Gör&Sin Blog

21 Haftalık Gebelik ( Hamilelik Detaylı Anlatım )

23.05.2019
1.072

21 Haftalık Gebelik

21 haftalık hamileliğin tamamlanmasıyla beraber, bebek artık 350 ile 400 gram arasında bir ağırlığa sahiptir. Geçtiğimiz hafta hamilelik dönemlerinin yarısını tamamlayan anne adayları, bu hafta itibariyle, bebeklerinin hareketlerini yakından hissetmeye başlarlar. Çünkü, bebeğin hareketleri, daha da belirgin hale gelmiştir. Bu hafta itibariyle, anne adaylarında ödem şikayetleri başlayabilir. Özellikle, el ve bacaklarda oluşan ödemler, anne adayları için problem yaratabilmektedir. Ödemleri engellemenin en iyi yolu, spor yapmaktır. Anne adayları, bu hafta itibariyle hareketsiz kalmamaya dikkat etmelidirler. Özellikle, yürüyüş yaparak kan dolaşımlarının artmasını sağlamalıdırlar. Anne adaylarının günde yarım saat yürüyüş yapması, bu tip problemlerin önüne geçecektir. Buna ek olarak, anne adaylarının bacakları yukarı olacak şekilde istirahat etmesi veya soğuk duş alması da önerilmektedir. Ödem probleminden kurtulmak isteyen anne adayları; bol proteinli gıdalar tüketmelidirler.

21 haftalık gebelik döneminde rahim büyümeye devam ederken vücudun da büyüyebilir. El ve ayaklarda, bacaklarda ve bileklerde ödem ve şişmeler olabilir, özellikle yoğun geçen günlerin ardından şişkinlikleriniz artabilir. Gün içinde fazlaca su tüketmek şişkinliklerin azalmasına yardımcı olacaktır.
Hamileliğini çeşitli sebepler ile saklamak isteyen anneler artık bu konuda zorlanabilir, büyüyen karnınız sizi ele verecektir. Bu haftaya gelene kadar ortalama 7 kilo alınabilir ancak hamilelik dönemlerinin kişiden kişiye hatta her hamilelikte değişeceği unutulmamalıdır. Bazı durumlarda anne ve bebek sağlığı için kilo alımını sınırlandırmak gerekebilir fakat anne adayları kendini çirkin ya da mutsuz hissettiği için yemek yemiyorsa bilmelidir ki doğumdan kısa bir süre sonra tüm kilolar gidecek ve eski formunuza kavuşacaksınız.

21 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

 

Bebeğiniz yaklaşık 300 gram ağırlığında, baş bölgesinden kalçalara kadar yaklaşık 17 cm ve büyük bir havuç büyüklüğüne geldi. 21 haftalık hamilelik dönemi itibariyle bebeğiniz, yediğiniz her şeyin tadını alacak ve tatlarına aşinalığı artacaktır. Bu dönemde yediklerinize daha çok dikkat etmeli ve zararlı besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. 21 haftalık gebelik döneminde bebeklerin gelişimi:
• Şarkıları duyabilir, sesinizi ve gülmenizi tanıdığı için tekmeleri ile tepki verebilir,
• Bebeğinizin böbrekleri artık daha verimli çalışıyor ve idrarını yapmaya devam ediyor,
• Kol ve bacakları artık doğru orantıya sahip ve vücüdundaki kıkırdaklar, kemik halini almaya başlıyor.

21 haftalık hamilelik döneminde, bebeğin kalp kasları güçlenmeye devam etmektedir. Bu sayede, bebeğin kalbi çok daha güçlü bir şekilde kan pompalamaktadır. Bebeğin anne karnındaki pozisyonu; normal insanların bulunduğu ortama kıyasla çok daha az oksijen barındırdığından dolayı, bebeğin kalp kasları çok daha fazla çalışmak ve çok daha fazla kan pompalamak zorundadır. 21. hafta itibariyle, bebeğin anne karnındaki kalbinin atım sayısı dakikalık olarak 120 ile 160 arasında değişmektedir. Ultrason görüntüleri sırasında doktorlar, anne adaylarına bebeğin eşinden bahsetmiş olabilir. Aslında, bebeğin eşi olarak bahsedilen kavram; plasentadır. Plasenta, sürekli yer değiştirmektedir. Hamilelik süresince yer değiştirmeye devam edecektir. Plasenta, hamileliğin 24. haftasına kadar rahim içerisindeki gerçek yerine ulaşacaktır. İlk kez anne olacak kadınlarda, nadiren de olsa önde gelen plasenta durumu yaşanacaktır. Bu durum, anne adaylarında kanamalarla kendini belli edecektir. Kanama şikayeti olan anne adaylarının, vakit kaybetmeden doktorlarına görünmesi gereklidir.

21 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

21 haftalık gebelik dönemiyle beraber anne adayları ilk kez hamile kalsalar bile artık bebeklerinin hareketlerini yakından hissetmeye başlarlar. Çünkü, bebek artık yerinde duramamaktadır. Ancak, bazı bebekler, diğerlerine kıyasla daha az hareket ederler. Bu durumda, anne adaylarının panik yapmasına gerek yoktur. Çünkü, bebeklerin hareket sayıları genellikle tutarsızdır. Ancak, ilerleyen haftalarda bebek büyüdükçe ve beyin dokusu geliştikçe, hem bebeğin hareketlerinin sayısı artacak hem de hareketleri daha anlamlı olacaktır. Anne adayları, ilerleyen haftalarda, bebeklerinin kendi hareketlerine tepki verdiğini görünce çok mutlu olacaklardır. Bunun dışında, anne adaylarında bu hafta itibariyle, burun kanamaları yaşanabilir. Ancak, bu kanamalar, sürekli değildir ve ciddiye alınmaması gerekir. Burun kanamalarının sebebi, kan miktarının artmasına bağlı olarak damar sisteminde meydana gelen değişimlerdir.

 

Hamilelik döneminde, anne adaylarının burun içi kılcal damarları, dış etkilere açık olduğundan çok daha kolay bir şekilde çatlayabilmektedir. Burun kanamalarına ek olarak, bu haftada diş eti kanamalarına da sıklıkla rastlanılır. Diş eti kanamalarının sebebi, hamilelik döneminde diş etinde yaşanan değişimlerle alakalıdır. Tün bunlara ek olarak, anne adayları, hamileliğin 21. haftası itibariyle, kasık ağrısı şikayetiyle de karşılaşabilirler. Kasık ağrısı aslında, anne adaylarının apış arası olarak tabir edilen bölgedeki gerginlikten kaynaklanmaktadır. Bu durum, gayet normal bir gerilmeyi temsil etmektedir. Bu yüzden, korkulacak bir durum söz konusu değildir. Anne adayları, bu haftaların tadını çıkarmalıdır. Çünkü, bebeklerinin hareketlerini tam olarak hissettikleri bu dönemin değeri paha biçilemezdir. Hatta, bazı anne adayları, doğum sonrasında bile bu dönemleri özlediklerinden bahsederler. Hamilelikte her anın tadını çıkarmak, bu sebepten önem taşımaktadır.

 22. Haftalık Hamilelik >> Tıklayın

Not : Gebelik döneminizi doktor kontrolünde takip ediniz. Yazı bilgilendirme amaçlıdır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.