Gör&Sin Blog

33 Haftalık Hamilelik ve 33 Haftalık Bebek Gelişimi

30.05.2019
466

33 Haftalık Hamilelik ve 33 Haftalık Bebek Gelişimi, annede olan değişimler nelerdir? yazımızı okumaya devam edin..

Hamileliğin 33. Haftası

Hamileliğin 33. Haftası ile birlikte erken doğum riskleri de başlayabilir dolayısıyla anne adayları ani hareketlerden, yoğun iş günlerinden, stresten ve fazla heyecandan mümkün olduğu kadar kaçınmalıdır. Gebelik heyecanı ile birlikte anne adaylarında pek çok duygusal değişimler de gözlemlenir ancak bu harika hamilelik süresini en iyi şekilde değerlendirmek ve bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşmak için günlerinizi huzurla ve mutlulukla geçirmeye özen gösterin. Hamileliğin 33. Haftası ile birlikte bebeğiniz de gelişimine son hızla devam ediyor.


Hamileliğin 33. Haftasında Annelerde Meydana Gelen Değişimler


Büyüyen karnınız ile birlikte zarif ve narin yürüşünüz de değişebilir ancak bu yürüyüşler hayatınızın en anlamlı ve en güzel anıları olarak asla unutulmayacak değere sahiptir. Günlük hayatta kolayca yapılan pek çok iş hamile olan kişiler için oldukça zor ve yorucu olabiliyor. Hamileliğin 33. Haftasında annelerde meydana gelen değişimler ise bebeğinizin sağlığı için oldukça önem teşkil ediyor.
• Bu haftadan itibaren tartıda artan kilonuzu çoğunlukla bebeğiniz alıyor. Bebeğinizin sağlığı için düzenli ve dengeli beslenirken su içmeyi de ihmal etmeyin.
• Ödemleriniz artabilir, elleriniz ve parmaklarınızda uyuşmalar yaşanabilir. Hamilelik döneminde sıklıkla rastlanır ancak sizi rahatsız eden durumları mutlaka doktorunuzla paylaşın.
• Hamileliğin bu dönemlerinde beş kadından üçü uykusuzluk problemi yaşamaktadır. Uykuya dalmakta zorluk yaşayabilirsiniz, uyumadan önce kendinizi rahatlacak faaliyetleri yapabilir, duşa girebilirsiniz.
• Vajinal akıntılar gebeliğin 33. Haftasında da devam edecektir, kahverengi ya da pembe akıntılarda mutlaka doktora başvurmalı ve haberdar etmelisiniz.
• Karın ve bacak çatlakları da devam edecektir, nemlendirici kremler sürmeyi ihmal etmeyin.
• Braxton Hicks adı verilen yalancı kasılmalar bu dönemde başlayabilir. Yalancı kasılmaları gerçeklerinden ayırt etmek için dakika tutabilirsiniz. Gerçek sancılar belirli dakikalar arasında gelir ve düzenli olarak tekrar eder.
Gebeliğin 33. Haftası anne adayları için değişimlerin yaşandığı bir haftadır, bu haftadan itibaren cinsel isteğiniz artabilir. Doktorunuz yasaklamadığı sürece cinsel ilişkinin zararı yoktur ancak eşinizin mutlaka korunması gerekir aksi takdirde enfeksiyona yakalanabilirsiniz.


Hamileliğin 33. Haftasında Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler


Bebeğinizin hareketleri bu hafta daha çok artabilir, alanın daralması ve amniyotik sıvının azalması gibi nedenlerle bebeğinizin hareketlerini daha çok hissedebilirsiniz. Hamileliğin 33. Haftasında bebeklerde meydana gelen değişimler anne adaylarını oldukça heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Bebeğinizin tüm vücut fonksiyonları yavaş yavaş tamamlanmak üzere.
• Bebeğiniz artık dinlenmek için uykuya dalıyor ve son zamanlarının tadını çıkarıyor. Uyurken gözlerini kapatan bebeğiniz dış dünyadan gelen sesleri ve ışıkları da ayırt edebiliyor.
Gebelik 33. Hafta itibariyle bebeğiniz yaklaşık 43 cm boyunda ve 2 kg ağırlığa erişti.
• Yüksek sesli ve gürültülü ortamlarda bebekler rahatsız olur ve annelerini hızla tekmelemeye başlar. Sakin ve huzurlu ortamlarda bulunmaya özen göstermeli ve bebeğinizin rahatını düşünmelisiniz.
• Anne karnındaki antikorların bebeğe geçişi ile birlikte bağışıklık sistemi de güçleniyor.
• Normal doğum için bebeklerin kafatası kemikleri hala sert değil ve kaynaşmadı. Doğum kanalından geçişi kolaylaştırmak için hala yumuşak ve doğumdan kısa bir süre sonra sertleşmeye başlayacak.
• Bebeğinizin cildi renk değiştiriyor ve kırmızıdan pembeye geçiş başlıyor son aşamada ten rengini alacaktır.


33 Haftalık Gebeliklerde Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler


Bu haftalardan itibaren yürümek ve hareket etmek için vücudunuz ağırlaşsa da kendiniz ve bebeğiniz için pes etmemelisiniz. Düzenli egzersiz ve yürüyüşler ile bebeğiniz daha mutlu olacak ve doğumunuz daha kolay gerçekleşecektir. Şişkinlik ve ödemlerden kurtulmak için sıkı kıyafetlerden uzak durmalı ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz. 33 haftalık hamilelik döneminde balık tüketimini arttırabilirsiniz bu sayede takviye ilaçlar almaktan kurtulabilir ve bebeğinizin gelişimini destekleyebilrsiniz.

34. hafta gebelik için linke tıklayınız.

Not: Yazı bilgilendirme amaçlı olup hamile annelerin doktor kontrolünde hamileliklerini sürdürmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.