Gör&Sin Blog

35 Haftalık Hamilelik ve 35 Haftalık Bebek Gelişimi

30.05.2019
667

35 Haftalık Hamilelik ve 35 Haftalık Bebek Gelişimi, annede olan değişim ve gelişmeler nelerdir bu hafta sizleri neler bekliyor merak ediyormusunuz, öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hamileliğin 35. Haftası


Hamileliğin 35. Haftası ile birlikte doğuma ortalama 5 hafta kaldığı söylenebilir. Bu haftada doğan bebekler prematüre bebek olarak değerlendirilir ve daha fazla bakım ve ilgiye ihtiyaç duyar. 35. Haftada hamilelik döneminde anne adayı heyecanlı bekleyişini sürdürür ve sevimli yavrunuz da doğum için hazırlıklarını yapmaya ara vermeden devam eder. Anne adaylarının bu haftalarda çalışmama izni bulunur ve tüm vaktini sevdikleri ve bebeği için harcayabilir.


Hamileliğin 35. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişimler


Gebelik döneminin yavaş yavaş sonuna geliniyor ve hayatınızın farklı bir dönemine geçiş yapacaksınız. Hamilelik döneminin tadını çıkarmak ve yavrunuzun eksiklerini tamamlamak için son haftalara girdiniz, bu hafta doğum çantanızı ve bebeğinizin odasını düzenleyerek vakit geçirebilirsiniz. Tüm bu güzel gelişmeler dışında hamileliğin 35.Haftasında annede meydana gelen değişimler de bulunuyor, işte o değişimler:
• Gebelik süresince vücudunuz relaksin hormonu salgılamaya devam eder bu hormon sayesinde rahminiz yumuşar ve doğum hazırlıklarına başlanır,
• Braxton Hicks yani yalancı kasılmalar gebeliğin 35. Haftasında görülebilir, bu sancılar dinlenerek ya da pozisyon değiştirildiğinde geçer. Düzenli sancılarda ise mutlaka hekime başvurulmalıdır,
• Hamilelik döneminde bebeğin büyümesi ile birlikte anne adayları yürümek ve oturmak gibi sıradan faaliyetlerde zorlanabilir, oluşan yorgunluğunuz dinlediğiniz zamanlarda geçmiyorsa demir eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Doktor kontrolünde doktorunuzla bu durumu paylaşabilir ve demir takviyesi alabilirsiniz,
• Sık aralıklarla tuvalet ihtiyacı artacaktır,
• Bebeğinizin hareketlerini mutlaka takip etmelisiniz. Bebeğiniz için yaşam belirtileri olan tekmelerde azalma olursa mutlaka doktora başvurmalısınız,
• Hazımsızlık ya da kabızlık gibi sindirim problemleri yaşayabilirsiniz, bol su içmeye özen göstererek rahatsızlığınızı giderebilirsiniz,
• Büyüyen karnınız nedeniyle cildiniz geriliyor dolayısıyla kaşıntılar ve çatlaklar da çoğalabilir,
• Göğüslerde büyüme, süt gelmesi ve hassasiyet hamilelik döneminde rahatsız eden şikayetler arasında bulunur ve uzun süre devam eder.
• Ödemleriniz ve şişkinlikleriniz hamileliğin 35. Haftası döneminde artış gösterebilir.


Hamileliğin 35. Haftasında Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler


Bebeğiniz doğuma kadar kilo almaya devam edecektir, haftalık ve günlük kilosu değişen bebekler artık daha dolgun bir vücuda ve beyaz bir tene sahip olmaya başlıyor. Gebeliğin 35. Haftasında bebekler de son derece hızlı bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam eder, bebeğinizde gözlemlenen gelişmeler:
• Büyük bir ananas büyüklüğüne ulaşan bebeğiniz 46 cm boyunda ve 2.5 kg ağırlığa geldi. Ancak bu rakamlar ortalamalar sonucunda elde edilmiştir ve değişkenlik gösterebilir.
• Bebeğinizin kemikleri sertleşmiş durumda ancak doğum kanalından daha rahat geçmesi için kafatası kemikleri hala yumuşak.
• Doğum pozisyonu bu haftalarda alınır ve doğum kanalına geçilir.
• Hareket alanı azalan bebekler artık günün büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirmeyi tercih ediyor.
• Bebeğinizin beyin gelişimi devam ediyor geri kalan vücut sistemleri ise gelişimini tamamlamış durumda.
• 35. Haftalarda baş aşağı dönen bebekler genelde tekrar yukarı dönmez ve bu sayede normal doğum için bebek hazırlığı tamamlanır.


Hamileliğin 35. Haftasında Anne Adaylarının Beslenme Düzeni


Gebelik 35. Hafta itibariyle unutkanlıklar ve dalgınlıklar da çoğalacaktır. Unutkanlığın ve dalgınlığın temel sebebi duygu değişimleri ve vitamin eksikliği olarak kabul edilir. Hamileler bu dönemde oldukça duygusal ve hassas olabilir, artan stres ve gerginlik nedeniyle sağlıksız besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Hamileliğin 35. Haftasında da mutlaka meyve ve sebze tüketimine özen gösterilmeli; süt, yoğurt, elma, ceviz ve kaju gibi besinlerin gücünden yararlanılmalıdır.
Hamileliğin 35. Haftası ile birlikte

kan değerleriniz düşebilir dolayısıyla kan ilacı takviyesi alabilir ya da kan yapıcı kuru üzüm, domates, kırmızı et gibi besinleri tüketebilirsiniz.

36 hafta gebelik için tüm gelişmeleri merak ediyorsanız yan kısımda bulunan linke tıklayınız.

Not:  yazı bilgilendirme amaçlıdır, lütfen doktor kontrolünden çıkmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.