Gör&Sin Blog

36 Haftalık Hamilelik ve 36 Haftalık Bebek Gelişimi

30.05.2019
1.055

36 Haftalık Hamilelik ve 36 Haftalık Bebek Gelişimi, annede olan değişim ve gelişmeleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Hamileliğin 36. Haftası

Hamilelik döneminin 9. ayı yani 3. Trimesterın sonuna gelinen 36 hafta ile birlikte doğuma yaklaşık 4-5 hafta kalmıştır. Normal hamilelik süresi 40 – 41 hafta olarak kabul edilse de sabırsız bebekler daha erken sürede gelebilir ve annelerini daha az bekletmeyi tercih eder. Hamileliğin 36. Haftası güzel gelişmelerin ve sürprizlerin yaşanacağı özel bir haftadır.
Doğum için sabırsızlanan ve korkan anne adayları bilmelidir ki, bebeklerine kavuşacak olmanın huzuru ve mutluluğu sayesinde doğum çok kolay ve güzel bir şekilde bitecektir. Bebeğinize kavuşmak için çok az bir zaman kaldı ve mucizeniz sizinle kavuşmayı bekliyor.


Hamileliğin 36. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişimler


Gebelik döneminin son haftalarında doktor muayeneleri haftada bir olarak düzenlenecektir. Eğer çalışıyorsanız işi bırakmayı düşünebilir ve evde dinlenebilirsiniz. Gebeliğin 36. haftası ile birlikte annelerin vücudu da doğuma hazırlanıyor, rahatsız edici problemler yaşansa da bebeğinizin tekmeleri sayesinde mutlu olabilirsiniz. 36. Haftada annede meydana gelen değişimler :
• Karnınızın aşağı indiğini hissedebilirsiniz, doğum hazırlığı yapan bebeğiniz baş aşağı dönebilir. 36. Haftadan itibaren mide yanması, mide ekşimesi ve kaburga ağrıları büyük oranda azalacaktır.
• Kilo almaya devam edebilirsiniz ancak kısa bir süre sonra kilo alımı duracaktır.
• Bebeğinizi daha az hissedebilirsiniz, amniyotik sıvı yavaş yavaş azalıyor ve bebeğinizin hareket alanı da daralıyor. Bebek hareketlerini takip edin ve gün içinde daha az hissediyorsanız doktorunuzla iletişime geçin.
• Sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz ancak su tüketiminden vazgeçmeyin.
• Bebeğinizin büyümesi ile birlikte normal bir şekilde oturmak, yürümek ya da yatmak zor olabilir. Her hamile adayında gözlemlenen bu durum olağandır.
Hamileliğin 36. Haftasında ve sonrasında uzun yolculuklar yapmaktan kaçının.
• Bebeğinizin hareketinin değişmesi ile birlikte mideniz sıkışabilir bu nedenle daha sık ve küçük öğünler tercih etmelisiniz.
• Anne adayının ilk doğumuysa bebekler doğuma bir ay kala doğum kanalına girmeye başlar. Daha önce doğum yapan annelerde ise bu durum doğuma iki – üç hafta kaldığında meydana gelir.

Doğum çantanız hazır değilse bir an önce hazırlayın, bebeğinizin kıyefetlerini yıkayın ve çantaya yerleştirin. İhtiyacınız olan her şeyi aldığınıza emin olun. Gebelik döneminin 36. Haftasının sonunda meydana gelen doğumlar erken doğum olarak kabul edilmez ve erken doğumlarda yaşanan sağlık problemleri yaşanmaz.


Hamileliğin 36. Haftasında Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler


Bebeğinizin dış dünyada yaşaması için gerekli olan vücut sistemleri son şeklini almaya başlıyor. Gebeliğin 36. Haftasında bebeklerin ortalam boyu 47 cm ve 2750 gramdır. Sindirim sisteminin gelişmesi ile birlikte bebeğiniz ilk süt yudumu ile sindirimine başlayacaktır. Şu an da plasentadan beslendiği için sindirim sistemi çalışmıyor. Hamileliğin 36. Haftasında bebeklerde meydana gelen değişimler :
• Deri altında yağ depolanmaya devam ediyor.
Hamilelik boyunca bebeğinizi koruyan verniks tabakası yavaşça ortadan kayboluyor.
• Bebeğiniz artık normal ten görünümüne kavuşmaya başlıyor ve cildi yumuşuyor.
• Böbrekleri düzenli olarak çalışıyor ve işlevini yerine getiriyor.
• Bebeğiniz artık nefes almaya hazırlanmış durumda.


Hamileliğin 36. Haftasında Beslenme Düzeni


Bebeğinize kavuşmaya az bir süre kala sağlıklı ve dengeli beslenmekten vazgeçmeyin. Bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız olan tüm vitaminler sebze, meyve, et ve yumurtalardan karşılanmalıdır. Şekerli ve paketlenmiş gıdalardan uzak durarak bebeğinizin sağlığını büyük oranda korumaya devam ediyorsunuz. Hamileliğin son ayında mümkün olduğu kadar altı öğün şeklinde beslenmeye özen göstermeli ve öğünlerinizi küçülterek tüketmelisiniz. Katı gıdalar yerine sıvı gıdalar tüketmeye özen gösterin, bebeğinizin büyümesi ile birlikte mideniz sıkışacağı için hazımsızlık problemleri yaşayabilirsiniz.

37 hafta gebelik için tüm gelişmeleri merak ediyorsanız yan kısımda bulunan linke tıklayınız.

Not:  yazı bilgilendirme amaçlıdır, lütfen doktor kontrolünden çıkmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.