Gör&Sin Blog

28 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

27.05.2019
2.263

28 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler nelerdir bebeğinizin aldığı pozisyonlar üçüncü trimester döneminde olduğunuzu unutmayın, detaylı bilgi açin yazımızı okumaya devam ediniz.

28 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 28. haftasıyla beraber, anne adayları, hamileliklerinin yedinci ayını tamamlayarak sekizinci aya giriş yapmış bulunmaktadır. Bu dönemde, bebeklerdeki gelişim süreci hızlı bir şekilde devam ederken anne adaylarının doğum heyecanı ise sürmektedir. Anne adaylarının, bu haftada mutlaka tansiyon kontrolü yaptırması ve dikkatli olması gerekir. Buna ek olarak, 28 haftalık hamilelik döneminde anne adaylarının bebeklerine dair son alışverişleri yapması önemli bir gerekliliktir. Çünkü, anne adaylarının hamileliğin son haftalarında alışveriş vb durumlar için çok fazla enerjisi bulunmayabilir.

28 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin 28. haftası itibariyle, bebek inanılmaz bir hızla büyümeye devam etmektedir. Bebeğin saçları bu dönemde uzamaya devam eder. Ayrıca, bebeğin kirpikleri ve kaşları çoktan oluşmuştur. Bebeğin gözleri, bütün işlevselliğini kazanmıştır. Bebeğin yağ depolarının oluştuğu bu dönemde, bebeğin toplam ağırlığının yaklaşık yüzde üçlük kısmı yağ depolarından meydana gelmektedir. Bebeğin yağ dokusu depolarına renginden dolayı kahverengi yağ dokusu adı verilmektedir. Doğumun hemen ardından, yağ dokusu depoları, bebeğin vücut ısısının ayarlanmasında önemli bir rol üstlenecektir. Gebeliğin 28. haftası itibariyle, bebeğin akciğerleri solunum yapabilme özelliğini çoktan kazanmıştır. Ancak, erken doğum sonucu gebeliğin 28. haftasında doğan bebeklerde surfaktan isimli maddenin yetersiz miktarda üretilmesinden dolayı bazı solunum problemleri meydana gelebilir. Anne adayları, bu haftada, doktorları sayesinde bebeklerinin ters durduğunu öğrenebilirler. Bu durumdan, endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü, bu haftada, bebeklerin yaklaşık yüzde ellisi ters dururlar. Bebeklerin ters durması; normal duruş pozisyonu olarak bilinen baş aşağı durmak yerine bebeklerin rahim içerisinde oturmasına verilen isimdir. Bir diğer adı makat geliş olan bu pozisyon; bebeğin doğum kanalına makatıyla beraber gireceğini, doğumdan görünen ilk kısmın bebeğin başı değil makatı olacağını tarif etmektedir. Anne adaylarının, bu ihtimale karşı endişelenmesine gerek yoktur. Çünkü, bu haftada, bebeklerin anne rahmindeki yeri bol olduğu için bebekler sürekli olarak yer değiştirirler. Bebekler, doğuma kadar geçecek olan süreçte normal pozisyonlarına gelecektir. Makat geliş pozisyonunda doğan bebeklerin sayısı bir hayli azdır. Ayrıca, bebeğin ultrasonda baş aşağı pozisyonda durması tesadüfi bir durum olabilir. Bu durum, asla bebeğin doğum pozisyonu aldığı ve erken doğacağı şeklinde yorumlanmamalıdır.

28 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

28 haftalık gebelik; üçüncü trimester dönemine karşılık gelmektedir. Anne adayları, üçüncü trimester döneminde, ikinci trimester dönemine göre rahat değildir. Bunun sebebi, rahmin sürekli büyümesi ve hormon değişiklikleridir. Bu etmenlerden dolayı, anne adayları; bel ağrıları, cilt kaşıntıları, mide ekşimesi veya yanması, ayak krampları, basur, ayaklarda şişme, nefes darlığı, hazımsızlık gibi problemlerle karşılaşabilirler. Bu problemlerin hepsi geçici olmakla beraber doktor tavsiyesi alınarak çeşitli şekillerde tedavileri yapılabilir. Ayrıca, bu haftada, baba adaylarının eşlerine masaj yapması rahatlatıcı bir etki yaratacaktır. 28. haftası, kış aylarına denk gelen anne adaylarının soğuk algınlığına karşı dikkatli olması gerekir. Aslında, soğuk algınlığı, her mevsimde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Anne adaylarının bol miktarda C vitamini içeren yiyecek ve içecekleri tüketmesi gerekir. Şiddetli soğuk algınlığı yaşayan anne adaylarının grip aşısı olmasında herhangi bir sıkıntı yoktur. Gebeliğin 28. haftasında anne adaylarında görülen en büyük problemlerden birisi de yorgunluktur. Bu dönemde, yaşanan yorgunluk aslında bir uyarı niteliği taşımaktadır. Yorgunluk belirtileri, anne adayının kendini toparlaması ve vücuduna dikkat etmesini anlatmaya çalışır. Anne adaylarının, bu dönemde, kendi sınırlarını aşan ve yapamayacakları şeylere hayır demeleri ve fırsat buldukça istirahat etmeleri gerekmektedir.

29 Hafta Hamilelik okumak için linke tıklayınız

Not: Doktorunuzun kontrolünden çıkmayınız, yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.