Gör&Sin Blog

27 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

24.05.2019
5.369

27 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler, bebeğin anne karnında olan gelişimi, bebeğin kilosu ve daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

27 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 27. haftasında anne adayındaki değişimler, göğüslerdeki büyüme ile devam etmektedir. Önceki haftalarda meydana gelen çatlaklar, özellikle karın bölgesinde ilerlemektedir. Ancak, anne adaylarının hepsinde çatlak oluşumuna rastlanmaz. Buna ek olarak, anne adayları, bu haftayla beraber uyumakta sıkıntı yaşayabilirler. 27 haftalık gebelik döneminin başlamasıyla beraber, anne adayları nefes almakta zorluk çekerler. Bunun sebebi, rahmin sürekli olarak büyümesi ve diyaframa baskı yapmasıdır. Nefes darlığı problemi konusunda anne adaylarının sıkıntı duymasına gerek yoktur. Çünkü, bu problem, doğumdan sonra kendiliğinden geçecektir. Hamileliğin 27. haftası itibariyle, bebeğin boyu 34 cm’e ulaşırken, kilosunun ise ortalama olarak 1000 grama ulaştığı tahmin edilmektedir. Anne adayları, bebeğin kilosunun artmasından dolayı, artık bebeklerinin hareketlerini yakından hissetmeye başlayacaklardır. Önümüzdeki hafta, hamileliklerinin sekizinci ayına girecek olan anne adayları, göbeklerinde bir çizgiyle karşılaşacaklardır. Bu çizginin adı linea olup doğumdan sonra ortadan kaybolacaktır.

27 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 27. haftası itibariyle, bebekler, göz açıp kapama hareketleri yapmaya başlarlar. Ayrıca, bebeklerin beyin dokusunun gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Buna ek olarak, bebeklerin akciğer gelişimleri de ilerlemektedir. Bebeğin bu haftaki ortalama kilosu yaklaşık 1000 gram olmakla beraber anne adayının ve eşinin kalıtsal özelliklerine göre bu ağırlık daha az veya daha çok olabilir. 27. hafta itibariyle, bebeğinin ortalama kilosu 1000 gramın altında olan anne adaylarının telaş yapmaması gerekir. Anne adayları, böyle bir durumda doktorlarının verdiği tavsiyelere uymaya devam etmelidir. Anne adayları, belli gıdaları daha fazla tüketerek, bol bol dinlenerek ve sol taraflarına doğru yatarak bebeklerinin gelişim sürecinde katkıda bulunabilirler. Doktor tavsiyelerine harfiyen uyan anne adaylarının bebekleri, belirli bir süre sonra normal kilosuna ulaşacaktır. Ancak, her bebeğin aynı kiloda doğmadığını, önemli olanın bebeğin sağlığı olduğunu, normal kilo aralıklarında olan her bebeğin sağlıklı kabul edildiğini unutmamak gerekir. Doğum sonrası iri bebek veya düşük kilolu bebek tanısı; birtakım ölçümler sonucu konulur. Bu ölçümlerde, bebeğin belirli bir zaman aralığında ne kadar kilo aldığı dikkate alınır. 27. hafta itibariyle, ultrasonda bebeğin karın çevresine dair kesiti görmek mümkündür. Kalbin alt kısmını ve karaciğerin büyük bir kısmını içerisine alan bu kesit, bebeğin tahmini kilosunun belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

27 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin 27. haftasında anne adayları, nefes darlığı gibi sıkıntılar yaşarlar. Bunun sebebi, hamilelik döneminin sonlarına doğru yaklaşılmasıyla beraber, anne rahminin göğüs kafesine doğru yaklaşmasıdır. Bu sebepten dolayı, anne adayları, derin nefes alırken sıkıntılar yaşarlar. Bunun sebebi, akciğerlerin tam olarak şişememesinden kaynaklanmaktadır.

Anne adaylarının, bu gibi bir durumda, başlarının altına bir yastık koyarak uyumayı denemeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca, anne adaylarının bu problemin bebeklerini etkileyeceğine dair endişe taşımaması gerekir. Çünkü, gebelik hormonlarının sürekli artmasından dolayı, anne adayları, bebeklerine gereken oksijeni vermektedir. Bu dönemde, anne adaylarının rahmi büyüdükçe göbek delikleri dışarı doğru kabaracaktır. Ancak, bu durum, gebelik sonrası temelli olarak ortadan kalkacaktır. Buna ek olarak, anne adaylarının göbeklerinin tam ortasında yer alan çizgi belirgin hale gelecektir. Hamilelik döneminde bu çizginin oluşmasını engellemek mümkün olmasa da bu çizgi ilerleyen dönemlerde kaybolup gidecektir. Gebeliğin 27. haftasının en önemli özelliği; bu haftadan sonra anne adaylarının vücudunun doğuma yönelik olarak kendini hazırlama sürecine girecek olmasıdır. Anne adaylarının, bu haftayla beraber bellerini korumaya yönelik hareketler sergilemeleri gereklidir. Kalsiyum; yine bu haftanın en önemli ihtiyacıdır.

28. Hafta hamilelik  << okumaya devam ediniz.

not : Doktor kontrolünde olduğunuzdan emin olun, yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.