Gör&Sin Blog

31 Haftalık Hamilelik ve 31 Haftalık Bebek Gelişimi

29.05.2019
877

31 Haftalık Hamilelik ve 31 Haftalık Bebek Gelişimi , annede olan değişimler, bu ve benzer sorular için yazımızı okumaya devam edin.

Hamileliğin 31. Haftası ile birlikte 3. Trimesterın ilk ayını da tamamladınız. Bu döneme kadar pek çok sağlık problemi yaşayan anne adayları artık haftaları değil günleri saymaya başladı. 31 haftalık hamilelik boyunca yaşadığınız sıkıntıları unutmanıız sağlayacak olan minik yavrunuz gelişimini tamamlamak için büyük bir çaba sarf ediyor ve günden güne gelişiyor. Hamileliğin 31. Haftası ile birlikte bebeğinizin hareketlerinde de artış gözlemlenir.


Hamileliğin 31. Haftasında Annelerde Meydana Gelen Değişimler


Son adet tarihi hesaplamalarını dikkate alarak gerçek gebelik haftanızı bulabilirsiniz. Ultrason sonuçlarında bebek gelişimine ve ultrason cihazlarına bağlı olarak bir  hafta ileri ya da bir hafta geri olabiliyor. Gebeliğin 31. Haftası ille doğuma yaklaşık dokuz haftanız kaldı, bu son haftaları mutlaka değerlendirmeli ve sevdiklerinizle vakit geçirmelisiniz. Hamileliğin bu haftasında anne adaylarında büyük değişimler gözlemlenebilir ya da var olan problemler yerini koruyabilir, işte anne adaylarını etkileyen tüm değişimler:
• Doğum heyecanı ya da gebelik stresi ile birlikte baş ağrılarınız artabilir, geçmeyen ve şiddetli baş ağrıları için doktorunuzla iletişime geçebilir ve izin verdiği ilaçları kullanabilirsiniz,
• Büyüyen rahim nedeniyle kan damarlarınız da sıkışıyor ve daralıyor, bu dönemlerde varisleriniz artabilir,
• Burun tıkanıklığı ya da burun kanamaları da gebelik dönemlerinde sıklıkla görülen şikayetler arasındadır,
• Karnın büyümesi ile birlikte vücudun tüm yükü sırta biner, sırt ağrılarını azaltabilmek için sık aralıklarla dinlenmeye özen göstermelisiniz,
• Hormonal değişimler nedeniyle unutkanlık ve dalgınlıklar da artacaktır,
• Erken doğum riskiniz yoksa artan cinsel isteğinizi bastırmanız gerekmez ancak doktorunuz en doğru kararı verecektir,
• Artan bebek hareketleri ve karın büyümesi nedeniyle uyumakta zorlanabilirsiniz,
• Mesane torbasının sıkışması ile birlikte sık sık idrar yapma ihtiyacı hissedebilir ve hapşırık ya da öksürük gibi ani durumlarda idrar kaçırma problemi yaşayabilirsiniz,
• Bebeğinizin akciğerlere yaptığı baskılar sonucunda nefes almada zorluk yaşayabilirsiniz.

Anne adayları mutlaka bu dönemlerinde yalnız kalmamalı ve ihtiyaç halinde ulaşabileceği birinin telefon numarasını yakınında bulundurmalıdır. 32 haftalık gebe olan anne adayları dünyanın en güzel varlığına kavuşmak ve koklamak için pek çok zorluk yaşasa da tüm bunlar geçici ve güzel olaylardır.


Hamileliğin 31. Haftasında Bebeklerde Meydana Gelen Değişimler


Bebeğiniz anne karnında tekmelerine devam ediyor ve taklalar atıyor, hareketlerin ise özenle takip edilmesi gerekiyor. Artan hareketler nedeniyle anneler uykuya dalmakta problem yaşasa da bu olay bebeklerin sağlıklı olduğunun en güzel ve yorucu işareti olarak kabul ediliyor. Hamileliğin 31. Haftasında bebeklerde meydana gelen değişimler anne adayları için güzel başlangıçlara vesile olacaktır.
• Bu hafta ile birlikte bebeğiniz yaklaşık 40 cm ve 1440 gram ağırlığına geldi ve kocaman bir kuşkonmaz demeti büyüklüğünde.
Hamilelik döneminin bu haftası ile birlikte bebeğinizin kol ve bacakları hızla büyürken diğer kemikleri de son şekillerini alıyor. Bu dönemde kalsiyum içeren yiyeceklerin tüketimi anne adayı için son derece önemli bir rol oynuyor.
• Bebeğiniz anne karnında karanlık bir ortamda bulunsa da dış dünyadaki tüm ışıkları fark edebiliyor.
Hamileliğin 32. Haftasında amniyotik sıvı da en üst düzeye geldi bu hafta itibariyle bebek hareketleri daha sık hissedilecektir ve doğum zamanı yaklaştıkça amniyotik sıvı da azalacaktır.
• Bebeğiniz annesinin ve babasının seslerini diğer seslerden ayırt edebiliyor.
• Ciğerleri gelişmeye devam etse de dış dünyada hayatta kalabilmesi için yaklaşık 6 hafta boyunca küvezde kalması gerekebilir.
• Bebeğinizin beyni ve sinir sistemi bu hafta çok çalışıyor ve beyin gelişimi neredeyse son halini alıyor.
• Yüz ifadeleri, tekmeler, hıçkırıklar, parmak emme, kordon ile oynama, çiğneme ve nefes alma ise bebeğinizin 32 haftalık hamilelik döneminde en sevdiği favori hareketler arasında bulunuyor.

Not: Doktorunuzun kontrolünden çıkmayınız, yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.