Gör&Sin Blog

25 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

24.05.2019
1.682

25 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 25. haftası itibariyle bebeğin gelişimi büyük bir hızla devam etmektedir. Bebeğin ne kadar büyüdüğünü gösteren bir detay ise bebeğin bu hafta doğduğu takdirde yeni doğan ünitelerinde yaşama şansının yer almasıdır. Anne adayları, 25 haftalık gebelik itibariyle zor günler yaşayabilir. Bu haftada, anne adaylarının karnı futbol topu büyüklüğündedir. Bu yüzden, anne adayları, karınlarının yaptığı baskıyla mücadele etmek zorundadır. Buna ek olarak, 22. haftadan itibaren net bir şekilde hissedilmeye başlanan bebek hareketleri, bu haftada da çok net bir şekilde kendisini hissettirmektedir. Anne adayları, bebekleri sürekli hareket ettiği zaman sevinmelidirler. Çünkü, bir bebeğin hareketli olması, aynı zamanda onun sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

25 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin 25. haftası itibariyle, bebeğin boyu 24 ile 28 cm, kilosu ise yaklaşık 750 gram olarak tahmin edilmektedir. Bebek, bu dönemde çok hareketlidir. Bebeği hareketli olmayan anne adaylarının vakit kaybetmeden doktorlarına durumu bildirmesi gerekir. Her ne kadar önemli bir durum olmasa da, bebeğin bu hali, bazı problemlerin habercisi olabilir. Bune ek olarak, bebeğinin hareketlerinin azaldığını hisseden anne adaylarının, şekerli yiyecekler tüketerek sol taraflarının üzerine yatması tavsiye edilmektedir. 25. hafta itibariyle, doktorlar, düzenli olarak rahim ağzı ölçümü yapacaktır. Anne adayları, bu haftada dört boyutlu ultrason ile tanışacaktır. Dört boyutlu ultrason sayesinde bebeğin farklı açılardan alınan ultrasonografi kesitleri, ana ekrana hacimli bir görüntü olarak yansıtılacaktır.

Dört boyutlu ultrason sayesinde bebekler hakkında çok daha gerçekçi görüntüler elde edilir. Dört boyutlu ultrason, 16’dan fazla görüntünün alınıp aynı anda ekrana yansıtılması gibi avantajlara sahiptir. Bu sayede, bebeğin farklı açılardan çekilmiş hareketleri, ekrana yansıtılarak eş zamanlı bir şekilde gösterimi yapılmaktadır. Günümüzde, dört boyutlu ultrason, tıp bilimine dair çeşitli mucizeleri önümüze sunsa da, her anne adayının bundan faydalanması mümkün değildir. Çünkü, ülkemizde genel olarak iki boyutlu ultrasonografi kullanılmaktadır.

25 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 25. haftası itibariyle, annenin zor bir dönemden geçtiğini söylemek mümkündür. Bu dönemde, anne karnı sürekli şişmektedir. Sürekli şişen karnın, anneye yaptığı baskıdan dolayı anne adayında hamilelik kavisi meydana gelecektir. Buna ek olarak, rahmin genişlemesi, beldeki sinirlere baskı uygulayacaktır. Bu yüzden, anne adayları, bu haftada yoğun bel ağrıları yaşayabilir. Bel ağrılarından ve karın şişkinliğinin yarattığı problemlerden kurtulmak isteyen anne adaylarının yapması gereken şey, ılık duş almak ve buz takviyesine başvurmaktır. Ağrıları tüm bunlara rağmen devam eden anne adaylarının doktor bilgisi dahilinde olması şartıyla ağrı kesici iğnelerden yararlanması tavsiye edilmektedir. Anne adayları, gebeliğin 25. haftasında, aşırı su kaybından şikayetçi olabilirler.

Hatta, göz kuruması gibi problemler yaşayabilirler. Bu sorundan kurtulmak isteyen anne adaylarının yapay gözyaşı adı verilen ürünleri kullanması tavsiye edilmektedir. Anne adaylarında, bu haftada bazı akıntılar meydana gelebilir veya önceki haftalarda oluşan akıntılar şiddetini arttırarak devam edebilir. Akıntı şikayeti olan anne adaylarının temizliklerine dikkat etmesi ve ciltlerini tahriş etmeyecek pamuklu kıyafetler giymesi tavsiye edilmektedir. Kaşıntı oluşumundan muzdarip olan anne adaylarının ise mutlaka doktorlarına görünmesi gerekir. Kaşıntı oluşmasının sebebi, bu dönemde hormonlarda yaşanan değişimlerdir. Anne adaylarının, bu hafta itibariyle, bol bol dinlenmesi ve sıklıkla pozisyon değiştirmesi şarttır. Ayrıca, anne adayları, karınlarını gizlemekten kaçınmamalıdırlar. Hatta, bellerindeki kavisleşmenin tam olarak ortaya çıkmasına izin vermelidirler. 25. hafta itibariyle, anne adayları, önceki dönemlerde oluşturdukları beslenme düzenine uymaya devam etmelidirler.

Bir sonraki yazımı  26 hafta hamilelik için tıklayın.

Not : Doktor kontrolünde hamileliğinize devam ediniz, yazı bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.