Gör&Sin Blog

30 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

29.05.2019
1.471

30 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 30. haftası itibariyle, bir anne adayının bebeğini çok net bir şekilde hissettiğinden söz edilebilir. Anne adayları, yaklaşık iki hafta sonra hamileliklerinin dokuzuncu bir başka deyişle son ayına girmiş bulunacaklardır. Hamileliğin 30. haftası itibariyle, anne adayları sıklıkla kasılmalar yaşayabilir. Ancak, bu kasılmalar, hamilelik döneminin bir gereği olup rahim ağzında herhangi bir açıklık meydana gelmesine sebep olmaz. Bu kasılmalar, doğuma hazırlık anlamı taşımakla beraber bu haftadan sonra anne adayları için olmazsa olmaz konumuna gelecektir. Anne adaylarının, bu haftada bebek hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Bu yüzden, her saat başında, bebek hareketleri, anne adayları tarafından kontrol edilmelidir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bir bebeğin bir saat içerisinde yaklaşık on defa hareket etmesi, onun sağlıklı olduğunu göstermektedir. Anne adaylarının, hamileliklerinin 30. haftasında kalsiyum almayı asla ihmal etmemesi gerekir.

30 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 30. haftasında, daha önceki haftalarda bebeğin cildinde ortaya çıkan ve lanugo adı verilen ipeksi tüyler ortadan kaybolmaktadır. Bebek, bu hafta itibariyle, göz kapaklarını düzenli olarak açıp kapatmaktadır. Bu dönemde, eski haftalara kıyasla, kan yapma işini karaciğer değil kemik iliği üstlenmektedir. Bu haftada, bebeğin boyu 41 cm, kilosu ise 1500 gram olarak tahmin edilmektedir. Bebeğin kilosunun önceki haftalara kıyasla ciddi miktarda arttığı düşünülse de önümüzdeki on haftalık süreçte, 30. haftadaki kilosunun çok daha üzerine çıkacağı bilinmektedir. Bebek, anne rahmindeki zamanının çoğunu uyuyarak geçirmektedir. Hatta, kendisine ait uyku düzenlerine bile sahiptir. Bebek, uyku dışındaki zamanlarında ise klasik olarak yumruk ve tekme atmaktadır. Gebeliğin 30. haftasında bebeğin beyin gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğin beyin dokusu artmakla beraber daha çok beyin hücresi meydana gelmektedir. Beyin hücresi, herkesin bildiği gibi daha çok bilgi anlamına gelir. Bebeğin beyni, bu dönemde vücut ısısını karşılama görevini üstlenmektedir. 30. hafta itibariyle, bebeğin beyni ideal vücut sıcaklığını ayarlayabilmektedir. Buna ek olarak, bebeğin görme yetisi hızla gelişmektedir. Bebek, doğduğu ilk anda uzakları görme yetisine sahip olmasa da ilerleyen dönemlerde bu özelliği gelişecektir. Çünkü, bebeğin uykuları, görme yetisinin gelişmesinde büyük bir etken olacaktır. 30 haftalık gebelik sürecinde, bebeğin baş ve vücut oranı, normal bir bebeğin oranlarına gelmiştir. Ayrıca, bebeğin el ve ayakları da tamamen gelişmiştir.

30 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 30. haftası itibariyle, anne adayları sıklıkla idrara çıkmak isteyecektir. Bunun sebebi, önceki haftalarda olduğu gibi sürekli büyüyen bebeğin ve şişen karnın mesaneye yaptığı baskıdır. 30. hafta itibariyle, anne adaylarının göğüslerinin süt üretimine başladığından bahsedilebilir. Buna ek olarak, klasik hamilelik problemleri olan mide yanması ve ekşimesi, kramplar, yorgunluk, halsizlik, hazımsızlık gibi sorunlara rastlanılabilir. Anne adaylarının, bu dönemde yediklerine çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Anne adayının beslenme düzeni, az ama sık şeklinde olmalıdır. Anne adaylarının bu dönemde hormonal değişimlerden dolayı ayak bağları gevşer. Bu yüzden, ayakkabı numaraları büyüyebilir. Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi sürekli büyüyen karından kaynaklı olarak vücudun ağırlık merkezi değişmeye devam eder. Bu yüzden, anne adayları, denge problemleri yaşarlar. Sırt ağrıları, denge problemlerinden dolayı oluşabilir. Yalancı doğum kasılmaları adı verilen kasılmalara, 30. haftadan itibaren sıklıkla rastlanılır. Anne adaylarının, doğum telaşından dolayı bu haftalarda duygusal iniş çıkışlar yaşaması oldukça normaldir. Bu dönemde, anne adayı, en rahat ettiği pozisyonda istirahat etmeye dikkat etmelidir.

31. Hafta Hamilelik : Detaylı anlatım için tıklayınız

Not: Doktorunuzun kontrolünden çıkmayınız, yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.