Gör&Sin Blog

23 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

24.05.2019
1.965

23 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler ve bebekte olan gelişmeler nelerdir, bebeğin kilosu ne oluyor daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz.

23 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 23. haftası itibariyle, bebeğin hayat alanı genişlemeye devam edecektir. Bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon sıvısı artarken anne adayının karnındaki belirginlik gözle görülür seviyeye gelecektir. Bebeğin yaşam alanının genişlemesine paralel olarak, hareketleri iyice artacaktır. Bu dönemde, anne adayları, bebekleri tarafından sürekli olarak tekmelenerek güzel sürprizler yaşayacaklardır. Bebeğin hareketleri sadece anne tarafından değil baba tarafından da hissedilebilir. Elini, eşinin karnına koyan baba adayları, bebeklerinin hareketlerini hissederek baba olmanın keyfine şimdiden varabilirler. Buna ek olarak, 23 haftalık gebelikte, hem anne adayında hem de bebekte kan yapımı hızla artmaktadır. Herkesin bildiği gibi, kanın yapı taşı demirdir. Bu yüzden, anne adaylarının yoğun demir içeren et ve et ürünlerini tüketmesi tavsiye edilmektedir. Et ürünleri tüketen anne adaylarının yanında portakal suyu içmeleri, demir emilimini arttıran bir faaliyet olacaktır. Ayrıca, anne adayları, gerekli gördükleri durumda, doktorlarından demir takviyesi talep edebilirler.

23 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 23. haftası itibariyle, bebeğin boyu 31 cm, kilosu ise yaklaşık olarak 550 gram olarak tahmin edilmektedir. Geçmiş haftalara kıyasla, bebeğin vücudundaki orantısızlıklar düzelmektedir. Ancak, hala daha bebeğin kafasının vücuduna kıyasla biraz daha büyük olduğu söylenebilir. Bu durum ileride düzelecektir. Bebeğin kulak gelişimi; 23. hafta itibariyle son sürat devam etmektedir. Bu haftanın sonunda, bebeğin orta kulak kemikleri gelişimini tamamlayacaktır. Bu sayede, ilerleyen dönemlerde gelen sesler, bebeğin işitme merkezine iletilecektir. Hamileliğin 23. haftası itibariyle, bebeğin yüz gelişimi tamamlanmak üzeredir. Bu sayede, bebeğin yüz hatları, dışarıdan görülür seviyeye gelecektir. Bununla beraber, bebeğin deri oluşumu henüz tamamlanmamıştır. Bu yüzden, ultrasondan bakıldığında bebeğin derisinin hala daha buruşuk olduğu söylenebilir. 23. haftanın bir diğer özelliği de, gebeliğin bu haftasında bebeğin pankreas faaliyetlerinin başlayacak olmasıdır. Anne adaylarının, gebeliğin 23. haftası itibariyle, bebekleriyle iletişim kurmaları gerekir. Çünkü, bebekler, artık dış dünyadan gelen sesleri algılayabilirler. Anne ile iletişim kurmanın bebeğin psikolojik gelişimi açısından büyük önemi vardır. Hamilelik döneminde bebekleriyle sürekli iletişim kuran anne adaylarının, doğumdan sonra daha rahat bir süreç geçirdikleri bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

23 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 23. haftası itibariyle, anne adayları, hamilelik dönemlerinin tadını çıkarmaya başlayabilirler. Çünkü, bu haftada bebekleri tarafından bol bol rahatsız edileceklerdir. Anne adayları, bebekleri tarafından sık sık tekmelenecek ve yumruklanacaktır. Buna ek olarak, elini karnının üzerine koyan anne adayları, çok rahat bir şekilde bebeklerinin hareketlerini takip edebilirler. Ancak, anne adaylarının her bebeğin çok aktif olmadığını unutmaması gerekir. Bazı bebekler, anne karnında hiç rahat durmazken bazıları ise hareketsiz kalmayı tercih ederler. Gebeliğin 23. haftasında anne adayları sıklıkla karın ağrılarından şikayetçi olur. Anne adayları, sanki bir bıçak saplanmış gibi karınlarında ağrılar hissedebilirler. Ancak, bu ağrıların herhangi bir sebebi yoktur. Çok büyük bir ihtimalle, anne rahminin gerilmesinden kaynaklanan ağrılardır. Bu dönemde, rahim büyük bir hızla büyürken, rahmi oluşturan bağlar ise rahme kıyasla daha yavaş büyüdüğü için gerilmeler meydana gelmektedir. Bu hafta itibariyle, anne adaylarının belirgin bir biçimde kilo aldığı söylenebilir. Anne adayları, aşerme sürecine bu haftayla beraber girecektir. Ancak, anne adaylarının çok fazla yemekten kaçınması gerekir. Akıntı oluşumu; bu haftanın bir diğer problemidir. Akıntı oluşumunun sebebi kramplarla aynıdır. Çünkü, sürekli genişleyen rahim, idrar torbalarına baskı yapmaktadır. Bu problemler, oluştuğu anda sıkıntı yaratsa da anne adaylarının korkmasını gerektirecek bir durum yoktur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.