Gör&Sin Blog

24 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

24.05.2019
2.197

24 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler, bebeğin kilosu ve annede olan gelişmeler nelerdir yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

24 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 24. haftası itibariyle, anne adayları sıcaktan rahatsız olabilirler. Bu hisleri yaşayan anne adaylarının bol bol su içmesi ve farklı sıvılar tüketmesi gerekir. Anne adaylarının, hamileliğin 24. haftası itibariyle, kendilerini fazla zorlamadan spor ve egzersiz yapması önerilmektedir. Bu hafta itibariyle, anne adaylarında çatlak ve kaşıntı gibi şikayetler kendisini gösterebilir. Bu problemlerden yakınan anne adaylarının mutlaka nemlendirici veya losyon takviyesine başvurması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, bu haftayla beraber, anne adaylarının gözlerinde kuruluk meydana gelebilir. Anne adayları; suni gözyaşı kullanarak bu sorunun üstesinde gelebilirler.

24 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 24. haftası itibariyle, bebeğin kas ve kemik dokusu gelişim sürecine devam etmektedir. Bu durum, ilerleyen haftalarda bebeğin hareketlerinin sayısının çoğalacağı, tekmelenmelerin şiddetinin artacağı anlamına gelmektedir. Bu hafta; kalsiyum bakımından önem taşımaktadır. Çünkü, kemik gelişimi için kalsiyum çok önemlidir. Bebek; hamileliğin hiçbir döneminde kalsiyumsuz kalmasa da annenin vücudundaki depo halindeki kalsiyumun kullanılması, ileride problemler yaratabilir. 24 haftalık gebelik; hamilelik dönemi açısından bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi ise kanunlarla alakalıdır. ABD; 24. haftasına giren bir bebeğin kendi hak ve özgürlüklerine sahip olduğunu iddia eder. Çünkü, 24. hafta itibariyle, bebeğin algıları gelişim sürecini tamamlamıştır. Bir başka deyişle, bebek, bu haftadan itibaren, dış dünyadan gelen seslere karşı bilinçli bir şekilde tepki vermektedir. Gebeliğin 24. haftası itibariyle, bebeğin boyu 32 cm, kilosu ise 640 gram olarak tahmin edilmektedir. Bebek, bu haftada giderek şişmanlamaktadır. Bebeğin vücudu ve özellikle yüzü, yeni doğmuş bir bebeğe daha çok benzemektedir. 24. hafta itibariyle, bebek, dışarıdan gelen sesleri daha rahat duymaya başlar. Anne adayları, sürekli kavga edilen ve yüksek sesle konuşulan bir ortamda yer alıyorsa, bu durum bebeğin gelişimini olumsuz anlamda etkileyebilir.

24 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 24. haftasında, doktorlar, anne adaylarından şeker yükleme testi yaptırmasını isteyebilir. Bir diğer adı şeker tarama testi olan bu testte, gebelik şekerinin var olup olmadığı tespit edilmektedir. Hamileliğin 24. ile 28. haftaları arasında bu testin yapılması gereklidir. Gebelik şekeri testi; iki farklı yolla uygulanmaktadır. Diyabet riski yüksek olan anne adaylarına OGTT uygulanır. Bu testte, 100 gram glikoz yüklemesi yapılır. OGTT; daha çok tanı koymak amaçlı yapılan bir testtir. 50 gram glikoz kullanılarak yapılan test ise PPG’dir. Bu test ise tarama testi olarak bilinmektedir. OGTT’de birer saat aralıklarla tam dört kez kan şekeri ölçümü yapılırken, PPG’de ise sadece birinci saatteki tokluk kan şekeri ölçülmektedir. PPG; OGTT’ye göre daha farklı bir testtir. PPG için anne adaylarının aç ve tok olması mühim değildir. Hamileliğin 24. haftasında anne adaylarında idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler baş gösterir. Bunun sebebi, idrar yollarındaki kasların hamilelik döneminde gevşeme durumunda olmasıdır. Ayrıca, az sıvı tüketen anne adayları da idrar yolu enfeksiyonundan şikayet ederler. Ancak, gebelik dönemindeki idrar yolu enfeksiyonları; normal hayattakinden farklıdır. Çünkü, etkileri hemen ortaya çıkmaz. Gebelik dönemindeki idrar yolu enfeksiyonlarını tespit etmek için mutlaka idrar kültürü incelemesi yapılmalıdır. Anne adayları, bu haftada mide yanması veya ekşimesi gibi problemlerden şikayet edebilirler. Bu durum son derece doğaldır. Ancak, anne adaylarının yemek yedikleri öğün sayısını arttırmaları, öğün başına yedikleri porsiyon miktarını ise azaltmaları gerekir. Buna ek olarak, anne adayları, gece yatmadan önce yemek yerlerse mide yanmasıyla karşılaşırlar.

25. Haftalık hamilelik detaylı analatımı için tıklayın

Not : Hamilelik süresinde dikkat edeceğiniz durumlar doktor kontrolünde olmalıdır, yazı bilgilendirme amaçlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.