Gör&Sin Blog

20 Haftalık Gebelik ( Annede Olan Değişiklikler )

23.05.2019
3.759

20 haftalık gebelik; hamilelik döneminin yarısının tamamlandığını gösteren bir detaydır. Hamileliğin 20. haftası itibariyle, bebeğin boyu yaklaşık 24 cm, kilosu ise ortalama 300 gram olarak öngörülmektedir. 20 haftalık hamilelik döneminde bebeğin hareketleri artık tamamen belirgin hale gelmiştir. Ancak, ilk kez hamile kalan anne adaylarının bebeklerinin hareketlerini hissetmesi 22. haftaya kadar sarkabilir. Bu yüzden, bebeklerinin hareketlerini hissedemeyen anne adaylarının telaş yapmaması tavsiye edilir. Bu dönemde, hem anne adayındaki hem de bebekteki değişimler son sürat devam ederken artık anne adayları hamileliğin temel gerçekleriyle yüzleşmiş durumdadır.

Hamileliğin beşinci ayı ile birlikte annelerde bebekleri ile somut bir ilişki kurmanın mutluluğunu çıkarabilir. Bebeğiniz, anne karnında tekme, takla atıyor ve yumrukluyor tüm hareketlerini bu dönemde hissedemeyebilirsiniz ancak çok yakında uykunuzdan uyandıracak güçlü tekmeleri olacak. Gebeliğin 20. Haftası ile karnınız çıkmaya başlar ve duygusal değişmelerin hızı da artar. Anne adayları bu dönemde vücutlarında yaşanan değişimlere yakından şahit olabilir: göğüslerin büyümesi ve areola bölgesinin koyulaşması, el ve ayaklarda şişkinlik ve vajinal akıntıda artış en sık rastlanan durumlardır.
Ayrıntılı ultrason zamanı da bu hafta itibariyle başlar, ayrıntılı ultrasona girerek bebeğinizin tüm organlarının gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilir, cinsiyeti hakkında kesin bilgiye sahip olabilirsiniz

20 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

20 haftalık gebelik döneminde bebekler hareketlerini annelerine hissettirirken gelişmeye ve değişmeye de devam ediyor, işte bu haftanın gelişim macerası:
• Bebeğiniz 300 gram ağırlığına geldi, 16 cm ve şu an da bir muz büyüklüğünde,
• Beyin hücreleri ve sinir sistemi de gelişmeye devam ediyor, duyuları kontrol etme mekanizması sayesinde tüm duyu merkezleri oluşmak üzere,
• Kız bebeklerde ilkel yumurtalar oluşuyor ve ömür boyu bu yumurtalar vücutlarında yer edecek,
• Erkek bebekler de ise testis ve testis hormonları oluşmaya başlıyor,
• Bebeğiniz artık esneme, tekme atma gibi hareketlerden keyif almaya başladı,
• İnce kaşlar, yeni oluşmaya başlayan saçlar ve kalınlaşmaya başlayan cildi ile annesine kavuşmak için gün sayıyor.

  1. hafta itibariyle REM uykusuna geçen bebeğin 20. haftadaki hali uyku ile uyanıklık hali arasında değişkenlik göstermektedir. Bu açıdan, 20. haftasını yaşayan bir bebeğin yeni doğmuş bebek gibi tavırlar sergilediğini söylemek yanlış olmaz. Buna ek olarak, bebek kız ise bu hafta itibariyle rahmi oluşmaya başlar. 20 haftalık gebelikte, bebeğin iç organlarına dair görüntüler ultrason yardımıyla gözlemlenebilir. Ultrason sayesinde bebeğin kalbi, karaciğeri ve safra kesesi gibi organlarını görüntülemek mümkündür. Anne karnındaki serüveninin yarısına ulaşan bebek, bu hafta itibariyle bir muz büyüklüğüne ulaşmıştır. Bebeğin sindirim sistemi, bu haftada da hızla gelişmeye devam etmektedir. Bu haftada sürekli beslenen ve yutkunan bebeğin vücudunun alıştırma yapmasının faydaları bulunmaktadır. 20 haftalık gebelikte bebeğin bağırsaklarındameconium adında yapışkan ve siyah bir madde birikmektedir. Bu madde, bebeğin ilk kez dışkılamasıyla dışarı atılacaktır. Ancak, bazı bebeklerde bu madde doğum sırasında da dışarıya bırakılabilir. İkiz bebekler ise bu hafta itibariyle tıp dilindeki gibi ying ve yang konumunda yer almaktadır. Bebeklerin duruşlarına dair en net görüntü, ultrason yardımıyla elde edilebilir.

20 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

20 haftalık gebeliğin tamamlanmasıyla beraber anne adayları, hamilelik dönemlerinin yarısını tamamlamış sayılmaktadır. Karınları dışarıdan belli olan anne adaylarının rahimlerini tam göbek deliği hizasında hissetmeleri gereklidir. Anne adaylarının bu dönemde dengeli ve sağlıklı beslenmesi doktorlarının verdiği tavsiyeler doğrultusunda ek takviye kullanması şarttır. Anne adaylarının, doktorlarının kendilerine önerdiği vitamin ve demir takviyesini aksatmadan kullanması gerekir. Kansızlık problemi yaşayan anne adaylarının demir takviyesi kullanmadan sadece gıda alarak bu problemi aşmaları mümkün değildir.Multivitamin tabletleri, bu açıdan anne adaylarına tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, anne adayları için kalsiyum büyük önem taşımaktadır. Hamileliğin önceki haftalarında olduğu gibi bebeğin gelişimi için kalsiyumun önemi bu hafta da devam etmektedir. Anne adaylarının günlük kalsiyum ihtiyacı yaklaşık olarak 120 miligramdır. Anne adayları, bu kalsiyum miktarını almadıkları takdirde bu miktar kemiklerinden alınacaktır. Çünkü, kalsiyum, bebeklerin kemik yapımı için hayati önem taşımaktadır. Bebek; hamilelikte asla kalsiyumsuz kalmaz. Çünkü, kalsiyum miktarı, gerekirse anne adayının vücudundaki hazır olan kalsiyumdan temin edilecektir.

 

Bu yüzden, anne adaylarının dişlerinin ve kemiklerinin kalsiyumsuz kalması görülebilir. Bu sorun, ileride anne adaylarının kramp ve kemik erimesi gibi problemler yaşamasına neden olabilir. Kalsiyum almak isteyen anne adaylarının süt, beyaz peynir ve ayran gibi gıdaları sıklıkla tüketmesi önerilmektedir. Çünkü, süt ve süt ürünleri, kalsiyum bakımından en zengin gıdalardır. Buna ek olarak, yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum bakımından süt ürünlerinden sonra gelmektedir. Anne adayları, bu hafta itibariyle kilo almaya devam ederler. Bazı anne adayları, bir şey yemediğini söylese de her türlü kilo alacaklardır. Çünkü, anne adaylarının vücudu, bebeği korumak adına yağ deposu oluşturmaktadır.

21. Hafta Hamilelik >> Tıkla

 

Not : Bilgilendirme amaçlıdır gebelik döneminizi doktor kontrolünde geçirmeniz sizin ve bebeğiniz için önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.