Gör&Sin Blog

29 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

29.05.2019
2.474

29 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler nedir? bebeğin durumu nedir nelere dikkat etmelisiniz yazımızı okumaya devam edin.

29 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 29. haftası itibariyle, bebeğin büyüme süreci son hızla devam etmektedir. Bu dönemde, anne adayındaki değişimler eskisine nazaran azalsa da en önemli değişim göğüslerde olmaktadır. Bu hafta itibariyle, göğüslerin doğuma hazırlandığı net bir şekilde söylenebilir. Anne adaylarının, hamileliklerinin 29. haftasında bebeklerinin odasını ve eşyalarını hazırlamış olması gerekir. 29 haftalık gebelik; erken doğum riskinin baş gösterdiği haftalar arasında yer almaktadır. Bu yüzden, anne adaylarının doktorlarıyla sürekli olarak iletişimde olması gerekir. Anne adayları, karınlarının iyice büyümesinden dolayı artık sıkı kıyafetler giymekten vazgeçmelidirler. Sıkı kıyafetler, en başta bebeğe zarar verirken, anne adaylarının rahat bir hamilelik dönemi geçirmesine engel olurlar. Anne adaylarının, istirahat ederken özellikle sol taraflarına doğru yatması gerekir. Bu sayede, bebeğe düzenli olarak oksijen gidecektir. Hamilelik dönemlerinin sekizinci ayına giren anne adaylarında, süt bezleri çalışmaya başlamıştır.

29 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 29. haftasında bebeklerin doğum riski yüksektir. Bu haftada doğan bebeklerin sayısının artmasına paralel olarak, prematüre bebekler ile ilgili olan gelişmeler de artmaktadır. 29. haftada doğan bir bebeğin; tat, koku ve ses algıları tamamıyla gelişmiştir. Ayrıca, ışık algısı ise kısmen gelişmiştir. Bu veriler, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, hamileliğin 29. haftasına dair gelişmelerden birisi de, bebeğin bağışıklık sistemini kapsamaktadır. 29. haftaya kadar bebeğin vücut savunması tamamen anneye bağlı durumdayken bu haftadan itibaren bebeğin kişisel beden savunma özelliğini kazandığından bahsedilebilir. Fakat, bebek doğduğu zaman gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip olsa da anne sütü sayesinde birçok hastalıktan doğal yollarla korunmuş sayılacaktır. Bu haftada, bebek ve plasenta arasındaki alışveriş gözlemlenebilir seviyededir. Plasentanın anneye ait olan kısmında, bebeğin kordon kanı vasıtasıyla gelen atık maddeler temizlenirken, aynı zamanda bebeğe besin ve enerji maddeleri gönderilmektedir. Bu sayede, bebekten gelen ve oksijeni tüketilmiş durumda olan kan, oksijenden daha zengin bir pozisyona getirilmektedir. Bu bilgiden anlaşılacağı üzere plasenta; bir bebeğin hem sindirim sistemi, hem böbreği ve karaciğeri, hem de akciğeri olabilmektedir. Plasentanın işlevi, doğum sırasında kordonun kesilmesiyle son bulacaktır.

29 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Anne adayları, hamileliğin 29. haftasında daha önce karşılaşmadıkları sorunlarla karşılaşabilirler. Anne adayları, bu haftada el parmaklarında ödem tehlikesiyle baş başa kalabilirler. Bu problem yüzünden anne adayları, ellerini yumruk pozisyonuna getirmekte sıkıntı yaşayabilirler. Bu dönemde en çok duyulan şikayetlerden birisi de, yüzüklerin anne adaylarının parmaklarına dar gelmesidir. Bu yüzden, anne adaylarının, yüzüklerin parmaklarından çıkamayacak seviyeye gelmesini beklemeden bir an önce yüzüklerini çıkartması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, anne adaylarının el ve yüzünde şişmeler meydana gelebilir. Bu şişmeler, rahatsız edici boyuttaysa vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır. Bu dönemde, anne adayları, bacaklarında kasılmalarla veya kramplarla baş başa kalabilirler. Bu durum, normal olmakla beraber, anne adayının kalsiyum eksikliği yaşadığının bir göstergesidir. Aynı şekilde, magnezyum ve kalsiyum arasındaki dengesizlikler de kramp vb problemlere sebep olabilir. Anne adaylarının doktorlarına danışarak magnezyum takviyesi alması önerilmektedir. Anne adaylarının bu dönemde kendilerini yoracak egzersiz hareketlerinden kaçınması gerekir. Hamilelik dönemi için en uygun egzersizler; yürüyüş başta olmak üzere yüzme veya joggingtir. Anne adayları için yüzme sporu herhangi bir risk teşkil etmemektedir. Girilen havuzun temiz  olmasının dışında dikkat edilmesi gereken başka bir etken yoktur. 29. haftanın sonunda bebeğin boyu 38 cm, kilosu ise yaklaşık 1300 gram olarak tahmin edilmektedir.

30 Hafta hamilelik detaylı anlatım için tıklayın.

Not: Doktorunuzun kontrolünden çıkmayınız, yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.