Gör&Sin Blog

26 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

24.05.2019
1.662

26 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler, bebeğin kilosu ,26 hafta gebelikte annedeki geçmişi hepsi ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin.

26 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 26. haftasına ulaşan anne adaylarından şeker tarama testine katılmaları istenecektir. Şeker tarama testi; gebelik şekeri adı verilen ve hamileliğin 26. ile 28. haftaları arasında ortaya çıkan problemi teşhis etmek ve tedavisine başlamak amacıyla yapılır. Gebelik şekeri, hamilelik döneminde ciddi bir risk barındıran durumdur. Bu yüzden, gerekli ölçümlerin yapılması ve bu durumun kontrol altına alınması gerekmektedir. Anne adaylarının, bu konuda doktorlarının önerilerine eksiksiz biçimde uyması şarttır. Buna ek olarak, gebeliğin 26. haftası itibariyle, anne adaylarında hamilelik döneminin heyecanı sonuna kadar hissedilmektedir. Bu hafta itibariyle, anne adayları bebeklerinin odasını hazırlamaya ve eşyalarını satın almaya başlamıştır. Bu haftadan başlamak üzere, çocuk odası dekorasyonu tasarımı arayışları hızlanır. Gebeliğin 26. haftası itibariyle, anne adayları kilo almaya, bebek ise gelişmeye ve büyümeye son sürat devam etmektedir.

26 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin yedinci ayına girildiği bu dönemde, bebeğin akciğerlerinde hem hava kesecikleri hem de damar yapıları hızlı bir şekilde oluşmaktadır. Surfaktan isimli madde üretilmeye başlanmıştır. Bu madde, akciğerlerdeki hava keseciklerinin içini döşeyen bir maddedir. Surfaktan üretimi; büyük önem taşımaktadır. Çünkü, bu madde, akciğerde yer alan hava keseciklerinin şişmiş vaziyette sönmeden durabilmelerini sağlamaktadır. Hamileliğin 26. haftası itibariyle, bebeğin farklı bir birey olmasını sağlayan el ve ayak izleri oluşmaya başlayacaktır. Anne adaylarının, bu görüntüyü kaydetmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü, doğum yaptıklarında doğum dosyasının olduğu sayfada böyle bir iz göreceklerdir. Bu belge, doğurdukları bebeğin kendilerine ait olduğunu gösteren bir detaydır. Anne adaylarının, bu sebepten dolayı, bebeklerinin ayak tabanını mürekkepli gördükleri zaman şaşırmaması gerekir. 26. haftanın sonunda, bebeğin boyu 34 cm, kilosu ise 800 gram olarak tahmin edilmektedir.

26 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

26 haftalık gebelik; hamilelik döneminde yedinci ayın içerisinde olunan bir dönemdir. Anne adayları, bu dönemde hızlı bir şekilde kilo almaktadır. Bu hafta itibariyle, anne adaylarını doğum heyecanı sarmıştır. Çoğu anne, sağlıklı bir şekilde doğum yapıp yapamayacağının heyecanını ve biraz da paniğini yaşamaktadır. Anne adaylarının, bu dönemde yaşadığı bu kaygılar tamamen hamilelik dönemindeki hormon değişiklikleriyle alakalıdır. Buna ek olarak, bu dönemde anne adaylarında gevşemeler ve ani kasılmalar meydana gelebilir. Bu tip durumlara, tıp dilinde Braxton- Hicks kasılmaları adı verilmektedir. Bu kasılmalar, düzensiz olarak gerçekleşen, ağrısız ve adet kramplarına benzeyen kasılmalardır. Bu dönemde, anne rahmi, doğum için antrenman yaptığı için bu tip kasılmalar meydana gelmektedir. Her ne kadar, bu kasılmalar, genel olarak hamileliğin 30. haftasında başlasa da, bazı anne adaylarında 26. hafta itibariyle başlayabilir. Ancak, bu tip kasılmalar, anne adayının günlük hayatını zora sokuyorsa erken doğumun habercisi olabilir. Anne adaylarının, bu dönemde erken doğum riskine karşı mutlaka hazırlıklı olması gerekmektedir. Anne rahminde düzenli olarak meydana gelen ağrısız kasılmalar; erken doğumun en büyük habercisidir. Anne adaylarının kasılma olup olmadığını anlamak için avuç içlerini hafifçe karınlarına dokundurmaları gerekir. Avuç içinin altında rahmin toplanma hissi yaratması, kasılmaların en önemli göstergesidir. Her bir saatte en az dört kez kasılma yaşanması durumunda anne adaylarının mutlaka doktorlarına haber vermesi gerekir. Bunun dışında, bel ağrıları başta olmak üzere bağırsak krampları, vajinal akıntılar, adet sancısı şeklindeki kramplar, pelviste yaşanan doygunluk hissi gibi durumlar, erken doğum riskinin farklı belirtileri arasında yer almaktadır. Bu dönemde, mekanik ağrılar da görülebilir. Ancak, mekanik ağrılar, erken doğum riskini göstermezler.

Bir sonraki yazımız : 27. Hafta hamilelik için tıklayın

Not : Doktor kontrolünde olduğunuza emin olun, yazı bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.