvurun.
• Bebeğiniz bu günlerde ortalama 25 – 30 gram almaya devam ediyor. Saçları ise yaklaşık 3cm uzunluğa erişmiş durumda.


Hamileliğin 37. Haftasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat eden hamileler, bu düzenini korumaya devam etmelidir. Günlük su tüketimi için 8 bardağın altına düşmemeye özen gösterin. Mevsimine göre tüm meyvelerden aşırıya kaçmamak şartıyla yiyebilirsiniz. Muz, yeşil elma ve şeftali gibi meyveler hamilelik döneminde özellikle tavsiye edilir ve enerji sağlar. Hamileliğin 37 haftasında da tüketilmemesi gereken yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

38 hafta gebelik ile ilgili olarak merak edilenleri linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Not: Yazı bilgilendirme amaçlı olup doktor kontrolünde gebelik sürecini takip ediniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.