Gör&Sin Blog

32 Haftalık Hamilelik ve 32 Haftalık Bebek Gelişimi

29.05.2019
638

Hamileliğin 32. Haftası

Hamileliğin 32. Haftası itibariyle doğan bebeklerin yaşama oranı daha yüksektir ve neredeyse tam zamanında doğan bir bebeğe eşittir. Hamilelik döneminin en güzel ve keyifli anılarından biri de bebek alışverişidir. Bebeğiniz için en güzel kıyafet ve eşyaları satın almak için alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda eğer çalışan bir hamileyseniz bu haftadan itibaren ‘çalışamaz raporu’ alabilir ve izne ayrılabilirsiniz. Hamileliğin 32. Haftası anne ve bebekler için oldukça keyifli ve farklı deneyimlerin yaşandığı kıymetli bir haftadır.


Hamileliğin 32. Haftasında Annelerde Meydana Gelen Değişimler


Hamileliğin 32. Haftası ile birlikte sekizinci aya giriyorsunuz ve siz 32 haftalık hamileyken bebeğiniz yaklaşık 30 haftadır büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bebeğiniz büyürken sizde de bazı değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Bu hafta ile birlikte doğum çantanızı hazırlamalısınız ve acil durumda ulaşılabilecek kişiler için listenizi her zaman yanınızda bulundurmalısınız.
Hamileliğin 32. Haftasında annelerde meydana gelen değişimler baba adayları için de büyük önem taşıyor. İşte o değişimler:

• Şişkinlik ve ödemlerde artış olabilir, dinlenince geçmeyen şişkinlik ve ödemler için doktora başvurmalısınız,
• Vajinal akıntılar bu dönemde de devam edecektir, akıntılarınız kanlı, kokulu ya da kaşıntılı olmadığı sürece normal kabul edilir ve bir sakıncası yoktur,
• Göbek deliğiniz  gebeliğin 32. Haftası ile birlikte dışa doğru çıkabilir ve büyüyebilir, doğumdan sonra geçecektir ve olağan bir durumdur,
• Yalancı kasılmalar ve sancılar hissedebilirsiniz, vücudunuz doğuma hazırlanıyor ve bunlar gerçek doğumun provaları olarak kabul görüyor,
• Artan vücut ağırlığınız, karın kaslarının genişlemesi ve sırtınıza binen yükler nedeniyle yürüyüşünüz size tuhaf gelebilir, oturmakta ve ayağa kalkmakta zorlanabilirsiniz,
• Mide yanmaları ve ekşimeleri tekrar ortaya çıkacaktır bu nedenle az ve sık yemeye özen göstermelisiniz,
• Vücut ağırlık merkezinin değişmesi ile birlikte otururken ya da yürürken öne doğru eğilmeler gözlemlenebilir,
Hamilelik döneminin bu haftasına gelene kadar kan oranınız yarı yarıya arttı ve bebeğinizin kan ihtiyacı karşılanıyor,
• Düşük kan şekeri sebebiyle yorgunluk ya da baş dönmesi yaşayabilirsiniz, yanınızda küçük şekerler bulundurmaya özen gösterin ve doktorunuzla şikayetinizi paylaşın.


Hamileliğin 32. Haftasında Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler

Hamilelik döneminin 32. Haftası itibariyle bebeklerde yeni organ gelişmesi beklenmez, tüm organlar yerini almıştır ve sadece büyümesi gerekir. Bebeğiniz bu haftalarda dünyaya geldiğinde hayati riski büyük ölçüde bulunmaz iyi bir bakıma ve hastaneye ihtiyaç duyacaktır. Hamilelik döneminin 32. Haftasında bebeklerde meydana gelen değişimler hakkında bilgi sahibi olan anne ve baba adayları bebeklerinin gelişimini yakından takip edebilir.

• Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 1800 gr ve boyu 42 cm civarında. Bu haftadan itibaren bebeğiniz her gün büyümeye ve kilo almaya devam edecektir.
• Kaşlar, tırnaklar belirginleşir ve saçları hala uzamaya devam eder.
• Hamilelik döneminin bu haftasından itibaren bebeğinizin ten rengi değişmeye devam ediyor ve son halini alması için çok kısa bir süre kaldı.
• Karnınıza ışık tuttuğunuzda bebeğiniz hareketlenece ve ışığın olduğu yöne doğru dönecektir. Gebeliğin 32. Haftasında bebekler ışığa ve sese duyarlıdır.
• Bağışıklık sistemi oluşmaya başladı ve basit enfeksiyonlarla baş edebilecek güce geldi.
• Beyinsel ve sinirsel vücut sistemleri gelişmeye devam ediyor o yüzden bu dönemde daha çok ceviz, süt, yoğurt ve balık tüketimini arttırabilirsiniz.
• Vücudu yağ geliştirmeye ve biriktirmeye başlıyor ve cildi şeffaf görünümden opak bir görünüme geçiş yapıyor.
Hamilelik 32 hafta boyunca dikkat ettiğiniz tüm hareketleri yapmamaya özen göstermeli ve erken doğum belirtileri yaşadığınızda doktora başvurmalısınız.

33. Hafta Hamilelik : Detaylı anlatım için tıklayınız

Not: Doktorunuzun kontrolünden çıkmayınız, yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.