Gör&Sin Blog

22 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

22 haftada hamile annede olan değişimler nelerdir? 22 haftalık hamile anne karnında bebekte hangi değişimler oluyor öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin

22 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 22. haftası; anne adayının en rahat olduğu dönemdir. Bu dönemde, tüm anne adayları, bebeklerinin hareketlerini hissederek psikolojik açıdan hamileliğin en güzel dönemlerini yaşarlar. Anne adayının bebeğinin hareketlerini hissetmesi bir dönüm noktasıdır. Çünkü, anne adayı, hem fiziksel hem de psikolojik olarak hamile olduğunun bilincindedir. Buna ek olarak, 22 haftalık gebelik, yapılan testler açısından da önem teşkil etmektedir. Bu haftada, tarama ultrasonu yapılır. Bu ultrason sayesinde bebeğin gelişimi ve özellikleri detaylı olarak incelenmiş olur. Bebeğin organlarında sorun olup olmadığı, kalbinde delik bulunup bulunmadığı, organ yapısı ve dudakları bu test sayesinde belirlenir.

22 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 22. haftası itibariyle, bebek, yaklaşık 500 gramlık bir ağırlığa kavuşmuştur. Normal insanın oldukça küçük bir modeli gibi duran bebekte, göz kapakları, ileriki haftalarda kullanılmak üzere oluşmuştur. Bebeğin saydam cilt yapısındaki kaş tüyleri ortaya çıkmış olsa da bu hafta itibariyle oldukça ince oldukları söylenebilir. Bebeklerin kaşları doğdukları zaman bile pek belli olmamaktadır.

Bunun sebebi, kaşların doğumdan sonraki altıncı ayla beraber görünür hale gelmesidir. 22. hafta itibariyle, anne adayları, bebeklerinin göz merceklerini ultrason yardımıyla görebilirler. Buna ek olarak, ultrason sayesinde, bebeğin omurgalarını tek tek görmek hatta saymak bile mümkündür. Hamileliğin 22. haftasında erkek bebeklerde testis oluşumu başlamıştır. Testis oluşum süreci, bu haftadan başlayarak on hafta daha devam edecek ve 32. haftada tamamlanacaktır. Fakat, bazı bebeklerde, kalıtımsal özelliklere bağlı olarak, testis oluşmasının doğumdan sonra bile devam ettiği görülebilir. Bu sebepten dolayı, doğumdan sonraki ilk doktor muayenesinde, doktorlar, testislerin torba içine inip inmediğini kontrol ederler. 22. hafta itibariyle, bebeğin boyunun yaklaşık 30 cm, kilosunun ise 470 gram olduğu tahmin edilmektedir.

22 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 22. haftası itibariyle, anne adayları, rahimlerini, göbek deliklerinin yaklaşık iki parmak üzerinde hissetmeye başlarlar. Hamilelik boyunca devam eden değişimlerden dolayı vücudun ağırlık merkezi yer değiştirmeye devam etmektedir. Bu duruma uyum sağlamaya çalışan bel kemikleri, zorlansa da hamilelik sürecine uygun pozisyon alırlar. Anne adaylarının, geçtikleri sürecin bilincinde olarak kamburlarının çıkmasına engel olarak kendileri için en uygun pozisyonu almaya gayret etmeleri gerekir.

Anne adaylarının bel çatısını oluşturan kemikler, bu haftadan itibaren doğuma hazırlanmaya başlayacaktır. Uygun oturuş pozisyonu belirleyemeyen anne adaylarına bu durum ağrı olarak geri dönecektir. Bel ağrısı çeken anne adaylarının, topuklu ayakkabı giymemesi önerilir. Ancak, yine de topuklu ayakkabı giymek isteyenler alçak topuklu olanları tercih etmelidirler.

Bazı düz ayakkabılar da anne adaylarının belini zorlayabilir. Bu yüzden, bu süreçteki ayakkabı tercihleri çok önemlidir. Anne adaylarının, istirahat ederken dizlerinin kalça seviyesinden yüksek olmasına dikkat etmeleri gerekir. Bu sebepten dolayı, herhangi bir tabureden yardım almaları gerekebilir. Ayrıca, anne adayları, günlük yürüyüş yapmayı ihmal etmemelidirler. Günlük yarım saat yürüyüş yapmak bile hem bel ağrılarına hem de ödem tehlikesine iyi gelecektir. Anne adaylarının, 22. haftaya kadar belirli bir beslenme alışkanlığı kazanması şarttır. Önceki haftalarda olduğu gibi bu hafta da mutlaka demir takviyesi alınmalıdır. Ayrıca, kalsiyum bakımından zengin süt ve süt ürünleri bol bol tüketilmelidir. Bebeğin kemik gelişimi hızlanarak devam ettiği için anne adayının sürekli kalsiyum tüketmesi şarttır. Ayrıca, protein ağırlıklı bir beslenme, anne adayları için idealdir. Bol bol et, tavuk ve balık tüketmek, yeşil yapraklı sebzelere öğünlerde yer vermek; bu dönemde yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

23. Hafta Gebelik süreci için tıklayın.

Not : Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, hamile anneler doktor kontrolünde ve doktorlarının dediklerine uymalıdır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.