Gör&Sin Blog

34 Haftalık Hamilelik ve 34 Haftalık Bebek Gelişimi

30.05.2019
774

34 Haftalık Hamilelik ve 34 Haftalık Bebek Gelişimi, anne adayında olan değişimler ve gelişmeler nelerdir bu hafta sizleri neler bekliyor öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Hamileliğin 34. Haftası

Bebeğiniz ve sizdeki gelişimler yavaş yavaş tamamlanıyor, bebeğiniz yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için hazırlıklarını tamamlarken siz de doğum için biyolojik ve psikolojik bir sürecin içine giriyorsunuz. Hamileliğin 34. Haftası ile birlikte 8 aylık hamilelik sürenizi doldurmaya başlıyorsunuz, bu haftadan itibaren bebeğinizin eksiklerine yoğunlaşmalı ve bir an önce tüm alışverişinizi yapmalısınız.


Hamileliğin 34. Haftasında Annelerde Meydana Gelen Değişimler


Yolun çoğunu geride bıraksanız da bazı belirtiler ilk haftalardaki haliyle tekrar geri dönebilir. Çeşitli zorluklar ve sağlık problemleri yaşansa da minik bebeğiniz size kavuşmak için haftaların geçmesini sabırsızlıkla bekliyor. Doğuma yaklaşık bir buçuk aylık bir süre kaldı ve beklenen gün çok yakında kapınızı çalacak. Hamileliğin 34. Haftasında anne adaylarında meydana gelen değişimler oldukça dikkat çekici olabiliyor.
• İlk aylarda olduğu gibi daha sık idrara çıkabilirsiniz. Rahim, pelvik tabanına baskı yaptığı için mesane torbanız sıkışacaktır.
• 34 haftalık gebelik dönemlerinde ani hareketlerden kaçınmalısınız aksi takdirde kısa ya da uzun süreli baş dönmeleri yaşanabilir.
• Bebeğinizin diyaframa ve akciğere yaptığı baskılar sonucunda nefes darlığı ya da kalp çarpıntısı hissetmeniz olağan bir durumdur.
• Eller, ayaklar ve vücudun çeşitli bölgeleri ödem kaynaklı şişebilir. Ancak doğumdan kısa bir süre sonra her şey eski haline dönecektir.
• Bacaklara varis oluşumu hızlanabilir özellikle genetik bir durum varsa daha sık karşılaşılan bir durumdur.
• Karın ve bacak bölgelerinde kaşıntı ve çatlaklar yoğunlaşabilir. Kaşıntılar gebeliğe özgü bir durumdur ve kırmızı küçük kabarcıklar meydana gelebilir. Tüm vücuda yayılan kaşıntılar ise karaciğer kaynaklı bir problemin olduğuna işarettir ve en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.
• Gaz sancıları ve kabızlık gibi problemler gebeliğin 34. Haftası süresince de devam edebilir. Sindirim kaynaklı problemleri azaltmak için günde en az 2 Litre su içmeye özen gösterin.
Anne adayları tüm bu belirtiler dışında bebeği ve kendi morali için hazırlıklarını da tamamlayabilir. Hastane odası süsleme ve misafirler için küçük ikramlıkları yapmak sizi rahatlatacak ve mutlu edecektir.


Hamileliğin 34. Haftasında Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler


Hamileliğin 34. Haftası ile birlikte bebeğiniz yaklaşık 45 cm ve 2150 gram oldu ve bu haliyle yaklaşık bir kavun boyutuna ulaştı. Bebeğiniz artık parmaklarını emiyor, yüzüne dokunabiliyor ve göbek kordonu ile oynamaya başlıyor. Hareketli dönemlerine giren bebekler artık günde sekiz saat uyanık kalabiliyor. Hamileliğin 34. Haftasında bebeklerde meydana gelen değişimler hakkında bilgi sahibi olan anne adayları karınlarında neler yaşandığına yakından şahit olabilir.

• Eğer bebeğiniz erkekse bu haftadan itibaren testisleri olması gereken yere doğru inecektir. Doktorunuz bu durumu kontrol edecek ve size bilgi verecektir. Yüz bebekten yaklaşık dört tanesinin doğumdan sonra testisleri gerçek yerini bulur ve endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.
• Bebeğiniz artık sesleri ayırt edebiliyor ve tanımlıyor. Bebeğinizle konuşmayı ve ona güzel sözler söylemeyi bu hafta itibariyle kesinlikle ihmal etmeyin.
Hamilelik döneminin 34. Haftası ile birlikte bebeğinizin ciğerleri gelişmeye devam ediyor. Bu haftalarda doğan bebekler yenidoğan bakım ünitesi ile kendini çok kısa bir sürede toparlayacak güce sahiptir.
• Bebeğinizin tırnakları çıkmaya başladı ve neredeyse yüzünü çizebilecek uzunluğa erişti.
• Bu hafta ile birlikte bebeğiniz basit mikroplarla savaşacak güce kavuştu.
• Gebeliğin 34. Haftası ile birlikte bebeğiniz uyurken gözlerini kapatıyor ve uyandığında açabiliyor.
• Bebeğiniz bu haftadan itibaren ultrasonda yenidoğan gibi gözükecek ve tüm organlarını ayırt edebileceksiniz.
Bu hafta ile birlikte bebeğinizin hareketlerini özenle takip etmelisiniz, hareketler azaldığında ya da uzun süre hissedemediğinizde doktorunuzla iletişime geçmeli ve muayane olmalısınız.

35. haftalık gebelik de sizleri neler bekliyor merak ediyorsanız linke tıklayınız.

Not : Yazılarımız bilgilendirme amaçlı olup gebe annelerin doğum ve hamilelik süreçleri boyunca doktolarının dediklerine uyması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.