Gör&Sin Blog

19 Haftalık Gebelik Annede Olan Değişiklikler

23.05.2019
1.940

19 Haftalık Gebelik

Doğuma yaklaşılmasıyla beraber 19 haftalık gebelik sürecinde hem bebekte hem de anne adayındaki değişimler günden güne artarak devam etmektedir. Gebeliğin 19. haftasının en önemli ve sevindiren gelişmesi ise bebeğin beş duyu organının tamamen gelişmiş olmasıdır.

Anne adayları bu haftadan sonra hızlı bir değişim süresine girecektir: kilo artışı, avuç içlerinde kırmızı bölgeler; yüz, alın, gamze bölgelerinde, kollarda ve göbek çizgisinde kararmalar olabilir. Yüze yerleşen kararmalar Hamilelik maskesi olarak adlandırılır ve doğumdan kısa bir süre sonra geçer. Vücudunuzda yaşanan bu gelişmelerin temel etkeni ise östrojen hormonunun artışıdır. Koyu ve kararan bölgelerinizi mümkün olduğu kadar güneşten koruyun ve güneş kremi sürmeye özen gösterin. Lekelere dikkat etmediğiniz sürece kalıcı bir hal alabilir. 19 haftalık gebelik haftasında bacak krampları da artış gösterebilir, yatmadan önce ılık bir duş alabilir ya da magnezyum içeren ceviz, soda gibi besinleri tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bol bol su içmek de bacak kramplarını azaltacak ve bebeğinizin sağlığını koruyacaktır.

19 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Bebeğinize bu hafta itibariyle müzik dinletebilirsiniz artık dışardan gelen tüm sesleri duyuyor ve algılayabiliyor. Sesinize tekme ile karşılık verebilir ya da babasının sesini duydukça hareketlenebilir. Bebeğiniz artık domates büyüklüğünde ve 200 gram ağırlığına ulaştı. 19 haftalık gebelik döneminde bebeklerin gelişimi oldukça hızlı bir şekilde devam eder ve anne adayları da hissedebilir:


• Artık tatlıları algılayabiliyor, amniyotik sıvının tatlı olması sebebiyle bebeğiniz de tatlı yiyecekleri daha çok seviyor,
• Bebeğinizin kulakları oldukça hassas ve sizin duyamadığınız tüm sesleri duyabilir,
• Şeffaf bir cilde sahip olduğu için tüm damarları gözükebilir, verniks adı verilen beyaz koruyucu tabaka bu dönemde gelişmektedir.

19 haftalık hamilelik döneminde bebeğin kilosu yaklaşık 230 gram olarak tahmin edilmektedir. Doğuma kadar devam edecek olan süreçte, bebeğin şimdiki ağırlığının yaklaşık 15 katına ulaşacağı öngörülmektedir. Geçmiş haftalarda saydam bir cilde sahip olan bebeğin cildi 15. haftadan itibaren lanugo adı verilen tüylerle kaplanmaya başlamıştı. Gebeliğin 19. haftasında ise bu tüylere verniks kazeoza adı verilen kaygan madde eklenecektir. Bu madde, dış görünüş itibariyle beyaz peynire benzeyen ve bebeğin cildini dış etkilerden koruyan bir maddedir. Ayrıca, bu maddeyi doğduğu zaman bebeğin cildinde görmek mümkündür. Bu maddenin önemi ise, bebeğin doğuma kadar olan süreçte aylarca suda kalmasına rağmen yüzünün herhangi bir şekilde buruşmamasını sağlamasından kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, gebeliğin 19. haftasında plasenta büyümeye devam etmektedir. Plasenta; bebeğin eşi olduğu için plasentanın büyümesi bebeğin de gelişim sürecine olumlu etki yapmaktadır. Çünkü, bu sayede bebeğin beslenmesi kolay hale gelmektedir. 19. haftanın bir diğer özelliği de, kız bebeklerin yumurtalıklarında primitif yumurta hücrelerinin oluşmaya başlamasıdır.

 19 haftalık gebelik döneminde bebek bu haftayla beraber REM uykusuna geçecektir. Bazı araştırmalara göre, bu dönemde bebeğin rüya görebileceği iddia edilmektedir. Ancak, bebeğin 19. haftadan itibaren rüya görebileceği iddiası bilimsel olarak henüz kanıtlanmamıştır. 19. haftanın bir diğer özelliği de, bebeğin süt dişlerinin taslaklarının ve damak yapısının oluşmaya başlamasıdır. Buna ek olarak, bebekte doğum sonrası ısı ayarı yapılmasını sağlayacak olan yağ; bebekte birikmeye devam etmektedir. 19 haftalık hamilelik sürecinde bebeğin fiziki yapısı artık daha dengelidir. Geçtiğimiz haftalarda orantısız olan bebeğin kol ve bacakları artık orantılı olup normal insan görünümüne kavuşmuştur.

19 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin 19. haftasından itibaren anne adaylarının ciltlerindeki değişimler belirgin hale gelmektedir. Yaşanan bu değişimlerin sebebi, hamilelik dönemindeki hormon değişiklikleri ve rahmin büyümesiyle yakından alakalıdır. Gebelik maskesi adı verilen bu değişimler, anne adaylarının güneşte uzun süre kalması sonucu daha da belirgin hale gelebilmektedir. Bu lekelenmeler, kalıcı değildir ancak zamanında yeterli korunma sağlanmadığı takdirde doğum sonrası anne adaylarını sıkıntıya düşürebilirler. Bu duruma ek olarak, rahim büyümesine bağlı bazı bölgelerde çatlaklar meydana gelebilir. Özellikle kalçalarda, karında ve göğüslerde bu çatlaklara sıklıkla rastlanılır. Anne adaylarındaki bu çatlaklar, kaşınma şikayetini de arttırır. Özellikle, cildi kuru olan annelerde kaşınma problemi büyük sıkıntılar yaratabilir. Hamile kadınlara özel kozmetik ürünleri bu dönemde anne adaylarının işine yarayabilir. Ayrıca, anne adaylarının bu çatlaklardan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmesi ve dengeli beslenmesi gereklidir. Çatlak önleyici kremler sayesinde cilt nemlenir ve çatlakların şiddeti azalabilir. Ancak, bu çatlakların birçoğunun kalıtımsal özelliklere bağlı olduğunu ve anne adaylarının ortalama yarısında görüldüğünü unutmamak gerekir. 19 haftalık gebelik döneminde anne adaylarının artık kendilerini doğum yapmaya psikolojik açıdan hazırlamaları şarttır. Çünkü, anne adayları 20. hafta itibariyle hamilelik dönemlerinin yarısını tamamlamış olacaklardır. Anne adaylarının eski görüntülerine veda etmeye hazır olmaları gerekir. Bu dönemde, anne adayları kilo almaya devam ederler. Bu yüzden, vücutlarının ağırlık merkezi yer değiştirmeye devam etmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak, anne adayları önceki haftalarda olduğu gibi kasık ağrıları yaşayabilirler.

 20 Haftalık Hamilelik >> Tıkla

Not: Hamilelik döneminizi bir hekim kontrolünde sürdürünüz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.